Opettajan toimet lievässä pahoinpitelyssä WTF!!
Tampereella tapahtunutta. Ala-asteikäinen pahoinpiteli lievästi luokkatoverinsa. Opettaja ei kertonut kenellekään, mutta lapset alkoivat puhua kotona tapahtuneesta. Joku ei saanut unta kun tilanne oli niin pelottava yms.
Opettajan selitys miksi hän ei antanut jälki-istuntoa eikä ottanut koteihin yhteyttä. Selitys oli se, että hänellä oli kiire palaveriin ja että, jälki-istuntoa ei voi antaa myöhemmin! Tämä selitys siis menee kouluissa läpi nykypäivänä. Oppialiden oikeusturva vaarantuu, sillä miten olisi voitu todistaa, että pojan vammat ovat aiheutuneet koulupäivän ja vielä oppitunnin aikana! Kuka olisi korvannut, jos esim. olisi tullut kallovamma tai muu vakava vamma.
Koulussa myös opettaja saattaa vastata "hoida omat asiasi" tai verta vuotavalle, että "hae laastari" yms. yms. Lasta ei kuunnella eikä oteta vakavasti jos näin toimii koulu.
Tämä on nykypäivää nykyajan ala-asteella. Koulussa vähätellään, peitellään ja unohdetaan hoitaa näinkin vakavat asiat.
Tänään oli hyviä yleisönosaston kirjoituksia Hesarissa ja joku fiksu nuori oli kirjoittanut ihan omalla nimellään. Tällaista rohkeutta kyllä tarvitaan Suomessa.
Kiusaamiseen ja fyysiseen väkivaltaan nollatoleranssi.
Itse olen päättänyt, että jos lapsiamme lyödään tai kiusataan koulussa, niin ilmoitan tästä koulussa, mutta otan ylempiin viranomaisiin yhteyttä mm. aluehallintoviraston lakimieheen.
En jää neuvottelemaan koulun kanssa. Jos he eivät hoida kiusaamistapauksia (saavat siitäkin kyllä palkkaa) niin olisko ihan virkavirheestä kyse kun ummistaa silmänsä!
Kommentit (21)
No meillä piti ottaa poliisi mukaan kiusaamiskeskusteluun kun koulu ei saanut mitään aikaan ja vanhempi on omin sanoin olevansa kädetön. Ja kyseessä 9v tytöt.
Lopeta itkeminen ja opeta muksus lyömään takaisin. Kiusaaminen loppuu siihen
Vanhempien kannattaa tehdä rikosilmoitus jokaisesta koulussa tapahtuneesta pahoinpitelystä. Niinhän he varmaan tekisivät itseensäkin kohdistuneista pahoinpitelyistä, joten miksi eivät lapsiinsa kohdistuneista.
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 10:08"]
Ap. Ainiin tämä hakkaaja on vielä opettajan ystävän poika ja saa sen vuoksi myös erityiskohtelua ja jää rangaistuksetta, vaikka lyö muita...[/quote]Ei varmasti jää poliisilta tutkimatta ja syyttäjältä syyttämättä sen takia, että tekijä on opettajan ystävän poika.
Suosittelen itsekin, että ilmoitus koululle kaikesta ja jos ei palaveripalaverin jälkeen tuota tulosta n. 1 kk, niin sitten yhteys aluehallintoviraston lakimiehelle.
Koululta pitää saada selvitys, että mitä toimia on tehty ko. tapauksessa.
Kouluihin lisää resursseja ja esim. punaiselta ristiltä ja muilta vapaaehtoisjärjestöiltä välituntivalvojia. Tai jopa vartija siviilivaatteissa.
Ennen oli kouluilla talonmies, joka myös asuin koulun kiinteistössä. Miksei kunta tai valtio työllistäisi näin. Eihän talonmiehen pidä ilmaiseksi asua...
Ei ole liian kallista touhua.
Opettajiksi myös miehiä tai muuta mieshenkilökuntaa. Meidän koulussa on vain kaksi miesopettajaa ja loput 20 on naisia. Naiset ok, mutta miehiä lisää.
Onneksi yläasteella on nyt enemmän miesopetaja, mutta vaikuttavat kyllä sellaisilta tutkijatyypeiltä, jotka istuvat palavereissä pohtimassa asioita eivätkä tee mitään reaalitekoja.
Onko teillä mitään käsitystä siitä, miten usein lapset tekevät koulussa lieviä pahoinpitelyitä eli muksivat tai tappelevat niin, että tulee jälkiä. Tälläisiä tilanteita on joka päivä ja monta. Koittakaapa itse mennä koulun pihalle valvomaan 300 ipanaa. Sillä aikaa kun lohdutat yhtä kaatunutta tapahtuu selkäsi takana hirveitä etkä mitään sille mahda.
Niihin puututaan, mutta rikosilmoitukset tekee lapsen huoltaja.
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 10:05"]
Itse olen päättänyt, että jos lapsiamme lyödään tai kiusataan koulussa, niin ilmoitan tästä koulussa, mutta otan ylempiin viranomaisiin yhteyttä mm. aluehallintoviraston lakimieheen.
[/quote]
No sepä onkin hyvä päätös, että kun joku yksittäinen opettaja ei ole hoitanut hommiaan, otat tästälähin suoraan yhteyttä AVIin, jos koulussa on jotain ongelmaa. Se lienee juuri sitä hyvää, avointa ja toimivaa kodin ja koulun yhteistyötä, joka on korvaamatonta kiusaamistilanteiden hoidossa. Hienoa tosiaa, että omalta osaltasi olet edistämässä hyviä käytänteitä. Varmasti siellä AVIssakin halutaan tietää jokainen suomalaisten kouluikäisten lasten kouluaikana tapahtunut tönäisy.
Toi on niin tätä päivää "ei pysty vahtimaan yms". Nyrkkisankarilleille jälki-istuntoa.
Itse olen ollut koulussa missä ei olle välituntiongelmia. MUutama sama tyyppi sekoili, mutta tapaukset oli kaikkien teidossa.
Välituntivalvojia lisää mm. vapaaehtoisia. Pelisäännöt selviksi ELI EI JUOSTA , EI HUUUDETA EIKÄ LYÖDÄ EIKÄ POTKITA - TULEE SANKTIOTA.
Tuota oppilaiden kiljumistakaan en tajua - miksi huutaminen ja kiljuminen sallitaan???? Meidän lähellä on päiväkoti ja sieltä kuuluu huutoa ja kiljuntaa joka pv.
Meillä ei lapset huuda eikä kilju kotona, mutta huutaako muilla???????
Jotain säätöjä edes.
Ja vanhemmilla - kertokaa koululaisille miten koulussa tulee toimia. Opettajat ovat siellä töissä eikä kidutettavana. Huonoa käytöstä ei tule sallia. Itse painotan, että koulussa pitää käyttäytyä, mutta mahdollinen wt-porukka ei varmaan saa edes tätä aikaiseksi. Kerro lapsellesi, ettei tunnilla mölytä.
Meidän koulussa DI:n, insinöörin, kirurgin ja opettajan lapset mölyävät eniten. Eli koulumenestys ei takaa, että olisi järkevä arkielämässä.
Meidän koulussa opettajien yleisin kommentti, kiusaamisesta ja pahoinpitelyistä kertoneille oli: "Kukaan ei tykkää kielikelloista". Asiat jäivät aina lasten itsensä selviteltäviksi.
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 10:10"]
Lopeta itkeminen ja opeta muksus lyömään takaisin. Kiusaaminen loppuu siihen
[/quote]
Kaikki meistä eivät käyttäydy kuin eläimet.
Mun mielestä myös just näistä opettajien palaverejä pitäisi karsia. Kaveriopettaja sanoi, että esim koulutukset on pakollisia, mutta monesti niissä istuu esim kieltenopettajia, joihin ko. käsiteltävä asia ei edes koske.
Ja kyllä välitunneillä pitää saada oppilaat käyttäytymään. Ei anneta juosta kuin pienet apinat. Muita pitää kunnioittaa.
Onneksi itse huomasin, että ongelmalapsilla on yleensä myös ongelmia kotona. Eikö olisi parempi, että koti saisi tukea ongelmaan myös. Kyllähän lapsi oirehtii jos kotona asiat huonosti. Vähän niinkuin se Erikan tapaus - ongelmia kotona ja ongelmille ummisti silmänsä liian moni aikuinen. Oliko se naapurit aktiivisempia kuin koululaitos...
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 11:03"]
Meidän koulussa opettajien yleisin kommentti, kiusaamisesta ja pahoinpitelyistä kertoneille oli: "Kukaan ei tykkää kielikelloista". Asiat jäivät aina lasten itsensä selviteltäviksi.
[/quote]Just taas sitä vastuunpakoilua - näin toimii opettajat!!!!
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 11:08"]
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 11:03"]
Meidän koulussa opettajien yleisin kommentti, kiusaamisesta ja pahoinpitelyistä kertoneille oli: "Kukaan ei tykkää kielikelloista". Asiat jäivät aina lasten itsensä selviteltäviksi.
[/quote]Just taas sitä vastuunpakoilua - näin toimii opettajat!!!!
[/quote]JA TYYPILLISTÄ VASTUUNPAKOILIJA KASVATUSALAN AMMATTILAISELTA! Kyllä opettaja varmaan tietää, että kuka on sellainen puhuvatyyppi. Ei se kumminkaa tarkoita, että puhuu, niin valehtelee tai on kielikello. Ei ihme, että me suomalaiset olemme tuppisuita kun koulussakin syyllistetään puhumisesta tai vääryyden ilmoittamisesta.
Meidän koulussa sanotaan "hoida omat asiasi" ...fiksua...
"Välituntivalvojia lisää mm. vapaaehtoisia. Pelisäännöt selviksi ELI EI JUOSTA , EI HUUUDETA EIKÄ LYÖDÄ EIKÄ POTKITA - TULEE SANKTIOTA."
Luuletko, ettei näitä asioita toitoteta koulussa joka välissä? :D Tervetuloa kokeilemaan myös kiljumisen kitkemistä pois lapsilta. Hyvä se on neuvoa, kun ei itse eväänsä liikauta asian hyväksi. Suurin osa tytöistä kiljuu. Ne eivät kilju, jotka eivät useimmiten avaa muutenkaan suutansa. En usko, että tytöt edes tiedostavat asiaa. Vähän niinkun yrittäisi kitkeä kaiken "vääntämisen" ja painimisen pois pojista. Sopii yrittää, mutta siihen tarvitaan todennäköisesti rauhoittavia. Sanktioista puheenollen, tuskin kovinkaan moni äiti hyväksyy jälki-istunnon antamista omalle lapselleen. OMAN LAPSEN kohdalla kun kyse on aina joko väärinkäsityksestä tai opettajan ylilyönnistä. Jos sanktioita jaeltaisiin jokaisesta tönäisystä ja kiljumisesta voisi lasten lukujärjestyksiin kirjata jokaiselle päivälle yksi extratunti. Jatkuvaan ja säännönmukaiseen kiusaamiseen on toki puututtava aina. Yksi tönäisy välitunnin tiimellyksessä ei ole kiusaamista.
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 10:52"]
Rikosilmoitus ja yhteys lastensuojeluun.
[/quote]
Ennen kuin opettajat tekevät ne kiusatusta lapsesta. Näinkin on käynyt. :(
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 11:22"]
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 10:52"]
Rikosilmoitus ja yhteys lastensuojeluun.
[/quote]
Ennen kuin opettajat tekevät ne kiusatusta lapsesta. Näinkin on käynyt. :(
[/quote]
Tai kuraattorihan ne teki, piiloutui vaan reksin ja luokanopettajan selän taakse. Ja hävisi kuin pieru Saharaan, kun kiusaamisasioita puitiin oikeudessa.
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 11:06"]
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 10:10"]
Lopeta itkeminen ja opeta muksus lyömään takaisin. Kiusaaminen loppuu siihen
[/quote]
Kaikki meistä eivät käyttäydy kuin eläimet.
[/quote]
Olis ehkä syytä. Nykykouluissa on viidakon lait.
Kiusatusta tehdään lastensuojeluilmoitus, jotta hän saa esimerkiksi spykologin apua itsetuntonsa parantamiseen.
Salassapitovelvollisuuden takia kiusatun huoltajille ei tule sitä tietoa, että myös kiusaajasta on ilmoitus tehty, jotta hän saisi terapiaa vihan hallintaan tms.
Muistakaa, etteivät kiusatun vanhemmat nykyään koskaan saa tietää mitä kiusaajalle seuraa. Eikä sitä kerrota edes luokan oppilaille. Kiusaajan perheneuvolakäynnit ovat salaista tietoa.
Ap. Ainiin tämä hakkaaja on vielä opettajan ystävän poika ja saa sen vuoksi myös erityiskohtelua ja jää rangaistuksetta, vaikka lyö muita...
hyvävelijärjestelmä toimii siis myös koululaitoksessa.