Hurja remontti - miksi ne vetää tuon sisustamisen noin överiksi??
Kiva jos on juuri jotain 12v muksuja ja huoneeseen väsätään joku pinkki ponikuvioinen sisustus. Siellä on sitten kiva majailla vielä kun on 14-15v :D Kuitenkaan enää ole varaa sitä rempata siinä vaiheessa uudelleen kun ollaan niin köyhiä ja on kaikki maailman sairaudet ja puuttuu jalkoja ja käsiä, pari päätäkin varmaan.
Tai tuossa tämän päivän jaksossa pojalla oli jesarista tehty lompakko kun ei ollut varaa ostaa yhyy-buhuu kun perheen varat menevät rammoille köyhille lapsille, niin loistoidea - Hän pitää ilmastointiteipistä joten kieputimme hänen uuden työpöytänsä ympärille ilmastointiteippiä!
Kommentit (21)
Miksi ne siinä ohjelmassa huutaa ja kohkaa? Se ihmetyttää mua enemmän.
[quote author="Vierailija" time="01.10.2015 klo 13:56"]
Miksi ne siinä ohjelmassa huutaa ja kohkaa? Se ihmetyttää mua enemmän.
[/quote]Sekin! Ja joka jaksossa pitää itkua vääntää tuo tekijätiiminkin.
-2-
Ehkä ne myy överi-tavarat sitten jollekin, kun haluaa uudistaa huoneen, ja niistä saaduilla rahoilla sitten... Amerikassa nyt menee mikä tahansa kaupaksi, varsinkin jos on telkkarissa vilahtanut.
Juu, aina huuli väpäjää ja se pääpirijehu on kyllä vetänyt muutakin kuin kofeiinia. Ja just tuo, että sisustus suunnitellaan JUURI SILLÄ HETKELLÄ sopivaksi, eikä köyhällä perheellä ole todellakaan varaa rempata tai ajanmukaistaa asuntoa ikinä. Kiva sitten kun Pertti 22 v ei ole varaa muuttaa kotoaan, mutta varmaan piristää, kun huoneessa on formula-auto sänkynä ja siinä liukumäki hammaspesulle. Wohoo.
6 sait mut purskauttamaan teet pöydälle kun kuvittelin tuon Pertti22v:n formula-autosänkyyn josta roikkuu jalat puoli metriä laidan yli :D
Ap
Ty Penningtonilla on ADHD, ei siis vedä stimulantteja.
Kerran ne teki muistaakseni jollekin 12-vuotiaalle dinosaurus-huoneen, siis todella överi. Olisi sopinut paremmin vaikka 8-vuotiaalle. 12-vuotiaalla saattaa jo vuoden päästä olla kiinnostuksen kohteet ihan muualla.
Ja sit helvetilliset sähkölaitteet joka paikkaan mitä voi keksiä, millä ihmeellä ne köyhät maksaa sähkölaskut kun ei ennenkään ole ollut varaa.
Jossain sanottiin, että asukkailla ei välttämättä olisi enää varaa asua uusissa kodeissaan, kun kiinteistövero ja ylläpitokustannukset ovat nousseet niin paljon. Täällä on esimerkkejä: http://www.islandpacket.com/news/local/community/beaufort-news/article33405354.html
[quote author="Vierailija" time="01.10.2015 klo 14:05"]
http://global3.memecdn.com/extreme-makeover-horse_o_1102223.jpg
[/quote]:D Just näin!
Katsoin tuossa tämän päivän jaksossa, kun se perheenäiti oli musiikinopettaja, joka oli itse tehnyt luokalleen soittimia, kun koulun varat eivät riittäneet. Niin hei, viedäänpä heille soittimia! Ei sitten tullut mieleen, että eiväthän ne lapset osaa niitä oikeita soittimia edes soittaa. Oli aika hölmön näköistä, kun yksikin lapsonen yritti saada ääntä klarinetista, jossa ei ollut lehteä paikallaan, ja toinen puhalsi käyrätorveen alahuuli suukappaleen ulkopuolella :D Osaakohan tämä ope opettaa noita kaikkia soittimia, tuskin.
[quote author="Vierailija" time="01.10.2015 klo 14:02"]
Ty Penningtonilla on ADHD, ei siis vedä stimulantteja.
[/quote]
Eikö adhd:ta hoideta nimenomaan stimulanteilla? Ei ihme että riehuu ja huutaa jos ei lääkkeitä syö. Juuri tuon älyttömän vouhottamisen takia en voi sietää edes kyseisen ohjelman mainoksia.
Miksi ne valitsee aina sairaita henkilöitä tuohon? Onko ne jotenkin arvokkaampia kuin vaan ihan normaalit mutta köyhät ihmiset?
[quote author="Vierailija" time="01.10.2015 klo 14:27"]Miksi ne valitsee aina sairaita henkilöitä tuohon? Onko ne jotenkin arvokkaampia kuin vaan ihan normaalit mutta köyhät ihmiset?
[/quote]
Ei arvokkaampia mutta säälittävämpiä.
[quote author="Vierailija" time="01.10.2015 klo 14:20"]
Jossain sanottiin, että asukkailla ei välttämättä olisi enää varaa asua uusissa kodeissaan, kun kiinteistövero ja ylläpitokustannukset ovat nousseet niin paljon. Täällä on esimerkkejä: http://www.islandpacket.com/news/local/community/beaufort-news/article33405354.html
[/quote]
Ja kukaan ei näitä taloja osta, koska ne ovat rakennettu joko keskelle ei-mitään tai jonnekin slummialueelle.
Pärskin joskus Feissarimokissa jonkun Anun tekstille, Anu oli ärsyyntynyt ihan samasta asiasta.
Hurja remontti: ohjelma jossa erittäin köyhä amerikkalaisperhe asuu pahvista tehdyssä “talossa”, jonka hurrikaani vie mukanaan vähintään kolme kertaa vuodessa.
Perheeseen kuuluvat äiti ja isä, toiselta on tsunami vienyt käden ja toisella on taas jalka jäänyt karhunrautaan kahdesti. Tämän lisäksi molemmilla on vähintään syöpä, kaihi, munuaisten vajaatoiminta, kohonneet maksa-arvot ja psoriasis.
Heille on siunaantunut jälkikasvua joista yhdellä on ADHD, toisella 18 pikkuvarvasta muttei yhtään sormea, yhdeltä lapselta on alligaattori syönyt kaikki raajat, yksi meni hurrikaanin mukana ja yhtä on nyt vaan tiputeltu turhan monta kertaa lattialle pää edellä.
Eikä tässä vielä kaikki: Lisäksi he ovat adoptoineet pari aids-orpoa, kolme rampaa koiraa, pari vesikauhuista kania, diabetesta potevan kultakalan ja paikallisen kylähullun. Hienoa porukkaa.
Kun tämä kaikki on alkuun esitelty/kerrottu katsojille, koko perhe pyytää räkä poskella itkien apua tyypiltä, joka on vetänyt muutakin kuin tripla espresson aamulla. Tässä välissä kuuluu vähän itkeä.
Piripää kokoaa tiiminsä ja he hurauttavat paikan päälle kertomaan kovaonniselle perheelle, että heille rakennetaan nyt uusi talo. Tämän tiedon jälkeen itketään, kiljutaan hysteerisesti, itketään lisää, kiitetään Jumalaa ja vielä vähän itketään.
Perhe lähetetään jonnekin evakkoon muutamaksi päiväksi (kyllä, hurrikaanin ja muiden luonnonilmiöiden kestävän talon rakentamiseen menee vain 3 päivää!!!) ja lauma vapaaehtoisia (joilla ei ole minkäänlaista käsitystä talon rakentamisesta) vapautetaan riehumaan työmaalle.
Sillä aikaa kun vaneriseiniä pystytellään, ohjelman juontajat (eli piripää ja joku blondi) käyvät jututtamassa perhettä (tässä kohdin itkua sekä tunnelmaan sopivaa pianon pimputusta) ja kehittelevät lisää ylläreitä tulevaan taloon, joka palvelisi perheen tarpeita paremmin.
Kun nämäkin on (itkun saattelemana) saatu hoidettua, onkin aika roudata perhe katsomaan uutta asumustaan, joka paljastetaan ison rekan takaa. Seuraa hysteeristä huutoitkua äidin taholta (lapset itkevät yleensä siksi, kun eivät tajua miksi äiti on noin poissa tolaltaan) ja isä kiittää itkien Jumalaa ja tiimiä. Vapaaehtoiset vollottavat vieressä, samoin juontajat, ja taustalla soi erittäin siirappinen musiikki.
Perhe muuttaa taloon ja kaikki on hyvin. Ainakin siihen asti kunnes uusi hurrikaani tulee.
Tässä kyseisen ohjelman idea lyhykäisyydessään ja kärjistettynä. Tarkoitus on vissiin itkettää katsojia, mutta mua on vaan naurattanut joka kerta. Oon huono ihminen.
On kyllä järjetöntä hommaa tuo.