Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Apua! Lapset menossa hoitoon pph:lle enkä tiedä mitä vaatteita pakkaisin mukaan!

Vierailija
04.10.2006 |

Mitä teillä on lapsilla hoitopaikassa mukana?

Viettekö vaatteet joka aamu uudelleen, vai onko hoitolaukku aina hoitopaikassa ja täydennätte sitä aina tarpeen tullen?

Viettekö te hoitopaikkaan vaippapaketin vai yksittäisiä vaippoja?



Auttakaa aloittelijaa!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hoitolaukkuun varavaatekerta, siis kaikki pikkareista lähtien (jos lapsi käyttää). Kuravaatteet ja kumisaappaat ehdottomasti, ja muutenkin päälle lämmintä vaatetta ulkoilua varten. Minä en jaksa kuljettaa hoitoreppua kotiin edes viikonlopuksi päiväkodista, vaan täydentelen sinne tarpeen mukaan kamppeita. Pph:sta otin sen perjantaisin mukaan, ettei jää turhaan hoitotädin nurkkiin pyörimään.

Vierailija
2/6 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

.. joihin lämmin sukka, kuravaatteet.



Helpointa on, kun laitat varavaatteet kassiin joka jätetään hoitajalle.

Vaippapaketti, ei yksittäisiä vaippoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

.. mut meillä laitan reppuun aina vaihtovaatteet. Vaippoja vien aina koko säkin kerralla, hoitaja sit sanoo ku alkaa loppumaan. Ja reppua kuletetaan päivittäin. Itse tarkistan sitten onko tullut reppuun pyykkiä ja laitan uutta tilalle. Mut kysyppäs silloin ekapäivänä hoitajalta, mikä sillä on meininki :)

Vierailija
4/6 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kummallekin lapselle täysi varavaatekerta (sisävaatteet) ihan alkkareista lähtien. Lisäksi sään mukaan otetaan kumpparit + kurikset mukaan. Nykyinen hoitaja tykkää antaa kassin joka päivä käymään kotiin, siellä tulee piirustukset ja askartelut matkaan meillepäin. Laitellaan sitten lisää vaatetta tai jotain pois, tarpeen mukaan.



Jotkut hoitajat on antanu kassin sitten vasta perjantaina haettaessa pois, ja maanantaina se taas viedään takaisin. Ihan miten sovitte asian.



Vaippoja olen vienyt n. ½ pussillista tai hyvän nipun irtoja. Jos on useita vaippapeppuja, meinaa hoitajalta tila loppua jos on täydet säkit kaikilla. Menee kyllä sekaisin vaipat, monesti on ollut jotain erimerkkisiä meidän pojalla kuin mitä itse käytetään.. vaan eipä tuo haittaa.

Vierailija
5/6 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toinen pieni laukku kulkee päivttäin mukana, siellä on piirustukset, lelu yms

Vierailija
6/6 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä viedään vaippapaketti aina kun hoitaja sanoo että edelliset on loppu. Pojalla on hoitoreppu hoidossa, jonka sisällön vaihdan vuodenaikojen mukaan. Ja jos tulee pyykkikassi kotiin niin seuraavana aamuna vien samat vaatteet takaisin, mitä repusta on otettu varavaatteista. Lisäksi pojalla on hoitajan luona kumisaappaat ja kuravaatteet.



Nyt kun harjoitellaan vaipatta oloa, niin kuskaan vielä toista reppua missä on kahdet vaihtovaatteet alushousuista ulkovaatteisiin asti.



Hoitorepussa tällä hetkellä muistaakseni:

collegehousut ja paita, kevyempi paita, parit sukat, varahanskat, parit alushousut, paksummat sukat.