Mistä voisin saada apua tähän
Osaako joku yhtään sanoa mitä tää vois olla ja mitä mun kantsis tehdä.
Mulla on tosi paljon vaikeuksia oppia uusia asioita ja erityisesti sellasia mitkä mua ei kiinnosta. Koulussa ne aineet mihin ei oo mielenkiintoa niin en vaan saa opittua yhtään mitään vaikka harjottelisin ja yrittäisin kuunnella. Mulla myös tulee välillä raivokohtauksia saatan siis saada ihan hysteerisen kohtauksen jostain jollekkin muulle pienestä asiasta ja sit siinä
hetkessä käyttäydyn tosi lapsellisesti ja sanon ilkeit asioita enkä vaa pysty kontrolloida sitä. En myöskään ymmärrä yleensä miks ihmiset suuttuu mulle, vaikka ne selittää en tajua mitä väärää siinä on.
Tää oikeesti vaikeuttaa mun elämää varsinkin nykyään koska oon jo 18-vuotias ja pitäis osata käyttäytyä sen mukaan.
Mulla oli lapsenaki (0-6 vuotiaanakin) tosi paljon tällasia kohtauksia mut ei nyt ihan samanlaisia, kuitenki sellasia et huusin ja raivosin monia tunteja monesti viikossa.
Kommentit (4)
Olet idiootti ja valejtelija, kukaan terve 18-vuotias ei käyttäydy noin. Mene pois!
Opiskeletko tällä hetkellä jossain? Oppilaitoksesi koulupsykologi lienee oikea osoite. Hänen ja opiskelijaterveydenhuollon kautta jatkotutkimuksiin.
Hakeudu tutkimuksiin, voi olla ADD tai jokin autismin kirjolle kuuluva oireyhtymä tai vain aistiyliherkkyyksiä joiden takia kuormitut yli.
Turha kärsiä, jos apua on saatavissa.
En tiedä, mikä auttaa, mutta jos joku raivoisi sinulle ja sanoisi ilkeyksiä, niin etkö suuttuisi?