Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kysymyksiä yliopisto-opinnoista

Vierailija
06.09.2015 |

Olen harkinnut sosiaalityön opiskelua yliopistoossa (tällä hetkellä koulutukseni on sosionomi AMK), mutta käytännön toteutus näin aikuisiällä, perheellisenä ja asuntolainaisena mietityttää. Tuo yliopisto-opiskelu on itselleni vierasta, niin ajattelin kysellä neuvoja täältä. Tällä hetkellä olen siis pätkätöissä sosionomina, ja mietin, miten minun kannattaisi opintojani suunnitella. Jos haen yliopistoon, ja pääsisinkin sinne, niin onko minun mahdollista käydä opintoja työn ohessa omien aikataulujeni mukaan? Toisin sanoen, onko kursseja mahdollista valita yliopistossa vapaasti, ja kuinka paljon luennoilla on läsnäolopakkoa?

Mitä sitten jos ja kun määräaikainen työsuhde päättyyisi ja olen vailla työtä; saisinko tuloina työttömyyskorvausta (ansiosidonnaista) vai opintotukea? Noina aikoinahan voisi panostaa opiskeluun enemmän, ja tehdä esim. harjoitteluja ym.

Ilmeisesti jonkin verran opiskelussa saa hyväksiluettua aiemmista opinnoista, mutta onko kenelläkään kokemusta, kauan sostt:n opintoihin on mennyt sosionomipohjalla?

Ja vielä: Kannattaisiko lähteä liikkeelle avoimen yliopiston opintojen kautta vai hakemalla vain normihaussa yliopistolle? En oikein ymmärrä tuon avoimen yliopiston funktiotakaan, joten saa valaista!

Kiitos!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
2/5 |
06.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos sinulla kerran on jo amk-tutkinto samalta alalta, niin selvitä mahdollisuuksia hakea suoraan 2-vuotisiin maisteriopintoihin. Muuten en osaa vastata kysymyksiisi, koska olen opiskellut ihan eri alaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit aloittaa avoimessa, ethän sinä siinä mitään menetä. Korvaavuuksia saat ehkä, jos on saman alan opintoja.

Avoimen yliopiston opinnot ovat aivan samoja kuin tutkinto-opiskelijoilla, toisinaan täsmälleen samat luennot ja tentitkin. Ne voi lukea hyväksi sitten aikanaan, kun pääsee tutkinto-opiskelijaksi, eli voi aloittaa tavallaan "toiselta vuosikurssilta".

Vierailija
4/5 |
06.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opiskelijan tärkein taito on hakea tietoa. Vauvvapalstalla kysyminen ei ole tiedonhakua. Suosittelen siis etsimään ihan itse nuo tiedot yliopiston sekä kelan sivuilta. Jos ei löydy, niin kannattaa ehkä ottaa vinkistä vaari sen opiskelunkin onnistumisen suhteen. Tämä voi kuulostaa vittuilulta, mutta on oikeasti paras neuvo jonka sulle voi antaa.

Vierailija
5/5 |
06.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit hakea suoraan maisteriopintoihin (amk vastaa kandia), mutta monella alalla vaaditaan perus- ja/tai aineopinnot valmiina. Nämä voit suorittaa avoimessa, mutta muutama vuosi siihen menee. Plus niihin pitää todella panostaa, sillä tätä väylää käyttävät rankataan kylmästi keskiarvon perusteella. Itse tein näin, ja vaadittu 3.0 keskiarvo ei olisi riittänyt mihinkään, vaan sisään pääsin 4.25 ka:lla. Ansiosidonnaisella ei varmaan opiskelu onnistu (pitää olla työtön ja valmis vastaanottamaan kokopäiväiduunia), mutta onhan niitä muitakin tukimuotoja. Kandista ei ehkä kannata aloittaa, kun se sinulla jo on.