voiko raskaana ollessaan pudottaa painoa?
Olen 23-vuotias ja sain pari päivää sitten tietää olevani raskaana. Raskaus on yllätys mutta onnellinen sellainen, olemme mieheni kanssa suunnitelleet vauvaa jo jonkin aikaa. Olen laihduttanut tässä kuukauden sisällä reilut 3 kiloa, mitat nyt 162\56 Tarkoituksena olisi pudottaa painoa vielä noin 51 kiloon, syön monipuolisesti ja terveellisesti noin 500 miinuskalorilla. Vietän kuntosalilla päivittäin noin 2 tuntia melkoisen rankkaa treeniä tehden ja lisäksi lenkkeilen. Nyt vaan mietin että pitäisikö kilot pitää entisellään ja keskittyä vain kiinteyttämään vai miten. Aion lääkärin kanssa keskustella asiasta myös mutta mitä tietoa teillä on asiasta?:)
Kommentit (24)
Oot joko provo tai sitten sulla ei vaan ole kaikki inkkarit kanootissa, kun tällasia kyselet! Että jo valmiiksi hoikka nainen laihduttaisi raskaana ollessaan!? No mutra, mitäs sitä suotta syntymättömän lapsen hyvinvoinnista huolehtimaan, kunhan oma peppu vaan on tarpeeksi pinkeä. Aaargh, tätä itsekeskeisyyden määrää maailmassa!
Ei saa. Jos laihdutat, aiheutat vaurioita sikiön elimistölle, esim. sen aineenvaihdunnalle. Tietenkin myös omallesi. Ja myös liian raskaalla liikunnalla voit vahongoittaa sekä sikiötä että itseäsi. Suosittelen nyt, että vaihdat hieman elämäsi fokusta, tai teet abortin, jos se ei onnistu.
En ajatellut nyt raskaana ollessani todellakaan pudottaa tuota 5 kiloa, se oli alkuperäinen noin tavoite:) olen aatellu että 53 kiloakin voisi olla hyvä. Sen takia vaan kyselen koska kiinteytettävää mulla on vielä kuitenkin jonkun verran, ei oo vaan tietoa näistä asioista mitenkä liikkumista ja ruokamääriä pitää muuttaa ja näin. Siksi myös lääkärin kanssa meen näistä asioista juttelemaan. Mielelläni lihoisin reilustikin kunhan vauva voi hyvin.
[quote author="Vierailija" time="22.09.2015 klo 13:23"]
En ajatellut nyt raskaana ollessani todellakaan pudottaa tuota 5 kiloa, se oli alkuperäinen noin tavoite:) olen aatellu että 53 kiloakin voisi olla hyvä. Sen takia vaan kyselen koska kiinteytettävää mulla on vielä kuitenkin jonkun verran, ei oo vaan tietoa näistä asioista mitenkä liikkumista ja ruokamääriä pitää muuttaa ja näin. Siksi myös lääkärin kanssa meen näistä asioista juttelemaan. Mielelläni lihoisin reilustikin kunhan vauva voi hyvin.
[/quote]
Missä vaiheessa raskautta siis ajattelit painaa tuon 53 kg? Kerropa nyt, ootko ihan oikeasti tosissasi tässä avauksessa?
No ei tuolla lähtöpainolla mitään laihdutusta. Huolehdit monipuolisesta ja terveellisestä ruokavaliosta sekä liikunnasta. Pudotat painoa sitten raskauden jälkeen.
Jos on reilusti ylipainoa MITÄ SULLA EI SELVÄSTIKÄÄN OLE niin on ok laihduttaa niin, että paino pysyy samassa koko raskauden ajan sen sijaan että nousis sen 10-20kg mitä raskaudessa tyypillisesti tulee. Eli sinä, normaalipainoinen ihminen taot sen nyt kalloosi että painosi tulee nyt nousemaan ainakin 10 kiloa. Tiputtelet sitten taas kun et ole omilla syömisilläsi vastuussa toisen ihmisen hengestä.
nykyään ollaan niin hysteerisiä painon suhteen ja raskausdiabeteksenkin kanssa että en yhtään ihmettele vaikka joku normipainoinen-lievästi ylipainoinen laihduttaisi raskausaikana.
Itse laihduin 6kk aikana 58kg:sta 50kg painoiseksi kun oli niin huono olo, oksentelua, vatsa sekaisin jne. Eikä ruoka maistunut kun sai pelätä milloin tulee ulos... Lapsi on tällä hetkellä 3 vuotias ja ihan terve, vaikka lääkärissäkin sanottiin että todennäköisyys johonkin vikaan on suuri... Ainoa ongelma oli itselläni se että maito ei meinannut riittää..
[quote author="Vierailija" time="22.09.2015 klo 13:39"]
nykyään ollaan niin hysteerisiä painon suhteen ja raskausdiabeteksenkin kanssa että en yhtään ihmettele vaikka joku normipainoinen-lievästi ylipainoinen laihduttaisi raskausaikana.
[/quote]
Mä oon saanut kaksi lasta "nykyään" ja molemmissa lähtöpaino on ollut sama, painoindeksini on jotain 23:n ja 24:n välillä, eikä kukaan ole hysterisoitunut mun painostani tai raskausdiabeteksesta, kaikkein vähiten minä.
[quote author="Vierailija" time="22.09.2015 klo 13:23"]En ajatellut nyt raskaana ollessani todellakaan pudottaa tuota 5 kiloa, se oli alkuperäinen noin tavoite:) olen aatellu että 53 kiloakin voisi olla hyvä. Sen takia vaan kyselen koska kiinteytettävää mulla on vielä kuitenkin jonkun verran, ei oo vaan tietoa näistä asioista mitenkä liikkumista ja ruokamääriä pitää muuttaa ja näin. Siksi myös lääkärin kanssa meen näistä asioista juttelemaan. Mielelläni lihoisin reilustikin kunhan vauva voi hyvin.
[/quote]
Eikö sulle nyt ihan oikeasti mene jakeluun, että nyt ei todellakaan ole oikea aika keskittyä minkäänlaiseen painonpudotukseen ja kehonmuokkaukseen!? Ja ei, en kehota myöskään syömään epäterveellisesti/kahden edestä tai hylkäämään liikuntaa, vaan siirtämään huomion nyt täysin pois siitä omasta navasta. Sulla on nyt paljon tärkeämpää mietittävää kuin olemattomat jenkkakahvat ja jos et sitä ymmärrä, olen erittäin huolissani.
Elikkä siis en ajatellut missään vaiheessa raskautta painaa yhtään vähemmän ja tiedän että painoa tulee lisää tietenkin, läskiä en kuitenkaan halua vaan turhasta löysästä yritän päästä eroon, juurikin kuntosalitreenillä. Nuo 51-53 olivat tavoitteitani ennen kuin sain tietää raskaudesta. Painoa mietin sitten vauvan syntymän jälkeen uudelleen tilanteen mukaan. Anteeksi vaikeaselkoisuus:) kysymys olisi ehkäpä pitänyt esittää toisin: Miten kropanmuokkaus onnistuu raskaana ollessa. Ruokamäärää pitää lisätä tietty ja kaikkia kahvakuulaliikkeitä ei uskalla ajatellakaan.
En aio rääkätä kroppaani siis, kiinteyttää kuitenkin. Ap
Nykyään on tämä fitness-pelleily niin tapetilla, että monella odottajalla on varmasti liikuntasuoritukset päällimmäisenä mielessä. Ihminen on ainoa pystyasennossa kävelevä nisäkäs, ja se sikiön paino kohdistuu aika raskaana sinne lantioon. En oikein usko, että se on hyvä aika raskaille liikuntasuorituksille. Kudokset pehmenevät ja häpyluun liitos aukeaa, siinä voi tulla kudoksiinkin vaurioita, jos kuormittaa noita alueita liikaa. Ja pitkittäisiä vatsalihaksiahan ei saa treenata lainkaan raskausaikana.
Mä en oikein usko, että tämä aloittaja on tosissaan, mutta ihan nyt siltä varalta, että joku nuori ja epävarma raskaana oleva äiti lukee tämän.
Se kroppa kuules muokkaa ihan itse itsensä raskausaikana, halusit tai et. Ja hyvin todennäköisesti vielä aivan eri suuntaan kuin olit suunnitellut. Nyt ihan tosissaan siirrät sen huomion omasta ulkonäöstäsi lapsesi ja itsesi hyvinvointiin. Simple as that!
[quote author="Vierailija" time="22.09.2015 klo 13:47"]En aio rääkätä kroppaani siis, kiinteyttää kuitenkin. Ap
[/quote]
Et voi kiinteytyä raskaana ollessasi. Unohda jo tuo hömpötys ja ajattele asiaa seuraavan kerran synnytyksen jälkeen.
Kieltämättä hieman vaikeaselkoista, jos kysyt, voiko raskaana ollessaan pudottaa painoa, mutta tarkoitatkin, että haluat pudottaa painoa raskauden jälkeen...
Mun mielestä kannattaa raskaana ollessaan harrastaa kevyempää liikuntaa: odottavalle sopivaa joogaa, kävelyä, uimista, pyöräilyä... Raskaus aiheuttaa virheasentoja keholle, raskaammat lajit kipeyttävät helposti, nimim. kokemusta on
Siis mitä ihmettä? Painat 56 kiloa ja haluat vielä laihduttaa. Höpö höpö. Nyt unohdat ne painonpudotushaaveet ja keskityt siihen että sylöt hyvin ja tarpeeksi, että kasvava sikiö saa kaiken tarvitsemansa ravinnon. Raskausaikana ei pidä nähdä nälkää. Toki terveellisiä elämäntapoja kannattaa noudattaa ja herkkuja ym. epäterveellistä syödä vain satunnaisesti. Onnea raskaudesta!