Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Se iso ja paha tuleva työvoimapula!

Vierailija
10.09.2015 |

Nyt ymmärrän. Päättäjäthän ovat tätä toitotaneet, että tarvitaan maahanmuuttajia ja paljon, sillä työvoimapula tulee olemaan iso, ja näin muuten käykin. Av-mammat sen ovat nyt todistaneet parin päivän sisään.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

joo siitä vaan kaikki työttömätkin valitsemaan itellensä mieleinen työ!

Vierailija
2/4 |
10.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi sentään yhtään työpaikkaa ei ole lähdössä pois ja suomessa ei ole juurikaan työttömiä.. eikun

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, kyllä - 80-luvullahan se alkoi työnantajapuolen ja omistavan luokan mantra siitä, et työvoimapula uhkaa, työvoimapula uhkaa. Maahan on saatava ulkomailta porukkaa, jotta ehtivät kotoutua ja kasvava sukupolvi jää tekemään paskaduunit halvalla ja nöyrin mielin. Koko ajan on propagoitu ay-liikkeitä vastaan, ne kuvataan perkeleestä heti seuraavina tai itse perkeleinä.

Samaan aikaan kuitenkin työpaikkoja on kadonnut valtavasti. Itse 80-luvun nuorena tiedän tämän. Työpaikka löytyi AINA heti ja melkein miltä alalta vain. Nyt suurin osa on noista töistä on kadonnut - joko ulkomaille tai historian havinoihin, kun tekniikka on mullistanut alan. Uusia työpaikkoja on toki muodostunut, mutta ne ovat enemmän tälläisiä hutun...anteeksi sisällöntuottamista. Nuori polvi joutuu/saa hakea leipänsä pätkätöistä, epävarmuudesta, heilahteluista ja tuuristakin (ei siis Vesa Keskiseltä vaan Rva Fortunalta).

Kyllä on porukka nyt nöyränä - on täydelliset työnantajan markkinat. Oikeistohallitus on tehnyt sen, minkä on varmasti työantajapuolelle ja sijoittajille ja omistajille luvannutkin. Halpaa ja erittäin joustavaa työvoimaa.

Vierailija
4/4 |
10.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näinhän tässä tulee käymään, täällä jokatoinen mamma on joko muuttamassa ulkomaille tai ainakin lopettavansa työnteon, kun lisät pienenee yms. Tulee paljon avoimia työpaikkoja vielä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä viisi