Onko pillun sheivaaminen täydestä peitteestä aivan karvattomaksi miten iso homma?
Miten aloitat sen? Saksitko ensin lyhyemmäksi, vai käytätkö jotain koneita?
Höylää käytät varmaan jossain kohtaa. Onko vaikeaa saada kaikki pois?
Kommentit (8)
Philips Oneblade - suosittelen.
Yhdellä koneella suoraan puolen metrin AV-mammakarvoista puhtaan pehmeään posliiniin.
Ei nipistele edes pulleiden ulompien häpyhuulten pehmeää ihoa. Tuo on suunniteltu juuri tähän käyttöön ja todella hoitaa hommansa.
En ole ehkä paras vastaamaan kun ei mulla ole koskaan ollut "täyttä peitettä" mutta sanoisin että hankalin homma siinä on saada kunnolla sileäksi haaroväli, eli siis häppärit ja pepun alue. Mulla ei siellä edes kasva niin paljoa karvaa mutta kun se on sen verran epätasainen alue niin saa olla hyvin varovainen terän kanssa. Kumpu on helppo sheivata. En oo koskaan käyttänyt saksia ennen terää. Yleensä pidän häppärit sileinä ja kummulle jätän pienen kolmion tai kiitoradan. Joskus oon antanut sen kasvaa hieman pidemmäksi ja siistinyt saksilla. Harvoin ajan täysin posliiniksi koska siitä seuraava kutina on mulla pahinta juuri siinä kummun alaosassa, johon yleensä siis jätän kolmion.
Sokerointi on paras, ei tule kutinaa karvan kasvaessa, eikä pistävää sänkeä, ei karvatupen tulehdusta
On se iso homma. Suosittelen talkoiden järjestämistä. Varaa kaksi partahöylää ja 24 packi olutta. Laita taloyhtiön ilmoitustaululle kutsu talkoisiin.
Ei oo iso homma, eksän ajelin puskasta posliiniksi ja posliiniksi jäin. Kuulemma tuntuma paljon parempi ilman karvoja ja onhan se miehellekin. Suuseksi aivan taivaallista. No ensin partakoneella lyhennys ja loput höylällä ja sheivausgeelilla veks. Oli meidän yhteinen esileikki usein kun minä trimmasin mirrin. Ne eksän isohkot häppärit tulee vielä välilläkin uniin, nam.
Vierailija kirjoitti:
On se iso homma. Suosittelen talkoiden järjestämistä. Varaa kaksi partahöylää ja 24 packi olutta. Laita taloyhtiön ilmoitustaululle kutsu talkoisiin.
Turha nähdä vaivaa. Puolet ei ilmesty taloyhtiön talkoisiin koska ovat "matkoilla" vaikka kummasti verhot heiluvat ikkunassa ja toinen puoli tulee vaan grillikatokseen kittaamaan ne ostamasi kaljat.
Yksin joudut kuitenkin risusavottasi hoitamaan mutta hyvällä tuurilla taloyhtöllä on siimaleikkuri jolla saat lyhennettyä luonnontilaisen ryteikön alle viiteen senttiin mistä voi jatkaa jo peilikaapista löytyvillä välineillä
täältä myös sokeroinnille ääni. Olen käynyt varmaan 4-5 vuotta suht säännöllisesti sokerointi palvelussa.
Tulee hyvä
aloin seukata yhen yh kanssa ja ekana iltana huomasin että toosa pullottaa karvoja joten lyyli lauteille ja parranajovälineetesiin
muija sit haarat levälleen ja saippuaa kehiin ja ajeleen karvat pois. saattoi munakin siinä vähän elähdellä oli se nin mukavaa kun en ollut edes sormella sitä vielä koettanut. taisin lopuksi kun nostelin häppäreitä kun ajelin nurkat niin pyöräyttää vaivan palkaksi sormi orkut sille, sit saunottiin ja panin sitä.