Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Aikuiset lapset tarkkailevat vanhemman rahan käyttöä

Vierailija
20.03.2022 |

Onko täällä tai lähipiirissä oikeasti aikuisia ihmisiä jotka kyttäävät vanhempiensa rahankäyttöä? Sillä perusteella, että nyt menee perintö hukkaan. Miksi? Tai miten oikeutatte tämmöistä käytöstä? Enkä tarkoita nyt mitään muistisairaita vanhuksia, jotka tarvitsivat holhousta, vaan ihan normaaleja usein työelämässä vielä olevia tai juuri eläkkeelle päässeitä ihmisiä. Rahathan ovat itse ansainneet (tai perineet) ja saavat käyttää ne ihan turhuuksiin, eikä jostain syystä säästellä lapsille.

Itselläni on esimerkiksi tilanne jossa isäni ostaa jatkuvasti moottoripyöriä ja muita laitteita, joita tosiaan ei tarvitse. Se on hänen harrastuksensa, usein luopuu niistä sitten tappiolla. Hänellä myös yhteen väliin oli minua nuorempi ulkomaalainen tyttöystävä. Moni tuttava kysyi, että mitä jos hassaa kaikki rahansa ? Minä sanoin, että senkun hassaa, omia rahojaan ovat.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän sun otsikko viittaa mitenkään tekstiisi.

Vierailija
2/3 |
20.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

En mäkään tienaa omia rahojani kaikkien yhteiseen käyttöön, vaan ihan omaan käyttöön.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on yksi tommoinen tuttu. Jatkuvasti kyräilee siitä, kun äitinsä ostaa jotain, vaikka uuden pesukoneen, edellinen oli 80-luvulta. Oli jopa äidilleen raivonnut tuosta, kun ostaa niin kalliin. Pitää jotenkin niitä äitinsä, joka on vielä töissä, rahoja ominaan. Kumma heppu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi kahdeksan