Syökö lapsesi näitä ruokia/ruoka-aineita?
Syökö lapsesi esim. näitä:
- pestopasta
- graavilohi
- kiinalainen/japanilainen/nepalilainen ruoka
- Aura-juusto, feta, vuohenjuusto sellaisenaan tai ruoissa
- sieniruoat
Entä meneekö tavalliset salaatti ja vihannekset mukisematta alas? Kelpaako ruokajuomaksi pelkkä vesi? Kysyn, kun asiasta tuli puhetta ja tunsin meidän perheen kummajaiseksi.
Kommentit (40)
Graavilohi on ollut kuopuksen (nyt 13v) herkkua 10 kuisesta lähtien:) Voisi elää sillä!
Pestopastaa pyytää tekemään usein, samoi esim ravioli burro&salviaa. Vietämme vuosittain monta viikkoa Italiassa joten on tottunut sikäläisiin ruokiin.
Aasialaiset ruuat uppoaa aina! Juustoista feta ja parmesan on lemppareitaan. Homejuustoista syö vain brietä, vuohenjuustoista miedoimpia ja pehmeitä
Sieniruokia ei juurikaan syö ellei ole kanttarellikermakastiketta, se maistuu pihvin tai lihapullien kanssa.
Rakastaa salaatteja ja kasvisruokia, äyriäisiä, pataruokia, punaviinissä haudutettua karitsaa, karitsa-päärynä taginea ja couscousia yms. Kaikki uppoaa paitsi peruna ja perunamuussi:D Niitä ei ole syönyt koskaan.
Ruokajuomaksi maitoa tai vettä.
[quote author="Vierailija" time="29.09.2015 klo 13:04"]Syö, paitsi juustoja ja graavilohta, koska on niille allerginen. Todella tulinen ruoka maistuu, ihmettelen aina. Rohkeasti maistaa kaikkea uutta, vaikka on paljon allergioita (5 v.).
Toinen ei allerginen syö myös kaikkea listasta, vaikka on alle 2 v.
[/quote]
Ja piti vielä sanoa, että minun kokemukseni mukaan nirsot lapset ovat vähemmistöä.
Tuollaiset on meillä ihan tavallisia arkiruokia, joita syö kaikki lapset. Ja vesi on meidän normaali ruokajuoma.
Meidän lapsista (3 kpl) kukaan ei syö noista mitään. Salaattia ja muita vihanneksia valikoivasti, ja vesi kelpaa kyllä. Mainittakoon, että nuo kaikki ovat meillä ihan arkiruokaa ja tarjottu pienestä pitäen.
Vastaan kaikkiin kyllä. Meidän lapset on aina syöneet samaa kuin muutkin, sitä mitä eteen tuodaan. Ei ole painostettu, mutta kannustettu maistamaan. Jos ihan heti ei ole joku ruoka maistunut tai tuntunut suussa hyvältä, ollaan sillä kertaa annettu jotain muuta ruuaksi. Seuraavalla kerralla on sujunut jo paremmin. Mitään ruokia ei ole kartettu lasten takia.
[quote author="Vierailija" time="29.09.2015 klo 13:06"]
[quote author="Vierailija" time="29.09.2015 klo 13:04"]Syö, paitsi juustoja ja graavilohta, koska on niille allerginen. Todella tulinen ruoka maistuu, ihmettelen aina. Rohkeasti maistaa kaikkea uutta, vaikka on paljon allergioita (5 v.). Toinen ei allerginen syö myös kaikkea listasta, vaikka on alle 2 v. [/quote] Ja piti vielä sanoa, että minun kokemukseni mukaan nirsot lapset ovat vähemmistöä.
[/quote]
No tällainen kokemus minullakin on, että harvempi lapsi nirsoilee ruoan kanssa ja että moni maistaa mielellään uutta. Totta kai meilläkin on lapsilla inhokkiruokia (esim. janssoninkiusaus ja esikoinen ei saanut burgundin pataa syötyä) ja se on ihan normaalia. Esimerkiksi neuvolassa on herättänyt kummastusta tämä vesi ruokajuomana juttu. Maitoa pitäisi kuulemma olla?
ap
Syövät. Vuohenjuustoa ei tosin ole kokeiltu, eikä kiinalaista jne., mutta luulen että söisivät.
Tykkäävät kasviksista, maitoa juovat mutta kaipa se vesikin menee tilanteissa jossa ei muuta ole. Itselleni on vaikeampaa juoda vettä.
Ja isälleen on vielä vaikeampaa syödä mitään noista mainituista.
Kaikki muut menee meidän lapsilla alas paitsi sieniruoat. Ja vettä juodaan ruoan kanssa.
Ihan ovat kaikki ruokaisia ja vesikin maistuu.
Meillä 6v syö kaikkea. Yhdessä vaiheessa oli kausi että mikään sipuli ei kuulemma kelvannut. Kysyi aina että onko jossain ruuassa sipulia. Vastasin aina rehellisesti. Luulen että on syönyt joskus jonkun isomman sipulikökön joka ei ollut hyvää.
Eivät syö. Ruokajuomaksi kelpaa vesi, mutta maitoa ottavat mielummin.
Mutta lapseni syövät sellaisia ruokia, joita suurin osa palstalaisista ei uskalla edes maistaa kuten veripalttua, klimppisoppaa, munuaishöystöä ja paahdettua naurista.
[quote author="Vierailija" time="29.09.2015 klo 13:09"]
[quote author="Vierailija" time="29.09.2015 klo 13:06"]
[quote author="Vierailija" time="29.09.2015 klo 13:04"]Syö, paitsi juustoja ja graavilohta, koska on niille allerginen. Todella tulinen ruoka maistuu, ihmettelen aina. Rohkeasti maistaa kaikkea uutta, vaikka on paljon allergioita (5 v.). Toinen ei allerginen syö myös kaikkea listasta, vaikka on alle 2 v. [/quote] Ja piti vielä sanoa, että minun kokemukseni mukaan nirsot lapset ovat vähemmistöä.
[/quote]
No tällainen kokemus minullakin on, että harvempi lapsi nirsoilee ruoan kanssa ja että moni maistaa mielellään uutta. Totta kai meilläkin on lapsilla inhokkiruokia (esim. janssoninkiusaus ja esikoinen ei saanut burgundin pataa syötyä) ja se on ihan normaalia. Esimerkiksi neuvolassa on herättänyt kummastusta tämä vesi ruokajuomana juttu. Maitoa pitäisi kuulemma olla?
ap
[/quote]
Olen kuullut aivan samaa. Kun päiväkoti alkoi niin kysyttiin ruokailutottumuksista. Sanoin että kaikki menee. Kysyttiin että puurokin. Sanoin että rakastaa puuroja. Olivat epäileväisiä mutta jo viikon päästä sanoivat ihmetellen etä lapsi pyysi aamupalalla lisää puuroa. Oliivit ovat ykkösherkku ja niiden syöntiä pitää rajoittaa kun ovat niin suolaisia. -13-
sieniruoat ei uppoa, joku herkkusieni ei haittaa
Aurasta ja vuohenjuustosta en osaa sanoa, kun niitä ei varmana ole omallakaan lautasella ikinä. Miehellä on, mutta en muista söikö lapsi. Innokas on kaikkea maistamaan.
Salaatti kanssa vähän heikkoa sellaisenaan. Ruuan seassa menee kyllä.
Lasten makuaistin aliarviointia jotkut nauravat nakit ja ranskalaiset. Onko roskaruoka jonkun mielestä muka edes laskettavissa ruuaksi?
Minkä ikäisiä haetaan? Onko oletusarvona alle kolmivuotias? Voisi mainita aloituksessa.
Mulla kolme yli parikymppistä. Syövät kaikkea mainittua.
Meillä lapset ovat syöneet pienestä pitäen kaikkea. Poika syö jopa sellaista mitä minä en syö eli kampasimpukoita ja etanoita.
Ja aina on syöty tavallisen koti/pöiväkoti/kouluruuan ja juhlaruuan lisäksi myös roskaruokaakin eli ihan lapset syö hamppareita ja pizzojakin ym. Kohtuus kaikessa, ei nipotusta eikä terveysintoilua niin hyvin menee...terveet hoikat lapset/teinit.
Syökö lapsesi esim. näitä:
- pestopasta: maistanut, ei tykännyt
- graavilohi: tykkää
- kiinalainen/japanilainen/nepalilainen ruoka
- Aura-juusto, feta, vuohenjuusto sellaisenaan tai ruoissa: ei tykkää
- sieniruoat: lempiruokaa
Entä meneekö tavalliset salaatti ja vihannekset mukisematta alas?
Salaatit, raasteet yms syö mielellään. Kypsennetyistä kasviksista ei niin välitä paitsi keitetyt pavut, kukkakaali ja parsakaali.
Kelpaako ruokajuomaksi pelkkä vesi? Kysyn, kun asiasta tuli puhetta ja tunsin meidän perheen kummajaiseksi.
Joskus ottaa vettä, yleensä meillä kaikki juo piimää tai jos aikuisilla alkoholipitoista niin lapsi saa limua.
Näillä menty taaperosta asti, nykyisin 8v. Periaatteena on aina ollut tarjota lapselle samaa kuin muillekin...syö tai on syömättä. Toki lapsi saa vaikuttaa myös ruoka- ja ostoslistaan ja toiveita toteutetaan.
Ei syö. Kyllä ottaa päähän nirsoileva tenava. Söi pienempänä kaikkia, mutta nyt koululaisena kauhea nirso. En oikein tiedä millä se elää, pyhällä hengellä varmaan.
Syö, paitsi juustoja ja graavilohta, koska on niille allerginen. Todella tulinen ruoka maistuu, ihmettelen aina. Rohkeasti maistaa kaikkea uutta, vaikka on paljon allergioita (5 v.).
Toinen ei allerginen syö myös kaikkea listasta, vaikka on alle 2 v.