Mikä avuksi läheisen menetyksen aiheuttamaan suruun?
Kommentit (11)
Vierailija kirjoitti:
Aika. Ensimmäinen vuosi ja sen jälkeen kaikki merkkipäivät on pahimpia.
Miten sen ensimmäisen vuoden kestää hengissä ja järjissään?
Vierailija kirjoitti:
Viinalla ja verenpainelääkkeillä
Mikä hyöty verenpainelääkkeistä on, jos niitä ei tarvitsisi?
Olen menettänyt molemmat vanhempani, mummoni ja lapseni. Aika haavat parantaa... Lapsen kuolemasta ei toivu ikinä entiselleen, mutta senkin asian kanssa vaan on mentävä eteenpäin, päivä kerrallaan.
Olen aivan rikki ja olem pyöritellyt its*rin mahdollisuutta, mutta on vielä muita perheenjäseniä elossa, joten heidän vuokseen en saa päättää elämääni. Menettämäni läheinen ei olisi myöskään halunnut, että tekisin mitään pahaa itselleni. Tiedossa on loppuelämän kärsimys ja tuska, jos jatkan elämääni.
Aika, aika. Surun prosessointi läheisten kanssa tai sururyhmässä. Omien murheiden asettaminen perspektiiviin muiden ihmisten kokemusten kanssa. Rukoilu, jos se tuntuu hyvältä. Liikunta, koska se tuottaa endorfiineja.
Osanotto suruusi. Vaikka nyt tuntuu tosi surulliselta ja ahdistavalta, niin surun kanssa oppii elämään (kokemusta on useista perheenjäsenistä). Olet aivan oikeassa, että kun muita perheenjäseniä jäljellä, ei heille pidä tehdä lopullista ratkaisua, eikä varsinkaan Sinulle itsellesi.
Puhu perheelle, ystäville, ulkopuolisille tukiverkostoille...niin saat tukea raskaassa vaiheessa. Kyllä se elämä helpommaksi muuttuu kun saa surun rauhassa surra ja käsitellä asiaa niin kauan ku itsestä tuntuu hyvältä ja sopivalta.
Tsemppiä, jaksamista ja voimia Sinulle❤️
Eipä siinä auta muu kuin asian ajatteleminen "kyllästymiseen" asti. Sillä pääsee pahimman yli, ja tietysti puhumalla asiasta, jos jotkut jaksavat kuunnella.
Mä testasin tuota lemmikin hankkimista ja on siitä toki iloa ja seuraa enkä antaisi pois, mutta ei se aivan turraksi saa. Ehkä juopotellakin voisi vähän.
Lisään, ettei taiteen tekeminen auta juurikaan milläänlailla.
10
Aika. Ensimmäinen vuosi ja sen jälkeen kaikki merkkipäivät on pahimpia.