Kortisoli-arvosta, tietääkö kukaan, tärkeää?!
Sain tulokset mutta en vielä lääkärin kommenttia. Aamulukema oli 557 ja iltapv.arvo 117, (otettiin neljän jälkeen). Olen ollut erittäin sairas viime kuukausina, eikä vieläkään tiedetä että missä on vika :( Voisiko nuo lukemat näyttää jotain? Olisin maailman onnellisin ihminen jos saisin jonkun diagnoosin ja lääkehoidon tai jotain joka auttaisi minua. Saisin elämäni takaisin ja pystyisin mm. liikkua normaalisti. Kiitos jos joku vastaisi!
Kommentit (120)
Entä nivelsairaudey? Onko tutkittu? Laitatko ne omat b-12 arvot tähän? Ja se toinen arvo? Aijon kyllä mennä itse tarkemmin tutkituttamaan tuon kilpparin, mulla ihan just noita vaivoja mitä joku kirjoitti tuosta aivolisäkehommasta, voiko sen todeta millään muulla kuin meillä? Vai miten se todetaan? T. Toinen vastaavista vaivoista kärsivä....
En löytänyt sitä b12 arvoa, olenkohan sekoittanut sen toiseen arvoon... B1 oli yliviitteen eli 100 ja B6 oli 380. Lääkäri ei osannut kortisolista sanoa, kysyy sisätautilääkäriltä mielipidettä. Eikös sen aivolisäkkeen pitäisi näkyä pään kuvissa, ne otettiin helmikuussa. Ei mitään ainakaan mainittu. Ja kun peruskilppari-arvot on ok niin lääkärit eivät suostu edes ultraamiseen. Ei voi olla kuulemma vikaa siinä?!
Piru soikoon tätä kipa :( Pitääköhän tänään lähteä ottamaan kipupiikki jos vielä pahenee....
ap
Minulla on hyvin samankaltaisia oireita, en ala edes luetella kaikkia. Voisiko sinullakin olla kaiken takana autoimmuunisairaus esim sle tai joku sidekudossairaus? Onko tutkittu tumavasta-aineita. Oireet ovat hyvin moninaiset ja diagnosointi hankalaa.
Kirjoita allergiat mitä sulla on sitten, kun ehdit. Kyllä kaikki selviää :)
Mitä sun iholle tapahtuu auringon valossa?
[quote author="Vierailija" time="18.08.2015 klo 05:14"]Mitä sun iholle tapahtuu auringon valossa?
[/quote] Turpoaako sulla nivelet? Ootko kuumeillut? Entä hiukset onko ohentuneet? Ja tosiaan jos oot syönyt lääkkeitä, niin mitä lääkkeitä elämän aikana? Ja lääkitys, käytätkö mitään psyykelääkkeitä?
Mikä sulla on C-vitamiini, jos kärsit allergioista, siinä puutosoireet voivat olla painon putoaminen, mustelma herkkyys, yleinen heikkous, ihon kuivuus, ärtyminen, mielialamuutokset...
Miejes yrittää myrkyttää sinua. Ei ois harvinaista.
[quote author="Vierailija" time="18.08.2015 klo 05:51"]Miejes yrittää myrkyttää sinua. Ei ois harvinaista.
[/quote] Tuskinpa vain.
Onko sulla tutkittu ja kuvattu maksa? Oon tässä käsityksessä, eikö maksassa tapahdu hajoaminen....jos sulla kiertyy jotain elimistöön ylimääräisenä esim.nuita vitamiiniarvoja niin joko elimistö ei kunnolla hajoita niitä, niin sitten ne arvot nousee...Oo nyt vaan reipas ja hankit lisätutkimuksia. Toivottavasti ne tutkii aivolisäkkeen sulta hyvin. Ja toivottavasti reumat yms muut on suljettu pois...ei oo mitään murtumia jne ollut? Tai mustelmataipumuksis? Onhan sulta tutkittu C-hepatiitti?
Pyydä kilpirauhasen ultra itselle ja sano, että lääkäri totesi kilpirauhasen suurentuneen, ja vetoa huonoon hoitoon, ellei sitä tutkita.
Miks oon siinä käsityksessä, että kilpirauhasen tulehdus voi paljastua vasta ultrassa....? En oo nyt aivan varma..Miten kuukautiset jne. tuleeko normaalisti? Vaihdevuodet? Endometrioosia onko? Onkonä keskivartalosta otettu MRItä? Ja luuston tiheyttä onko mitattu?
Ootko havainnut mitään outoa kehossa? Esim tuoksuja? Haiseeko hiki pahemmalta kuin normaalisti? Entä iho? Ihottumat? Missä kunnossa iho on? Onko muutoksia joita ei ole aiemmin ollut?.Kasvot jos katsot peilistä? Silmän alukset?
Tuo tiamiini ( b1) vaikuttaa verisuonten rakenteessa ja aineenvaihdunnassa,..ja liittyy suolistoon ja semmosiin ....mitä syöt? Minkälainen ruokavalio sulla on?
Huomenta. Täällä taas röhitään kurkkua selväksi, jotain limaa kurkussa toisaalta tosi kuiva kurkku. Nieleminen inhottavan tuntuista aamupalan jälkeen. Huono olo. Tämmöistä tämä on vähän vähän väliä. Kiristys jalassa, jaloissa aamulla ei niin pahaa mutta tekee tuloaan. Ei ole ollut kuumeilua, pientä turvotusta välillä sormissa ja kipua niissä. Aurinko ei tartu juuri ollenkaan minuun. Olen tosi kalpea ja verisuonet kuultaa joka paikasta. Kuumaa lämpöä en siedä ollenkaan kun en juurikaan hikoile mitä nyt aamuöisin jos oikein alhaalle paineet menee. Hiuksia lähtee ja finnejä tulee olkapäihin ja selkään urakalla? Vaikka iho muuten tullut kuivaksi. Alkoholia en ole pystynyt käyttämään vuosikausiin, tulen niin sairaaksi siitä. Rytmihäiriöitä on päivittäin mutta sydämen pitäisi olla kunnossa.
Lääkkeitä syön suht vähän. Cerazetteja päivittäin, Gavisgoneja päivittäin närästykseen, ja sitten Panadolia tarpeen mukaan. Allergioita tosiaan on paljon. Helpompi sanoa mitä syön yleensä. Lakt.maitotuotteita, perunaa, porkkanaa, riisiä, vehnää, kauraa, mustikoita, kurkkua, salaattia vähän, voita/levitteitä, kaikkea lihaa ja sitten niitä apteekin nutridrinkkejä joissa vitamiineja ja kaloreita. C-vitamiinia ei ole mitattu, d-vitamiini oli ok.
Kuukautiset on mitä on pillereiden aikana. Saattaa kestää parikin viikkoa kerrallaan. Hb on kuitenkin ihmeen hyvä, yli 130. Yksi lääkäri sanoi että mulla on kuin astronautin veriarvot, niin hyvät ovat! Mutta miksi sitten olen näin sairas ja huonompaan kuntoon vain mennyt :( Ja se kyllä ihmetyttää että miksi oloni vaihtelee niin kamalan paljon? Saman päivän aikana voin olla oksennus kurkussa päivään asti ja iltapv. yleensä helpottaa. Huimaus voi olla ihan kamlaa tai stten ei. Voimattomuus voi olla niin kovaa etten jaksa käsiä liikuttaa. On kuin kaulasta alaspäin olisin halvaatunut tai jotain! Onneksi kaikki oireet eivät ole aina samaan aikaan päällä. Ajoittain myös päätä särkee ihan mojovasti kun taas sitten ei säre moneen päivään.
Tuntuu siltä kuin saisin jotain liikaa tai sitten liian vähän. En tajua. Yö on kuitenkin toistaiseksi parasta aikaa. Taju on pois 4-5 tuntia kunnes aamuyöllä alkaa heräily, mahan kurina ja röyhtäily, ilmaa tosi paljon. Ihan aamusta ei kipua heti ole vasta kun lähden liikenteeseen. Ja sitten voimistuukin se kamala paha olo. syön kuitenkin vaikka kuinka tekee pahaa...
ap
[quote author="Vierailija" time="16.08.2015 klo 17:35"]Söin n.6v kilpir.vajaatoimintaan lääkkeitä ja reilut pari vuotta sitten ne lopetettiin kun lääkärit totesivat että parempi lopettaa kun sydän meni niin sekasin niistä. Arvot on kait ihan ok. T4v vissiin 14? ja tsh ihan ok, jotain 2.
Borrelioosi katsottu mutta sillä normaalilla testillä joka sitten ei muka näytäkkään totuutta? Kuka tietäis jostain toisesta testistä???
ap
[/quote]
Likvpr pitää ottaa. Ja ei tuo TSH kakkosena tarkoita että lääkitys pois.
[quote author="Vierailija" time="18.08.2015 klo 18:15"]Tuöi borrelioosi heti mieleen
[/quote] Mulla tuli myyräjuumeet ja jänisrutto...mutta ei varmaankaan niistä kyse.
Oireet on niin kummallisia ja epämääräisiä ettei noista ota pirukaan selvää. Väsymys on yksi yleisimpiä oireita ja sen perusteella ei oikein voi päätellä mitään.
Oireisiin liittyen voitko vastata esimerkiksi seuraaviin kysymyksiin: onko kuumetta, onko ihottumaa, onko jaloissa turvotusta, onko ripulia tai ummetusta tai oksentelua, onko vatsakipua tai vatsan turvotusta, onko virtsaamisen kanssa ongelmia, onko hengenahdistusta tai rintakipua, onko rytmihäiriötuntemusta, onko kollapsea, onko päänsärkyä, onko halvausoireit, onko nivelissä turvotusta, kuumotusta tai lämpöilyä, onko lihassärkyä tai muuta kipua.
Olisi hyvä tietää ikä ja perussairaudet sekä lääkitykset, laboratoriokokeiden vastaukset ja muut tehdyt tutkimukset kuten röntgentutkimukset. Aina ei diagnoosi löydy heti mutta silloin pitää pohtia mistä voisi olla kyse mieluummin kuin toistetaan samat tutkimukset uudestaan.
Viestin 4 perusteella kyse on todennäköisesti neurologisesta sairaudesta kuten MS-taudista. Guillain-Barren tauti on myös mahdollista. Kortisoliarvo on normaali.
Söin kilpirauhaslääkettä koska t4v arvo oli matala (9), väsymys rankkaa, palelin jne. Auttoi mutta sydän ei tykännyt vaikka kuinka annostusta pienennettiin. Alan olla aika epätoiv.tulevaisuuteni suhteen. Tuntuu ettei enää paljoakaan aijota tutkia vaikka elämäni on täysin pilalla.
ap