Onko Hämeenlinna ihan paska paikka asua?
Kommentit (61)
Ei sen paskempi kuin mikä tahansa muu pikkukaupunki. Riippuu kai siitä, mitä elämältä haluaa.
[quote author="Vierailija" time="30.09.2015 klo 19:27"]On täällä ihan jees.
[/quote]
Perusteluja?
[quote author="Vierailija" time="30.09.2015 klo 19:29"]Ei sen paskempi kuin mikä tahansa muu pikkukaupunki. Riippuu kai siitä, mitä elämältä haluaa.
[/quote]
Onko todella hiljaista, haluaisin edes jonkunlaisen sos elämän -ap
Muutettiin miehen kanssa tänne opiskelemaan 2007. Viihdyttiin niin hyvin, että jäätiin tänne valmistumisen jälkeenkin. Tosin oma talo ostettiin Hattulan puolelta, mutta keskustaan ajaa alle 10 min.
Hämeenlinna on aika iso kaupunki, riippuu siis paljon siitäkin asuuko kantakaupungin alueella vai jossain Rengon metsässä.
[quote author="Vierailija" time="30.09.2015 klo 19:36"][quote author="Vierailija" time="30.09.2015 klo 19:29"]Ei sen paskempi kuin mikä tahansa muu pikkukaupunki. Riippuu kai siitä, mitä elämältä haluaa.
[/quote]
Onko todella hiljaista, haluaisin edes jonkunlaisen sos elämän -ap
[/quote]
No ei kukaan sua kotoa tule hakemaan. Kyllä se on ihan sinusta itsestäsi kiinni kuinka paljon sitä sosiaalista elämää haluat. Luulisi 50 000+ asukkaasta löytyvän sullekin mieluista seuraa... Vai mistäs Manhattanilta sitä ollaan tänne tuppukylille muuttamassa.
Opiskelu kaupunkina varmasti Suomen surkein yöelämä. Ainakin muinoin autokoulun optettsjaopiskelijat taisbolla elämmmm kulun huippu.
Tänne Helsingistä muuttaneena sanoisin, että on hyvä asua. Tärkeintä minulle on sellainen paikan henki. Hämeenlinna ei ole mikään junttila, toisin kuin (anteeksi) esimerkiksi Lahti. Siis täällä on tyylitajua. Voi olla hiukan nukkuvaa, mutta minulle mukavalla tavalla. Kaunista ja ihmiset ovat mukavia. Olen sopeutunut hyvin.
En asu kantakaupungin alueella, enkä ihan lähiössäkään, mutta olen töissä kaupungissa (kuljen autolla). Mietimme välillä muuttoa ihan kaupunkialueelle, mutta mm. se mietityttää, miten hyvin bussiliikenne toimii. Koska silloin luopuisimme kyllä kakkosautosta. Joten asumismukavuudesta kantakaupungissa tai sen liepeillä saa valaista, jos joku tietää.
Olen kotoisin Hämeenlinnasta, nykyisin asun Janakkalassa. Hml on mielestäni todella kaunis kaupunki (järvi ympäröi keskustaa, on vehreitä puistoja) ja sijainti erittäin hyvä. Yöelämä ei ehkä kaikista villeintä mutta muita aktiviteetteja kyllä löytyy :)
Tosi mukavan rauhallinen kaupunki, jossa kaikki tarvittavat palvelut kävelymatkan päässä. Vesistöä, luontoa ja kulttuuria riittävästi. Helsingin ja Tampereen puolivälissä, joten pääsee nopeasti pistäytymään suureen maailmaan.
Muutin tänne vuosi sitten. En enää muuta pois. Ystävälliset ihmiset, kaunis kaupunki, Helsinkiin pääsee tunnissa. Kulttuuria ja liikuntamahdollisuuksia löytyy, muutama ihana kahvilakin. Rauhallista ja leppoisaa.
Keskusta on paikkapaikoin aika pittoreski. Ja ne kahvilat on todellakin ihania. Puistojen runsaus on ällistyttävä. Ja Aulanko on aivan omaa luokkaansa.
En asu Hämeenlinnassa, mutta käyn siellä usein. Tosi nätti kaupunki ja kuten joku sanokin, ei mikään junttila. Yöelämä ei ylettömän vilkasta mutta esim lätkämatsit paikallisille tärkeitä.
On asuinalueita joihin en ikinä täällä muuttaisi. Poliitikot ovat kovia tappelemaan. En viitsi edes paikallista lehteä tilata kun on täynnä näitä ärsyttäviä ihmisiä.
[quote author="Vierailija" time="30.09.2015 klo 20:25"]On asuinalueita joihin en ikinä täällä muuttaisi. Poliitikot ovat kovia tappelemaan. En viitsi edes paikallista lehteä tilata kun on täynnä näitä ärsyttäviä ihmisiä.
[/quote]
Kaikki tuo pätee varmaan useimpiin suomalaiskaipunkeihin. Hämis on loistava paikka asua. Vihreä, rauhallinen mutta kaikki tarvittavat palvelut löytyy, leppoisa ilmapiiri, lyhyt matka muihin kaupunkeihin.
On paska paikka. Hautausmaata koko kaupunki. Keskusta kuoli kauppakeskuksen myötä. Ihmiset ilkeitä selkäänpuukottajia.
Jos on lapsia, täällä on ihan älytöntä lapsikauppaa, paljon perhekoteja ja sossut metsästää niihin mukavien perheiden lapsia asiakkaaksi. Oikeesti rötöstelleet nuoret, jotka tarvitsisivat apua, ei edes pääse niihin.
On täällä ihan jees.