Onko sinulla rahaa säästössä?
Eläke jäi pieneksi.Joten tulojen perusteella olen köyhä.Rahaa säästössä on vähän yli 13000.
Kommentit (13)
Säästötilillä on reilu 40.000e, työtön osa-aikatyöläinen. Eli ei kovin kummoisesti mene.
Omaisuus kertoo köyhyydestä tai varakkuudesta. Palkan tai eläkkeen suuruus suuri- tai pienituloisuudesta.
Periaatteessa on. Jos talon myisin nyt pois, jäisi lainojen jälkeen tilille ~150 000e.
Käärinliinoissa ei ole taskuja, ja koska lapsia ei ole, niin käytän rahani matkusteluun ja muihin asioihin mistä nautin.
Mutta puskurirahan olen säästöön laittanut (4kk nettopalkka) ja 'matkatilillä' on aina enemmän tai vähemmän ylimääräistä, minkä voisi hätätilanteessa ottaa muuhun käyttöön.
Vierailija kirjoitti:
Periaatteessa on. Jos talon myisin nyt pois, jäisi lainojen jälkeen tilille ~150 000e.
Eli oikeasti ei ole.
Samalla tavalla laskien minullekin tilille jäisi 680 000.
On 3000, mutta pitää ostaa auto joten ne menee siihen.
Tapana on sijoittaa kaikki mahdollinen osakkeisiin tuottamaan lisää rahaa jonka sijoitan sitten osakkeisiin tuottamaan lisää rahaa jonka sijoitan sitten osakkeisiin tuottamaan lisää rahaa jne
Itä-Suomen yliopisto kertoo tulevasta Social Credit systeemistä:
17min kohdassa puhutaan Kiinasta, datasta ja tekoälystä ja kohdassa 20.35 kertoo että viimeistään 2040 luvulla meillä on käytössä jonkinlainen social credit systeemi kaikissa länsimaissa..
Kohdassa 21min koronapassista, päästöistä ja palkkiojärjestelmästä, sekä sähköisestä kaupankäynnistä, jotka ovat social credit ainesta.
Vastaanottokeskuksessa asuviin naisiin yhteydessä ollut, naisten turvakotia pitävä Gitana Bengtsson, oli radiohaastattelussa kertonut että naisia oltiin käsketty olemaan käyttämättä vaatteita, jotka jättävät ihoa paljaaksi, kuten lyhyitä shortseja tai hameita.
Ruotsalaisessa Olofströmin kunnassa sijaitsevassa vastaanottokeskuksessa asuville ukrainalaisnaisille oltiin annettu keskuksen johdon toimesta pukeutumissäännöt, jotta nämä eivät provosoisi miehiä toisista kulttuureista.
Eipä juuri. Rahani ovat sijoituksissa tuottamassa lisää rahaa. Miksi makuuttaisin niitä toimettomana tilillä?