Tytär 16v valehdellut että antamani rahat on olleet ratsastustunneille
Annoimme 19 tunnin kerran tunteihin rahat, 280€. Tyttö oli suostutellut vanhemman kaverinsa esittämään ratsastuksenopettajaa joka sitten soitti välillä, kuinka nyt on harjoiteltu estehyppyjä ja muita. En mieheni kanssa tiedä mitään ratsastuksesta niin läpi meni.
Kiinni jäi sillä tavalla kun ns. ratsastuksenopettajan puhelimesta kuului kikatusta ja kuulin tyttöni äänen sieltä. Luuri jäänyt auki.
Oikeasti ollut shoppailemassa, juomassa, ostanut kavereille kaikkea.
Olen niin pettynyt. Enää en anna rahaa Jos tarvitsee jonkin vaatteen/tavaran niin ostan sen. Itkettää ja harmittaa.
Kommentit (38)
Oot kyllä harvinaisen vajakki :D ja sen tietää jopa tyttäresi.
Että näin. Hyvät oppirahat maksoit.
[quote author="Vierailija" time="28.09.2015 klo 18:21"]Eikö käteisellä maksaminen ihmetyttänyt yhtään?
Tyhmä tyttö, edestään löytää
[/quote]
Kyllä mä maksan ratsastukseni käteisellä. -ohis
2, niin kuulemma on siellä tapana ja hänen kaverinsa olen nähnyt maksavat juuri käteisellä maastotunnin jälkeen. Ei osattu siinä niin epäillä.
Ap
Hmm, mulla olisi hälytyskellot soinut jo siinä vaiheessa kun se ratsastuksenopettaja soitti ja kertoi mitä tunnilla on tehty, ei ne nimittäin niin tee!
Oletko varma ettei tyttöäsi pakotettu tuohon? Joskus lapset yrittää ostaa kavereittensa suosion.
[quote author="Vierailija" time="28.09.2015 klo 18:24"]
[quote author="Vierailija" time="28.09.2015 klo 18:21"]Eikö käteisellä maksaminen ihmetyttänyt yhtään? Tyhmä tyttö, edestään löytää [/quote] Kyllä mä maksan ratsastukseni käteisellä. -ohis
[/quote]
Ok, mä olen maksanut aina tyttären ratsastustunnit suoraan ratsastuskoulun tilille laskun saatuani, 10 kerran kortti
Meillä menee kaikki kuitit kirjanpitoon ja nuorisokin saa tuoda kuitit ostoksistaan. Rahaa kyllä saa, mutta kuitti pitää tuoda tullessaan. Suosittelen, on ihan hyvä seurata mihin perheen rahat menevät ja lisäksi teinillä ei tule kiusausta polttaa isoja summia paskaan. Noin ison summan ollessa kyseessä olisin kyllä itse mennyt paikan päälle maksamaan.
Kai teini maksaa summan takaisin?
Ei millään pahalla, mutta toi viimeinen lause menetti uskottavuuden. Itkettää ja harmittaa, aikuista naista eli sinua vai? :D
Kyllä täällä päin maksetaan ratsastus käteisellä. Viety myös vanhoja vilttejä ja kuivaa leipää joilla saatu vähän alennusta.
Mitä tytär sanoi jäätyään kiinni?
Tyttös on fixu ku mikä! Olin vissii tyhmä teini, kun en tollasta tullut ajatelleeksi. Ehkä tyttös hyötyy näistä taidoista tulevaisuudessa? Menee kaupan alalle kieroilemaan? Sellenhan se Bernerin ökyrikas kelmikin on! Mä näen tässä tulevaisuuden lupauksen, ihan oikeasti :)
12, kyllä. Aikuista ei saa harmittaa tai itkettää jos rakkain ihminen maailmassa käyttää luottamusta hyväksi?
Ap
[quote author="Vierailija" time="28.09.2015 klo 18:27"]Ei millään pahalla, mutta toi viimeinen lause menetti uskottavuuden. Itkettää ja harmittaa, aikuista naista eli sinua vai? :D
[/quote]
Äiti pettynyt?????
19 ratsastuskertaa kerralla käteisellä, vai 19 kertaa ilman minkäänlaista kontrollia siitä, että on oikeasti ratsastamassa ja saanut kuitin?
No, tytöillä tuli moka siinä, että eivät hoksanneet että ei ratsastuksenopettajat kotiin soittele.
[quote author="Vierailija" time="28.09.2015 klo 18:25"][quote author="Vierailija" time="28.09.2015 klo 18:24"]
[quote author="Vierailija" time="28.09.2015 klo 18:21"]Eikö käteisellä maksaminen ihmetyttänyt yhtään? Tyhmä tyttö, edestään löytää [/quote] Kyllä mä maksan ratsastukseni käteisellä. -ohis
[/quote]
Ok, mä olen maksanut aina tyttären ratsastustunnit suoraan ratsastuskoulun tilille laskun saatuani, 10 kerran kortti
[/quote]
Isommilla talleilla näin toimitaankin ja onhan se kätevämpää noin. :) Minä käyn vain silloin tällöin valmennuksessa omalla hevosella joten koen turhana maksaa kausikortista.
Just, loppuis varmaan oman tyttären kallis ratsastusharrastus jos noin tekis. Kun ei sitä kerta tippaakaan arvosta niin mitä turhaan sitä jatkamaan.
[quote author="Vierailija" time="28.09.2015 klo 18:27"]Ei millään pahalla, mutta toi viimeinen lause menetti uskottavuuden. Itkettää ja harmittaa, aikuista naista eli sinua vai? :D
[/quote]
Kyllä minuakin monesti itkettää ja harmittaa ja ihan aikuinen nainen olen, tunteet ovat luonnollinen osa elämää eikä niissä ole mitään hävettävää. Kun pääset tähän ikään niin huomaat sen:)
Eikö käteisellä maksaminen ihmetyttänyt yhtään?
Tyhmä tyttö, edestään löytää