Radikaali tanskalaisteini tappoi äitinsä
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015091620361132_ul.shtml
Tuolloin vielä 15-vuotias Lisa Borch oli hyökännyt makuuhuoneessa nukkuvan äitinsä Tina Römer Holtegaardin kimppuun ja iskenyt häntä keittiöveitsellä 20 kertaa.
Ennen puukotusta Lisa Borch oli katsellut tuntikausia YouTubesta Isisin videoita David Hainesin ja Alan Henningin teloituksista. Tekonsa jälkeen Borch oli soittanut poliisille ja tehnyt ilmoituksen rikoksesta.
- Kuulin äitini kirkuvan ja katsoessani ulos ikkunasta, näin valkoihoisen miehen juoksevan pakoon. Tulkaa tänne. Täällä on verta kaikkialla, Borch sanoi poliisille.
Poliisin saapuessa paikalle Borch pelasi kaikessa rauhassa puhelimellaan pelejä ja katseli videoita. Kun poliisit kysyivät, missä uhri oli, Borch oli vain osoittanut yläkertaan keskeyttämättä peliään.
---------------------------------------------------------------------
Miten voi ihminen tulla tuollaiseksi? Kun likka on kuitenkin elänyt ihan hyvässä kodissa, rauhallisessa maassa (eli ei todellakaan ole mikään maan tapa) ja kylmän viileästi murhata oman äitinsä. Sitten jatkaa pelaamista???