Mitä mieltä olet vanhoista nimistä kuten...
Taimi, Lempi, Lahja, Rauha jne.? Mikä on suosikkisi?
Kommentit (19)
En tykkää. Olen vanhainkodilla töissä enkä haluaisi antaa lapselle nimeä jonka miellän mummonimeksi. Makuasioita.
Pehmeän, rauhallisen ja miellyttävän kuuloisia nimiä. Merkitysnimiä, jotka kuitenkin kuulostavat selvästi nimiltä. Mukavia ja selkeitä.
Tyyne on kiva ja kaunissointinen.
Nuo kyseiset nimet ovat ihan supervanhoja. semmoisia annettiin joskus viime vuosidan vaihteessa, 1900-l. ihan alussa. Toisin sanoen ovat isomummonimiä :D. Onkohan tulossa muotiin velä, vaiko jäävät unholaan? ...Veikkaan, että seuraavat muotinimet tulevat suurilta ikäluokilta. Varmaan Pentti, Erkki, Tuula ja Ulla tulevat olemaan kymmenen vuoden päästä iso juttu! ap
Tuon ajan nimistä on poimittu tämän päivän suosikki nimet, Ainot, Väinöt, Onnit, Helmit. Liikaa merkitsevät eivät sitten ole nousseet suosioon.
[quote author="Vierailija" time="30.08.2015 klo 15:30"]En tykkää. Olen vanhainkodilla töissä enkä haluaisi antaa lapselle nimeä jonka miellän mummonimeksi. Makuasioita.
[/quote]
Siinähän alapeukutat. Makuasioita kuten sanoin. Omalla lapsellani on ihan tavallinen nimi (Anni) niin ettei nimimakuni silti mikään Jessica-Yasmina ole.
Tykkään ehkä enemmän iankaiken vanhoista ruotsinkielisistä nimistä, mutta suomenkieliset vanhat nimetkin ovat ihanan rauhallisia ja merkityksellisiä. Toki pidän nykynimistäkin (esim Veera, Alina, Anniina), mutten mistään Janica Jessica Yasmine Christa Caarina Carita Cultanupuista
[quote author="Vierailija" time="30.08.2015 klo 15:55"]Tykkään ehkä enemmän iankaiken vanhoista ruotsinkielisistä nimistä, mutta suomenkieliset vanhat nimetkin ovat ihanan rauhallisia ja merkityksellisiä. Toki pidän nykynimistäkin (esim Veera, Alina, Anniina), mutten mistään Janica Jessica Yasmine Christa Caarina Carita Cultanupuista
[/quote]
Veera ja Alina ovat kyllä ainakin vanhoja nimiä!
Ihania kaikki! Paljon parempia kun nykyajan olevinaan hienot nimet.
Laitoimme tyttärellemme nimeksi Rauha ja hän on hyvin villi tyttö. Mahtava tilanne. Minusta on ihan parasta.
Kauniita nimiä, kun tarkoittavat jotakin. Musta Lempi on ihanin. Lempi Sofia olisi kiva, rakkaus ja viisaus :)!
Mun toinen nimi on Taimi ja jostain syystä tykkään kauheasti siitä nimestä. Joskus tekee mieli vaihtaa se kutsumanimeksi. Noista muista oikein en, varsinkaan Rauhasta. Terveisin 19v
Tiedän yhden lapsen, jonka nimi on Lahja, sen verran vähän annettu viime aikoina, etten kerro ikää.
Liian lähellä. Mun mummi oli syntynyt 1910 ja suvussa on hänen sisaruksissaan yms sukulaisissa juuri kyseisiä nimiä. Tulee mieleen ne vanhat sukulaiset ja jotenkin eih.. Ei pientä lahja vauvaa osaa ajatellakaan, kun lahja oli niin pirullinen ihminen.
Tympäsee