En aio lainata enkä antaa rahaa kotoa pois muuttavalle aikuiselle lapselleni.
Ei ole vanhemmilla enään elatusvelvollisuutta 18 ikävuoden jälkeen ainakaan tampereella!
Kommentit (35)
Vierailija kirjoitti:
Mitä rahoja?
Mä aion ainakin auttaa. On varoja.
Ompa järkevää. Lapsi ei opi ikinä ansaittemaan itse
jaa, missähän moinen tampere on?
Ainakin Tampereella annetaan aikuisillekin lapsille rahaa jos on tarvetta, menee ennakkoperimisenä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mitä rahoja?
Mä aion ainakin auttaa. On varoja.Ompa järkevää. Lapsi ei opi ikinä ansaittemaan itse
Ompa? Et ole itsekään oppinut kirjoittamaan. Missä työssä tuolla pärjää?
Mutta siis elämässä pääasia on nautinto, ei työnteko. Köyhät opettavat lapsistaan työn orjia. Lapsia tuetaan, että heidän EI TARVITSE ansaita itse. Saavat, jos jokin kiinnostaa, mutta se nimenomaan ei saa olla pakko. Sellainen on hirveän köyhää.
Vierailija kirjoitti:
jaa, missähän moinen tampere on?
Ainakin Tampereella annetaan aikuisillekin lapsille rahaa jos on tarvetta, menee ennakkoperimisenä.
Eli lahjana.
Tampereellakin elatusvelvollisuus jatkuu toisen asteen koulutuksen päättymiseen, mutta toki jos lapsi muuttaa omaehtoisesti pois ennen sitä, tuskin kukaan sinua käräjille siitä haastaa. Ja en ihmettele, että haluaa muuttaa, sen verran ihanalta ihmiseltä kuullostat.
Sitten on turha itkeä kun yksinäisenä vanhuksena ei edes omat lapset tule käymään
Sinähän se kiva ihminen olet. Omapa on päätöksesi, ei siinä mitään.
Mä aion antaa rahaa lapsilleni, kun he muuttavat kotoa. Toivon, että molemmat opiskelevat kotoa muuttamisen jälkeen, ja opiskelu on hyvä syy tukea lapsia. Ja tietenkin hankimme heille tarvittavat tavarat kotoa muuttamiseen.
Antaisin, en lainaisi, mutta ei ole mistä ottaa näitä rahoja.
Köyhyys on vahvasti periytyvää. Kun ei ole suvun jättämiä varoja, joilla voi turvata taloutta. Eikä ole rahaa tukea lapsia muuttuvissa elämäntilanteissa.
Periytyvä köyhyys aiheuttaa häpeää ja lopputuloksen saatte itse päätellä.
Enää, ei enään.
Semmosta se on kun roskav ki lisääntyy.
Onhan se fiksua auttaa lapsi alkuun, mutta jotenkin niiden on opittava myös huolehtimaan itsestään.
Vierailija kirjoitti:
Onhan se fiksua auttaa lapsi alkuun, mutta jotenkin niiden on opittava myös huolehtimaan itsestään.
Normaaliäly riittää siihen kyllä.
No minä ainakin aion tukea rahallisesti niin paljon kuin voin. Omat vanhempani avustivat minua opiskeluaikana siten ettei tarvinnut ottaa lainaa tai käydä joka ilta töissä opiskelujen kanssa samaan aikaan.
Jos pystyisin mitenkään tarjoaman saman omalle lapselle, se olisi hienoa. Täytyy katsoa, mihin minun ja miehen rahat sit riittää.
Olen antanut rahaa ja ostanut tavaraa aikuisille lapsilleni. Nyt esikoinen 21v. Tienaa enemmän kuin minä ja tykkää työstään. Silti avustelen, kun haluan yllättää välillä.
Tuollainen toiminta on ymmärrettävää ainoastaan siinä tapauksessa että vanhemman oma talous on tiukalla. Mikäli rahaa Sen sijaan on yli oman tarpeen kannattaa sitä ennemmin antaa nuorelle kuin jättää perinnöksi kuusikymppiselle, joka ei sitä enää tarvitse.
Vierailija kirjoitti:
Köyhyys on vahvasti periytyvää. Kun ei ole suvun jättämiä varoja, joilla voi turvata taloutta. Eikä ole rahaa tukea lapsia muuttuvissa elämäntilanteissa.
Periytyvä köyhyys aiheuttaa häpeää ja lopputuloksen saatte itse päätellä.
Jokin koulutus peruskoulun jälkeen auttaa hyvin parempiin ansioihin.
Rahan arvon ymmärtäminen on talouskasvatuksen perusta, en aijo itsekkään antaa jatkuvalla syötöllä satasia kotoa pois muuttavalle teinille, mut ei tarviikkaan, molemille pennuille on opetettu rahan arvo käytön järkevöittäminen sekä tarpeellisuuden punnitseminen. nuoremalla (8v) määräaikanen säästötili. vanhemmalla ASP-tili, molemmat pääsevät opiskelemaan Omasta kotoa käsin, eivätkä maksa vuokraa jollekin grynderille, ovat omistus asujia, koulutettuja, sekä velattomia asunnosta pääkaupunkiseudulla noin 3-kymppisinä. välttämättömyydet tulevat nyt vanhemmilta viikkorahasta laittavat automaattisesti puolet säästöön ja puolet käyttöön. Molemmilla on omat vihreät tilikortit, käyttötileilleja pitävät sielä tommosta 200€ pinkkaa, ja aina kun haluavat jotain diipa daapaa, niin maksavat omista säätöistään, (yllättävän vähän ovat halunneet,) mutta jos mä olisin koko ajan lompsa auki niin varmaan olisi kaikkea turhaa kamaa merikontillinen. toki sillon tällön voin jotain pientä sponssata esim ruokakassi kerran kuussa. ja ihan tavan duunareita ollaan vaimon kanssa, eli ei vedetä mitää 100,000 vuodessa
Mitä rahoja?
Mä aion ainakin auttaa. On varoja.