Mikä on "kesäköyhä"
Mieheni ja sen kaveri eivät suostu kertomaan. Ollaan siis miehen kaverin luona ja olin niillä kuskina. Mentiin täällä maalla terassiile ja ne ottivat muutamat. Sit yllättäen se baarin omistaja tuli huutamaan että "painukaa ny vittuun täältä kesäköyhät" Mieheni kaveri on varsin varakas,eikä siis köyhä.
Kommentit (10)
Kesällä menee helkkaristi rahaa enemmän. Matkailu. Töissä ei napostella tai syödä mustikoita-mansikoita tämän tästä. Muutenkin kaupoissa on tarjonta houkuttelevampaa. Kesän alun alennusmyynnit tekevät myös loven kukkaroon. Yms Yms. Jos matkustaa ulkomaille, tottakai shoppaillaan koko vuotta varten.
Kesäköyhä on köyhä. Siis ihminen jolla ei ole rahaa tuhlata kesällä. Baarin omistaja tuli huutamaan, koska ette tuoneet tarpeeksi rahaa taloon eli hänelle.
[quote author="Vierailija" time="23.08.2015 klo 19:03"]
Käy kysyy huutajalta
[/quote]Kysyin. En saanut vastausta. Me emme ole varakkaita,mutta miehen kaveri tosiaan on. Tilallinen. Oltiin sen avo-vulvalla liikenteessä. Ja se heitti 50e lattialle ja sanoi omistajalle"nouki paska siitä" Eli mikä on kesäköyhä?ap
Nouki paska siitä... Ihan tosi???
En kehtaisi edes näyttäytyä tuollaisen ihmisen seurassa.
[quote author="Vierailija" time="23.08.2015 klo 19:16"][quote author="Vierailija" time="23.08.2015 klo 19:03"]
Käy kysyy huutajalta
[/quote]Kysyin. En saanut vastausta. Me emme ole varakkaita,mutta miehen kaveri tosiaan on. Tilallinen. Oltiin sen avo-vulvalla liikenteessä. Ja se heitti 50e lattialle ja sanoi omistajalle"nouki paska siitä" Eli mikä on kesäköyhä?ap
[/quote]
Avo-vulva, huh.
Volvo c-70. Kaikille köyhille tarkennus. Minäkin kutsun sitä vulvakseni.
Kesäköyhä on nimitys kesäasukkaille, jotka tulevat maalle ja vaativat kaikenlaista palvelusta ja erikoistapausta itselleen, mtta maksaa ne eivät haluaisi mistään, koska oletus on, että maajusssi ja maaseudun ravintoloitsija tai kauppias ihan huvikseen ja vapa-aikanaan heitä palvelevat, lomallahan kaikki maalla on. Kyse ei siis ole varallisuuden määrästä sinänsä, vaan siitä, että mkään ei saisi maksaa mitään.
Kesällä köyhä? Eikun joku väsynyt sanonta.