Olen ollut laihiksella nyt reilun viikon ja tahdonvoima meinaa loppua.
Kommentit (10)
Tahdonvoiman tueksi yritä ottaa ajattelu ja järjenkäyttö. 15kg pelkällä tahdonvoimalla on melkolailla tuhoontuomittua.
Ensimmäiset 2-3 viikkoa ovat pahimmat. Sitten helpottaa kun kroppa ja mieli alkavat tottua "uuteen" elämään.
Syöt vääränlaista ruokaa, jos dieetin ylläpito vaatii suuria ponnisteluja.
Rutiinit. Rakenna ruokailuun niin vahvat rutiinit että pystyt noudattamaan niitä. Rephdusten jälkeen palaa noudattamaan niitä.
Ja ruokavalion järkevyys. Kitudieetillä ei pysty olemaan pitkään millään voimalla.
Ei tuosta tule mitään jos se on noin vaikeaa, sulla tulee repsahtaminen viimeistään 15 kg jälkeen, ja lihot 25 kg. Pudota painoa hitaamlin, niin ei tule suuria repsahtamisia.
Ongelma on siinä että pidät sitä väliaikaisena laihiksena kun sun pitää luoda kestävä ruokavalio joka ei ole kituuttamista. Nälkää ei tarvitse nähdä.
Vierailija kirjoitti:
Sama. Kaikista tärkeintä on keksiä jotain tekemistä minkä aikana et ehdi miettimään ruokaa.
Tämähän se taitaa olla vähän joka riippuvuudessa, niinä tylsinä hetkinä houkutus käy suurimmilleen.
Älä toivo, sillä et pääse mihinkään. Päätös on se mikä pitää. Keksi tekemistä! Parin viikon päästä helpottaa, kun puntarilla näkyy jo vähän tulosta. 15kg ei ole mahdoton määrä, mutta ei sekään ihan vahingossa tule, vaan pitää ihan tosissaan yrittää, ei toivoa. Pystyt siihen kyllä.
Miksi olet laihiksella? Elämäntapamuutos on se avain.
Aiotko ikuisesti käydä 10km kävelylenkeillä ja syödä 1000kcal päivässä?
Kun haluaa pudottaa painoa, on omaksuttava kokonaan uusi elämäntapa ja ruokavalio. Sellainen jota voit noudattaa aina.
Jos leikkaat kalorit minimiin ja sen jälkeen syöt taas entiseen tapaan, niin kilot tulee aivan varmasti takaisin. Yleensä korkojen ja sotkeentuneen aineenvaihdunnan kera.
Sama. Kaikista tärkeintä on keksiä jotain tekemistä minkä aikana et ehdi miettimään ruokaa.