Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
kokemuksia Puerto Ricosta (kanariansaaret)
20.09.2015 |
ollaan pari viikon päästä lähdössä ko paikkaan ja olisi kiva saada vinkkejä paikasta.
Suositelkaa hyviä ruoka- ja ostospaikkoja. Vai kannattaako suosiolla lähteä Ingelsiin tai Las palmasiin ostosreissulle. Tarkoituksena esim ostaa 8v ja 16v pojille jotain kivoja vaatteita.
Asumme huoneistohotelli Revoli Playassa, meille kuuluuu aamiainen, mutta lounas olisi tarkoitus tehdä itse. Iltaisin käydään jossain ulkona syömässä. Mikä on hintataso ruoka-kaupoissa kanarialla?
Kommentit (2)
Basaareissa siis. Basaareita ovat inglesin puolella mm. Shopping Centro Yumbo, Kashbah... Noissa saa tinkiä (paitsi parissa oikeassa ketjuliikkeessä) mutta tuotteet ovat kaikki jäljennöksiä ja huonoa laatua.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Puerto rico on vain ja ainoastaan lomakylä. Pelkkiä hotellikomplekseja täynnä. Sopii erityisesti niille, jotka menevät lomalle vain aurinkoa palvomaan, rannalle löhöämään tai viihtymään hotellin allasalueelle.
Ruoka on kaupoissa aavistuksen halvempaa kuin Suomessa. Hedelmät tosin maksaa enemmän. Kannattaa käydä paikallisten suosimissa supermercadoissa turisteille tarkoitettujen markettien sijaan. Hintaerot näiden välillä huomattava. Muut ostokset kannattaa tehdä ostoskeskuksista, ei lomakylien turisteille tarkoitetuissa badaareissa. Hyviä ostoskeskuksia löytyy eri puolilta saarta, esim. Atlantico Vecindariossa, Las Palmasin keskustan kävelykadun liikkeistä tai muista ostoskeskuksista.