Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lakko ja Tampereen bussilinjat

Vierailija
30.03.2022 |

Jos Helsingissä jää vuoroja ajamatta, kaikkien lehtien etusivut kirkuvat niistä. Tampereella jäi joitakin linjoja ajamatta kokonaan eilen ja tänään, tietoa ainoastaan nyssen sivuilla, joilla kaikki tietenkin käyvät päivittäin useita kertoja katsomassa mitä sille vakiolinjalle kuuluu. Aamulehden sivuilta löytyi vasta erikseen hakemalla tietoa. Jäi töihin sitten menemättä kun ainoan linjan bussi ei tullutkaan eikä asiasta ollut juuri ennakkotietoa.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
30.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Bussien näytössä oli edellispäivänä tietoa, että kannattaa tarkistaa reissuoppaasta kyseisen vuoron liikennöinti lakkopäivinä ennen matkalle lähtöä. Oli kyllä pienoinen yllätys, että ko. linja kuuluikin niihin, joita ei ollenkaan ajettu. Jos et bussilla ollut ajanut edellispäivänä ja lukenut näyttötaulua, niin ei tosiaankaan paljon asiasta huudeltu etukäteen. Tosin lakon strategiaan kuuluu epätietoisuuden luominen. Mutta tosiaan huvitti sama asia: jos kyseessä olisi ollut pääkaupunkiseutu, niin olisi ollut Ylen uutisissa. Mitä meidän maalaisten ongelmista!

Vierailija
2/2 |
30.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvin näkyi Nyssen pysäkkiaikatauluista netissä mitkä bussit jäivät ajamatta. Ne oli punaisella yliviivattu. Piti paikkansa kokemukseni mukaan.

Jouduin käyttämään eri pysäkkiä ja eri bussia ja kävelemään vähän enemmän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla