4 lasta neljässä vuodessa, viides suunnitteilla
https://www.iltalehti.fi/perheartikkelit/a/f23c9794-08d8-4ea9-a69b-51d0…
Kolme nuorinta lasta syntynyt keskosina. Mikäli uutisen kohteena oleva äiti lukee tämän niin voin kokemuksesta kertoa että kohtu ei ehdi palautua mikäli alle kahden vuoden välein lapsia pukkaa vaan jää ohueksi lisäten riskiä siihen että seuraavassa raskaudessa pelkkä supistus, synnytyksen ponnistuksesta puhumattakaan, voi aiheuttaa kohdun repeämiä ja hengenlähdön. Nauti tämänhetkisestä lapsiluvusta ja anna kehon palautua
Kommentit (42)
En usko että vitoseen jää, hyvä uskotella niin että saa vihreää valoa uuden tulokkaan teolle
Taitaa mamma tykätä raskaana olosta. Vaihtoehtoisesti sylivauvoista. Heti kun elämäntilanne menee ohi niin pakko päästä siihen takaisin.
Kaksi vanhinta lasta erityistarpeisia... (Muut eivät vielä ehtineet saada diagnoosia?)
Itellä on neljä lasta ja kyllä ainakin ite tiedän että nämä riittävät. Ja jos lasketaan miehen lapsi mukaan, niin onhan heitä sitten viisi.
Kun me tutustuttiin mieheni kanssa, niin me sovimme heti, että yhteistä lasta emme tule tekemään. Ja se sopimus pitää.
Jos jostain syystä joskus tekee mieli vauvaa, niin otan hoitoon sitten sellaisia.
"seonnut sukkiini katsoessani", millainen ihminen käyttää tuollaista kieltä?
Onko hänellä jokin diagnoosi.
Päivääkään ei ole töitä tehnyt. Helppoa elämää.
"Menen harvoin paniikkiin" = "joskus"...
Joo, onhan se niin, että raskaana olo saa naisen tuntemaan itsensä todella arvokkaaksi. Ymmärrän siten tarpeen jatkuvuuden.
Ensimmäinen ei ollut varsinaisesti suunniteltu, mutta eipä ollut ehkäisykään käytössä. Tuohon on hyvä lopettaa lukeminen.
Kenties ne keskenmenot johtuu paniikeista. (Jos siihen ontaipumusta, ei hänen suomestaan oikein saa selvää.)
Vierailija kirjoitti:
Kaksi vanhinta lasta erityistarpeisia... (Muut eivät vielä ehtineet saada diagnoosia?)
Ja silti hankkineet lisää lapsia?
Vierailija kirjoitti:
Ensimmäinen ei ollut varsinaisesti suunniteltu, mutta eipä ollut ehkäisykään käytössä. Tuohon on hyvä lopettaa lukeminen.
:D :D :D
Kyllä on OUTO tyyppi. Mutta löytänyt onnensa.
Uutinen teki pahaa. Lapsen äiti esiintyy niin että nyt kaikki osaa yhdistää perheenjäseniä erityistarpeisiksi johon ei heidän suostumusta varmaan kysytty
Voin vain kuvitella miten levinnyt tuon naisen toosa on.
Mies
Tiedän perheen, jossa vanhin lapsi oli 3-vuotias ja yhteensä lapsia oli 5. Oli 3v, 2v, 1v ja kaksosvauvat.
Tää mamma on koukussa raskauteen... Ei ole terveellistä tehdä lapsia tuolla tahdilla...
Haluaako isä kanssa kiireellä lisää lapsia ja etenkään nykyistä enempää, uutisessa jo toteaa ettei pysy naisen tahdissa
-ohis