Mikä auttaa päänsärkyyn? 400 mg ibumax ei
Kommentit (16)
Esimerkiksi migreeniin tai aivoverenvuotoon ei auta.
Onkohan mulla sitten migreeni oikein.
Hartiakipu tai stressi voi olla. Vettä olen koettanut juoda
Ap
Onko niskat jumissa, se voi tehdä päänsärkyä. Koitapa jumpata niskoja, ohjeita löytyy Youtubesta.
Vierailija kirjoitti:
Esimerkiksi migreeniin tai aivoverenvuotoon ei auta.
Mulla oli verenvuoto pään sisällä ja en ole sellaista päänsärkyä muuten kokenut. Suosittelen lääkärille menoa, jos on niin paha särky ettei meinaa särkylääke tepsiä.
Riippuu tosiaan syystä. Eli ratkaisu voi olla
-veden juonti
-kofeiini
-jäykkyyden poistaminen eli jumppa tai nyrkkeily
-pään asennon korjaaminen, youtubesta löytyy ohjeet fix head posture
600 mikrog ibumaxia ja 1 g parasetamolia yhtä aikaa otettuna.
Jännitys/jumituspäänsärky on yks, mihin ei oikein mikään auta. Mulla on usein sellaisia 2 vuorokautta kestäviä päänsärkyjä, joiden kanssa kyllä pystyy olemaan, mutta sitä kuin rypistetty rusina koko ajan.
Jos ibumax 400mg ei puolen tunnin ottamisen jälkeen auta, voi vallan hyvin ottaa toisen.
Tai sen kaveriksi panadol. Noita kahta voi ottaa samaan aikaan.
Itse käytän myös TREO poreita, joita ei saa ottaa sekaisin ibumaxin/buranan kanssa. Odotan ainakin 8 tuntia väliin, jos otan toista sorttia.
Kokeilemalla voi löytyä itselle parempi rohto.
Veden juontiin liittyen myös suolan puute voi aiheuttaa päänsärkyä. Eli jos olet juonut paljon niin naukkaise vähän suolaa.
Panadol zapp toimii mulla parhaiten "normaaliin" päänsärkyyn.
Ota Parasetamolia lisäksi jos löytyy. Jos ei, ota toinen 400mg Burana lisäksi, huomioi maksimi vuorokausiannos. Kerta-annoksena voi ottaa 800mg.
Jos päänsärky tuntuu täysin erilaiselta kuin ennen, esim. repivältä, sietämättömältä tai täysin toispuoleiselta ota yhteyttä terveydenhuoltoon ennen toista Buranaa verenvuotoriskin vuoksi ja muutenkin.
Muita kotikonsteja ovat hämärä ja viileä huone sekä kylmä kääre otsalle. Älä laita jääkylmää suoraan iholle.
Mulla ei yksi ole riittänyt ainakaan vuosikymmeneen, ota suoraan vaan 2x 400. Tämäkään ei mulla aina riitä vaan 2-3 tunnin päästä samanlainen annos ja tarvittaessa kolmas, tällä yleensä viimeistään lähtenyt.
Itsellä auttaa parhaiten Aspirin.
Burana / Ibumax 400 mg on 40 kiloa painavan lapsen annos.
Riippuu päänsäryn syystä.