Lue keskustelun säännöt.
Onko vapun juhlinta ihmisillä teeskentelyä? Miten vappua pitäisi juhlia?
01.05.2022 |
Itse en näe vapussa mitään juhlittavaa, vappu on yksi vuoden turhimpia juhlia.
Kommentit (4)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Teeskentelin räkäkänniä valkolakki päässä koko illan.
Kai tuota pitäs "juhlia" menemällä puistoon, juoda känniin, huutaa tuntemattomille, nolata itsensä, oksentaa kadulle ja vappupäivänä kärsiä darrasta.
Aivan turha päivä jonka voisi poistaa kalenterista ja ainakin vappupäivästä voisi tehdä tavallisen työpäivän tai ainakin poistaa palkallisista pyhistä niin kuin kaikki muutkin pyhät. Aivan älytöntä, että työnantajan joka tarjoa sinulle työtä ja maksaa siitä pitää vielä maksaa sulle siitä, että et ole töissä.
Pidän Vappua enimmäkseen opiskelijoiden juhlana. Kun on nuoruus ja opiskeluajat ohitse niin ei minullekkaan Vappu ole mitään enää merkinnyt. Viihdyn ennemmin kotona herkkuja nautiskellen enkä viihtyisi enää ollenkaan puistoissa väki massoissa.