Menee hermot lapsen kenkäostosten kanssa!
Taas pitäis löytää talveksi kengät 5- vuotiaalle. Rahaa on niin vähän käytössä, ettei kannata edes haaveilla menevänsä kenkäkauppaan jonkun ns. ammattitaitoisen myyjän palveltavaksi.
Markettiin siis. Mukana rimpuileva 5-v. ja itkuinen hampaita tekevä vauva. On sovitettu vähän jos jonkinlaista kenkää mutta ei ole vielä mieleisiä löytynyt. Jos lapselle kelpaa niin sitten ei kelpaa mulle. Jonkunlaista vedenpitävyyttäkin pitäis olla eikä vaan makeat värit.
Kerro, mistä olet löytänyt lapsellesi hinta-laatusuhteeltaan hyvät kengät?
Kommentit (2)
Niillähän sitä ennen goretexejä pärjättiin ja ihan mukavasti pärjättiinkin. Vieläkin taitaa esim. intissä lämpimimmät kengät olla kumisaappaat huopavuorilla.
Varsissa on tarrat pukemisen helpottamiseksi ja sen takia, jotta edes vähän erottuvat päiväkodin kuomamerestä.
Helpottaa kovasti kun piirrät kotona lapsen jalan pahville ja leikkaat sen mukaan kauppaan. Sitä pohjallista sitten sovitat kenkiin. Paljon helpompi löytää sopiva koko.
Meillä minä valitsen kengän. Lapset valitsee värin, jos on vaihtoehtoja. Jos löydän muutaman sopivan vaihtoehdon, niin sitten lapsi saa valita, mutta aina minä olen ensin valinnut kengät joista lapsi valitsee mieleisemmän.