***Maalismasut MA-KE***
Hyvää alkavaa viikkoa maalismasuille!
Edellinen pino:
[http://www.vauva.fi/keskustelut?p_p_id=forum_WA...|http://www.vauva.fi/…]
T:Vacsuli ja papu 9+6
Kommentit (40)
sokea olen kun vaan olla voin... moneen kertaan tiirasin enkä tätä nähny...
kopsaan jutut tä'nne :)
Huomenta
Voi sentään, ei tarvisi enää kenenkään matkasta tipahtaa. Halaukset mami79.
Vapaapäivää sateessa vietellään ja huonona tai olisiko laiskana äitinä avasin maagiset lastenkanavat ja nautin rauhasta, joka juuri vallitsee. Eilinen oli taas yövuoron jälkeen tosi kelju päivä. Päänsärky ja pahoinvointi kiusasivat oikein urakalla. Muuten taas notkun huolen ja onnnen välimaastossa ja arvon kasvaako kohtu vai ei... Se tk:n ultra tai lähinnä ultraaja ei ollut kaksinen ja nyt odottelen edelleen virallista näkyvyyttä np-ultrasta, johon saakeli vielä yli viikko... Väittävät, että raskaus tekee naisen kärsimättömäksi.
Tällä viikolla selviää saadaanko uusi auto ja sen myötä tilaa tulokkaalle ja toivottavasti rauha takapenkille :) Vaikuttaako tulokas muiden autoasioihin vai mahdutteko vanhaan taikka järkkäättekö kulkemisia jotenkin muuten.
Luvassa aamuvuoroviikko, joten tuskimpa juuri kirjoittelemaan eksyn - tai sitten eksynkin katsellaan.
Lytte 10+4 ja murut
Kurjia nuo flunssat ovat. Voivat tosiaan viedä voimat totaalisesti. Samoin selkäkipu iskee niin ei oo kivaa. Seuraa tätimäisiä ohjeita :) Juohan lämmintä ja kääriydy vällyihin ja kokeile sitä korttelin ympäri kävelyä, mutta älä kastele varpaita...
Paranemisiin
Paljon sieltä sai kotiin lappusia ja mukava th oli, mut oli kyllä oikeen th:n sijainen.
Sydänääniä koitettiin kuunnella, mutta ei saatu muuta kun doppleriin lukemia 148-150, ääniä ei kuulunut. Mutta eipä kai ne näillä viikoilla vielä välttis kuulukkaan.
Vuoto on vihdoin loppunut, eikä toivottavasti enää ala uudestaan! Kohdunkin olen jo bongannut :o)
Nyt tarttis varata aika np-ultraan, veriseulaan en ajatellut mennä ellei sitten ultrassa ole jotain poikkeavaa.
Eipä tässä muuta, menen laittamaan kuopuksen päikkäreille ja esikoinen sais mennä kans ku kiukuttelee niin kovin...
Lootuska 9+
Ilmoittaudun joukkoon. Kolmatta ootellaan la 12.3. viikkoja tänään tasan 11 Isommat lapset 7 ja 5 vuotiaat, että aika isolla ikäerolla :D Odotus tuntuu nyt ihan erilaiselta kuin silloin "nuorena", ikää ei nytkään kyllä kuin 30v.
Paljon tarrasukkia täältä suunnasta kaikille että pysyis masukit mukana menossa..
Np-ultra takana, kävin myös veriseulassa, siitä saan tulokset puolentoista viikon päästä.. Toiv kaikki hyvin. Siellä se pikkukaveri heilui. Alakautta yrittivät ultrata mutta istukka on kohdunsuun päällä joten siitä ei tullut mitään. Mahan päältä saivat sitten mitat otettua. Pääperä mitta oli 6,5cm.. Kyllä se hirveetä tahtia kasvaa kun silloin 21.7. oli sama mitta 1,8cm. Vajaa kuukaus ja monta senttiä. Saatiin kotiin mukaan hauska kuva missä vauva just aukaisee suutaan. Näyttää ihan ku naurais kovasti. :)
Muuten vointi kohtalainen. Pulssit on vähän jo laskenu mut samalla on myös verenpaineet tullu turhan alas.. Ke aamuna saa sit tietää niitä labroja mitä niissä oli.. Sitä siis odotellessa..
Meillä toi nuorimmainen, 3v, odottaa kovasti vauvan syntymää.. Huutelee mulle aina välillä jos katoan näkyvistä että "joko sinä äiti olet synnyttämässä vauvaa?".. Ja muistaa muuten kertoa ihan kaikille että äidin masussa kasvaa vauva joka syntyy keväällä.. Se siitä salaisuudesta ;)
Paino pysynyt toistaiseksi ennallaan.. Vielä 8 vkoa kun pystyy samassa pitämään niin sitten ollaan samassa painossa puolivälissä raskautta kuin kahdessa edellisessä raskaudessa.. Toisaalta, ei oo tullu paljoa mässättyä mitään kun kaikki syöminen tuntuu epämiellyttävältä..
Nyt makaamaan sohvalle.. Ja jatkamaan s-lomailua.
-kolmekamua & Käpy rv 12+1
ps. Enää muutamia viikkoja ja uudelleen synnyttävät voi jo tuntea liikkeitä.. Niin se aika vaan menee nopeaan..
Ja kaikki oli hyvin. Ultrassa näkyi pieni sykkivä sydän:) On se niin ihanaa. Nyt uskallettiin kertoa uutinen isovanhemmillekin. Mulla alkaa taas verensokereiden seuranta, kun ed. raskaudessa oli diabetes vaivana. Onhan se hyvä olla tarkkana nyt.
En muista enää nimimerkkiä, kuka kysyi autotilanteesta. Meillä on farmariauto ja siihen meinataan mahtua, vaikka se tarkoittaakin kolmea turvaistuinta. Liikaa tilaa ei siis ole tiedossa, mutta auton vaihtokaan ei tässä vaiheessa tunnu hyvältä ajatukselta.
Päikky 8+5
Onnea kaikille hyvän neuvolakokemuksen saaneita sekä ultrassa vauvansa nähneitä! On se vaan niin ihmeellistä...
Meillä on miehellä autokuume, mutta ei välttämättä niinkään vauvan tulosta johtuen (pienempi kulutuksista jne. pitäis saada). Olen sanonut, että jos 'uusi' hankitaan, niin sen olis oltava farmari. Ois niin ihanaa saada vaunut vain nostettua kyytiin... Eka vauvan kanssa 9 kk irrottelin vaunujen renkaita ja muita osia aina tunkiessani vaunuja kyytiin. Sitten tajuttiin ostaa matkarattaat, eikä vaunuja toisen vauvan aikana kuljetettu enää ollenkaan (niissä oli sisaristuin kiinni, ja ne hädin tuskin mahtuivat peräkonttiin, vaikka kaikki helposti irrotettavat osat otettiin pois). Vaunuina meillä Emmaljungat ja autona pösö.
Mulla oli viime viikolla lääkärineuvola. Tällä kertaa lääkärinä onneksi nainen. Sydänäänet saatiin kuulumaan, syke 161. Mulle lääkäri painotti vatsalihasten treenaamista. Oikein kysyin vielä varmistaakseni asian, että tarkoittaako hän, että niitä pitäisi vai ei saisi tehdä. Kuulemma selän vuoksi pitäisi tehdä. En ollut koskaan kuullut asiasta juuri näin päin. Onko teille muille asia ihan tuttu? Olen ihan normaalipainoinen enkä ole kärsinyt selkävaivoista. No, mikäs siinä, yritetään sitten tehdä vatsoja...
Meillä appivanhemmat olivat viikonloppuna kylässä ja anoppi ilmoitti, että he aikovat viedä kierrätykseen kaksi pinnasänkyään (mieheni siskolla on kaksoet, jotia varten aikanaan hankittiin toinenkin pinnasänky). Saahan niitä sitten uusia, jos on tarve (muut sisarukset eivät enää ikänsä puolesta tule lisääntymään), hän meinasi. Sanoin miehelleni asiasta ja juttelimme jo siitä, että pitäisikö vauva-uutinen kertoa. Toisaalta järkytin appivanhempiani, jotka ovat pitäneet minua aivan perusteettomasti hyvin kärsivällisenä ja 'hyvänä' kasvattajana, kurmoottamalla 5-vuotiastamme siihen malliin törkeästä ruokapöytäkäytöksestä, että ihan heti ei oikein huvita kertoa, että näitä kasvatettavia ois tulossa lisääkin.
Tällä hetkellä kasvattajana tuolla Tomi Traktori.
Lopettelen ja jätän muillekin vähän tilaa kirjoitella.
mammutter, jonka la siirrettiin ultran mukaan päivällä eteenpäin (nyt 3.3.09, sama, jonka Vauva-lehden laskurikin aikanaan antoi). rv:t siis 11+6
Eli tänään kävin taas siellä turisemassa. Viimeksi kävin neuvolassa joulukuussa, ja km oli tammikuun lopulla. Tuntui hassulta saada taas ne samat lappuset. Tulisikohan tästä jo se vauvakin?
Ekaan ultraan pääsemme jo ensi viikon perjantaina, aika pian siis. Vasta sen jälkeen ryhdyn oikein toden teolla odottamaan, jos syytä siis on. Kauhea, miten epävarmaksi sitä itsensä tuntee tuon keskenmenon jälkeen.
Oireita on kyllä vaikka muille jakaa: väsyttää ja on huono olo 24/7. Syön ihan tauotta, ja olinkin huolissani painosta. Se ei kuitenkaan ollut noussut gramaakaan sitten kesäloman, mikä on kyllä todellinen ihme. Mihin se kaikki ruoka oikein menee? Ja mahaakin jo on, siirryin viikko sitten äitiyshousuihin...
Mutta sellaisia. Neuvolan mukaan huomenna olisi jo rv 10+0, mutta minä ajattelen viikon vaihtuvan torstaisin 30 päivän kierron mukaan. Kun välillä kierto on 40+, voi raskaus olla melkein miten pitkällä vain. Mutta ultrassahan se sitten selviää.
Niin, siis meillä on kotona 2- ja 4-vuotiaat isot sisarukset, joille ei kyllä pitkään aikaan meinata vielä kertoa. Sitten vasta, kun masusta alkavat kysellä.
Mutta sellaisia. Tsemppiä kaikille väsyn/pahoinvoinnin kanssa painiskeleville!
kaaka ja Heinä rv (mukamas) 9+6
meilläkin eka neuvola takana ja nyt alkaa jo pikku hiljaa uskomaan asian todeksi vaikkei sydän äänet vielä kuulunutkaan ihan varmaksi. viikon päästä np-ultra ja torstaina lääkäri neuvola. tuntuu että nyt on menoja ihan hirvittävästi ja vaikea selittää pomolle kaikki menot kun se ei syytä vielä tiedä.
onko muuten joku muu joutunut käymään mrsa testissä? mun on mentävä kun olen työn puolesta hoitanut henkilöä jolla oli mrsa, vaikkakin siitä on jo yli vuosi aikaa kun olen viimeksi ollut hänen luonaan.
joku kyseli autoista: meillä on hyvä tilanne ostettiin jokunen vuosi sitten mulle farmari ja kun tulossa on vasta ensimmäinen niin tilaa kyllä löytyy. isännällä on pienempi auto mutta se riittää kun mun autolla enimmäkseen kuljetaan.
Hyvää alkanutta viikkoa kaikille!
Santtu ja ärripurri rv 10+5
Hei kaikki,
joku muukin oli nukkunut viime yönä huonosti. Niin minäkin. Valvoin aamuyöstä pidemmän aikaa. Esikko myös oli levoton ja me tytöt valvottiin yksissä tuumin isin tirsatessa vierellä tyytyväisenä. Tänään oli ensimmäinen työpäivä, noh, menihän tuo. Päänsärky oli kyllä seurana.
Tänään voi uni tulla aika ajoissa.
Mrsa testiin jouduin esikkoa odottaessani. Syynä että olen ollut joskus vuonna papu HUS:n alueella hoidossa ja nyt olin menossa synnyttämään TYKS:iin. Aikaa oli kuitenkin ehtinyt kulua jo 8 vuotta tuossa välissä.
Meillä on ollut farmari pidemmän aikaa, jo ennen esikkoa. Ennen esikon syntymää vaihdettiin auto sellaiseksi farmariksi, josta saa myös etuturvatyynyn kytkettyä itse pois, edellisessä autossa sitä ei saanut tehtyä. Ollaan tykätty, vaikka miehellä on kyllä tasaisesti pitkin vuotta autokuume. Kovasti yrittää välillä selittää että miten pitäis vaihtaa auto, mutta en ole lämmennyt ajatukselle. Mielestäni tällä pärjätään oikein hyvin.
Hyviä vointeja kaikille.
t:Veksuli 10+5
Pitää nyt ottaa itseään niskasta kiinni ja kirjoitella itsekkin tänne...
Oon ollu töiden jälkeen niin väsynyt ettei jaksa kun ruuan tehdä, syödä ja sit nukkua "pienet" päikkärit, ja sitpä sitä onkin jo ilta ja voi käydä nukkumaan. Toivottavasti helpottas jossain vaiheessa.
Autosta. Meillä on kaks sedan mallista henkilö autoo, ja tarkotus ois jossain vaiheessa vaihtaa toinen auto tila-autoon, kun noit lapsii on jo ennestään kaks, ja haaveissa ois meillä neljä lasta, jos vaan luoja suo.
Ylihuomenna ois se eka ultra, kyllä jännittää kun ei tiedä mitä siellä näkyy.... Toivottavasti kaikki ois kunnossa!
Pitää ruveta ruuan laittoon enneku lapsille kerkee tulla kiljuva nälkä.
Maikku80 rv 12+0
Tervetuloa kaaka (ja oliko joku muukin uusi?)
Meillä auton etsintä jatkuu edelleen. Meidän toinen auto varastettiin juuri ennen kesä lomia (kiva kiva) ja nyt on ykkösautoksi farmari haussa.
SANTTU-82: neuvolastako ne passitti? Mullakin ollut mrsa altistu joku aika sitten. En edes ajatellut asiaa. Ei kukaan nmeuvolassa kysynyt edes asiaa.
KOLMEKAMUA: Jos istukka kohdunsuun päälle niin mites synnytys? Puhuiko ultraaja siitä mitään?
Muuten etominen tänään ollut kovaa samoin nälkä. Paino ei ole nosusut (huraa). Eilen teki jo irttiksiä mieli ja tänään ostin. 5.9. menen radiael tutkimuksen veri kokeisiin ja hoitajan tapaamiseen. Olen kontrolli ryhmässä. Eniten m,ua kiinnostaa noi kilppari arvot.
T:Vacsuli ja papu 9+6
neuvolasta mut testiin passitettiin mut mä kysyin asiasta kun joku vuosi sitten silloinen työkaveri sai vauvan ja se ei voinu edes käydä kyseisen henkilön luona odotusaikana mrsa vaaran takia ja sekin kävi testissä. joten asia vaan tuli mieleen ennen neuvolaan menoa. heti se käski mennä pikimmiten testiin.
kannattaa kysyä neuvolasta jos on aihetta epäilykseen!
moi!
kannattaa ne mrsa näytteet otattaa jo raskausaikana. Yleensä MRSA altistuminen näkyy tietojärjestelmissä sairaalassa ja sen merkinnän poistaminen vaatii kaksi negatiivista näytettä. Muuten hoito (synnytyksessä) kuin eristyspotilaalla.
Käyttelen nettiä harvakseltaan, mutta oli tosi iloinen yllätys löytää teidät muut maaliskuista kullannuppua odottavat!
Mulla la jotain 14.3, eka ultra vasta keskiviikkona, jolloin selviää sitten enemmän. Meillä vauvaa odottavat myös isosiskot 4 ja 6 vee, terkkuja vaan muillekin kolmatta odottaville!
Täällä oli joku toinenkin km:n kokenut: Otan osaa! Meillä siitä on jo pari vuotta aikaa, mutta silti ei ole vielä oikein uskaltanut hehkuttaa varsinkaan itselleen tätä vauvan tuloa. Kai se nyt kohta on pakko alkaa suhtautua, kun mitkään vaatteet ei mene enää päälle - täytyy nöyrtyä taas mammahousuihin (hih hih).
Miten jollain ei ole vielä paino noussut? Huoh! Mua etoo, närästää ja vatsassa velloo, silti painoa tullut jo pari kiloa. Varsinkin tuo närästys on uusi ja inha tulokas aikaisempiin raskauksiin nähden. Aiemmin väsytti ja oli huono olo (johon auttoi välipalat), nyt lisäksi ruokatorvi on tulessa jatkuvasti. Onko muilla tätä auvoisaa olola? Onko kukaan onnekas jo kokenut helpotusta? Mua sohva kutsuu edelleen aina kun vaan suinkin mahdollista, ja muumit vahtii lapsia (ystävällistä väkeä).
Joka tapauksessa ihanaa odottaa perheeseen uutta tulokasta!
Ai niin autosta: Meillä on farmari ja tarkoitus tunkea sinne yks istuin lisää. Laitetaan ehkä vanhin istumaan eteen ja mamma saa tunkea taakse keskelle vauvan henkivartijaksi. Ei ihan tarkkaan vielä suunniteltu.
Voimia arkeen ja odotukseen kaikille! :x
En olekaan muutamaan päivään käyny täällä.. On ollu hirvittävä väsy..
Jotenkin tuntuu ihan epätoivoiselta. Sanoin jo äsken miehelle, että onkohan mulla masennus, ku tuntuu kaikki niin ylivoimaiselta. Väsyttää niin, etten jaksais tehdä kotona yhtään mitään. Työni jaksan ihan hyvin hoitaa, mutta siihen se jääkin. Tiedän, että se kuuluu asiaan, mutta en muista että ennen olis näin rankkaa ollu. Ehkä sekin tähän vaikuttaa, että oli se keskenmeno. Oon käytännössä ollu jo aika kauan raskaana, vaikka nyt viikkoja vasta 8+5.. Pieni tauko tietty oli välissä.. Mieheltä tää vaatii aika paljon ymmärrystä.. Sit vielä kaiken lisäks hermostun lapsille pienimmistäkin asioista. Oon suorastaan kauhea!
Että tällaset tunnot täällä. sori valitus.. Jos mulla olis vakityö, hakisin varmaan vähän leposaikkua, mut nyt ei oikein voi.. Pakkohan se tietty on, jos ihan mahdottomaksi menee..
En lukenu edellistä ketjua.. Toivottavasti ei ole keskenmenoja enää tullut..
Mukavia päiviä kaikille!
t. iiiik 8+5 (vieläkään en ole keksinyt hyvää nimeä tulokkaalle)
minäkin aamulla tuonne toiseen pinoon kirjoitin ja laiska kun olen niin aamuisen tänne kopsaan....
Huomenta!
Sateista on täällä pohojanmaallaki ja kyllä tympäsee... ei paljon viitsi muksujen kanssa pihalle lähteä!
Minä oon monta viikkoa vaan roikkunut taustalla... ei vaan ole saanut aikaiseksi kirjoitella! Niin tuohon auto asiaan... meillä ei onneksi tarvii vaihtaa autoa jokin aika sitten ostettiin chryslerin voyageri 7 hengen menopeli... Tämän jälkeekin ois vielä yksi paikka vapaa! :)
Perjantaina ois ensimmäinen neuvola ja pääsee ultralla näkemään onko massussa elämää! Paha olo loppui viikko sitte ja nyt tuntuu että kaikki on loistavasti....
Minäpäs yritän keritä tänne useammin kirjoitella!
Järvis (viikkoista en varma oisko 11+0)
Me ollaan kyllä harkittu isompaa autoa! Kun tuo nykyinen laki vaatii istuimet kaikille alle 120 cm pitkille niin.....me ei päästä koko perheen voimin mihinkään ilman autoa, jossa 3 erillistä (eli siis kaikki samankokoisia) takapenkkiä. Silloin mahtuu myös kolme istuinta. Ennestään farkku ja pikkuauto
Työni puolesta pelkään vaan asuntovelallisena noita koronnousuja enkä ole ihan varma onko nyt paras mahdollinen aika hankkia autoa...se on kuitenkin loppujen lopuksi aika huono sijoitus...ehkä mä sitten matkustan takapaksissa =)
Melkein jännittää kun on eka neuvola perjantaina...ja tasan kahden viikon päästä olen aamulla käynyt np-ultrassa! Menispä aika tosi tosi tosi nopeasti! Tää on jotenkin erilailla tärkeä raskaus mulle ku on noi 2 km tätä ennen, tuntuu että tätä pitää varjella ja olen ihan raskaushullu! mitä lie tarkoittaa..siis kaikki ajatukset liittyy melkein jotenkin raskauteen...anoppi on vähän sellainen toppuuttelija...sille ei viitsi edes mitään puhua, kyllä se raskaudesta tietää, mutta jotenkin pitää kaikkia mun juttuja ihan hölmöinä, siis jos puhun jotain tyyliin"että sitten kun tulee vauva"......no enpä sitten puhu sille sellaisia, niin ei tuu itelle paha mieli.
Mulla oli kans eka päivä töitä loman jälkeen (täällä tais olla joku kohtalontoverikin)! Laskin jopa että on 171 päivää äitiysloman alkuun...ja jos saan pari päivää siitä vapaaksi ennen sitä niin alkaisi keskiviikon sijasta jo edellisenä perjantaina! Olisipa se taas pari päivää aiemmin =) JUST TÄLLAINEN MÄ OON!
Ainiin! Meinasin unohtaa, että SYDÄMELLISESTI TERVETULOA KAIKKI UUDET! Hauska että vielä tässä vaiheessa "lisäännymme" =) Hih olipa ironinen lause!
Illanjatkoja kaikille!
Äiti1983 rv 10+5
Täällä kanssa iskenyt saamattomuus, ja olen käynyt vain seurailemassa muiden kirjoituksia.
Miten sitä voikin olla niin saamaton? Ruoan laitto jo kysyy voimia. Saatika sitten kaikki muu huushollin pyöritys.
Vaikka varsinaista pahoinvointia ei ole ollut, kova huimaus valtaa ajoittain. Ja se tekee yleisen huonon olon. Ja ruokailujen väli ei saa olla yli 2h, tai iskee mahdoton nälkä ja sitä kautta huono olo. Päänsärky vaivaa myös lähes päivittäin. Kuten joku muukin sanoi, työt jaksaa tehdä, mutta kotona ei sitten tapahdukaan mitään. Toisaalta kyllä töissäkin uupuu se kuuluisa motivaatio.
Tulipas listattua paljon vaivoja. Muuten on kuitenkin ihan ok olo. Ja pidän itseäini todella onnekkaana, kun ei tarvitse oksentaa.
Jossain vaiheessa puhuttiin sokerirasituksesta. Itsellä painoindeksi 25, joten se on jatkossa edessä. Ensimäistä kertaa,
Mutta nyt täytyy jatkaa töitä.
Kaarna@laiva, jolla viikkoja 8-9?
ja kotiin jäin. Kohta pitäis kilauttaa työpaikalle ja ohjat aetänä mun hommat työkamuille. Muuten sitten kotona hengailua.
Alaseläkä ihan törky kipeä. Makoilu, löysyttävät raskaushormonit ja flunssa ovat näköjään mun selälle erittäin huono yhdistelmä. Korttelin ympäri vois tänään yrittää kävellä.
Taas takana älyttömän katkonaien yö. Mä en tajua, väsyttää mutta un ei tule ja sit kun tulee niin näen ihan mahdottomia unia ja heräilen useasti.
T:Vacsuli ja papu