Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nuhaa vai allergiaa?

06.05.2007 |

Moi! Kertokaas minkalaisia nuhia teidän lapset on tänä keväänä sairastanu? Kestääkö ne tavallista pitempään? Meillä 1-v lapsella alkoi nuha noin 2 viikkoa sitten, ja ensin räkä oli kirkasta vettä, sitten paksumpaa ja taas kirkasta. Ollaan mietitty että onko koira- tai kissa- tai siitepöly allergiaa. Vai onko tämä vaan pitkää ja sitkeetä kevätflunssaa.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
07.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirkas vetinen nuha on juuri tyypillistä allergianuhaa. Meillä vähän samalla tavalla; ensin alkoi kirkas vetinen nuha koivun kukinnan alkaessa, sitten tuli flunssa ja nuha oli sitkeämpää, keltaista. Nyt flunssa menossa ohi ja taas kirkasta vetistä nuhaa. Jos teillä on allergista nuhaa niin epäilisin koivua ennemmin kuin koiraa tai kissaa, ajankohdasta johtuen.



Meillä myös 1v taapero, ruoka-aineallergioita jo ennestään. Allergialääkäri ehdotti, että syksyllä testataan siitepölyt (siitepölyaikana ei voi tehdä allergiatestejä).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla