Lue keskustelun säännöt.
onko äitiyslomalle pakko jäädä viim. 30 arkipäivää ennen LA:ta?
05.10.2006 |
Siis jos esim. äippäloma alkaisi tuon mukaan vaikka 20.1., niin voiko jäädäkin vasta kuunvaihteessa, 31.1.?
Kommentit (3)
mutta kela alkaa maksaa päivärahaa tuon 30 pvää ennen la, joten jos teet töitä saat niiltä päiviltä minimin.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija:
tiukalle vetää...En kuitenkaan haluaisi äitiyslomalla töissä olla; pienentää sitä äitiyspäivärahaa niin rutkasti. Ja jos jäisin myöhemmin, niin olis sitten vastaavasti loppupäässä vähän enemmän.
mietiskeleepi ap
ei se myöhemmin kuin 30 päivää jääminen lisää päiviä äitiysloman loppuun. Kela alkaa maksaa äitiyspäivärahaa sen 30 päivää ennen ja jos saat palkkaa siltä ajalta niin minimi äitiyspäivärahaa lisänä.
tiukalle vetää...
En kuitenkaan haluaisi äitiyslomalla töissä olla; pienentää sitä äitiyspäivärahaa niin rutkasti. Ja jos jäisin myöhemmin, niin olis sitten vastaavasti loppupäässä vähän enemmän.
mietiskeleepi ap