Onko täällä järjestöalalla työskenteleviä? Millaista on, paljonko palkkaa?
Kiinnostaisi hakea mutta haluaisin ensin kuulla, millaista se käytännössä on, poikkeaako paljon yksityissektorista tai julkisesta ja millaisia ovat palkat (tesin palkkataulukkoa katsoessa ei hyvä mutta pitääkö paikkaansa?) Kertokaa kokemuksia erityisesti projektihommista!
Kommentit (9)
Kuulostaapa antoisalta. Olisiko muilla kokemuksia? ap
miks aloitit tämän langan, kukaan ei kiinnosta?
Työnkuva on yleensä todella monipuolinen, niin hyvässä kuin pahassakin. Työntekikäresurssit ovat minimaaliset, joten järjestöt toimivat pitkälti kaikki tekee kaikkea -periaatteella. Jotkut tykkää, jotkut ei. Toisaalta työ on monesti aika vapaata esim. lomien suunnittelun suhteen. Lopullisena esimiehenä toimivat luottamushenkilöt, ja se voi olla hankalaa. Palkkaus on yleensä huono. Minun palkkani vaativasta työstä on noin 3000 e/kk. Ylitöitä tulee hirveästi, mutta saan pidettyä ne vapaana.
[quote author="Vierailija" time="16.08.2015 klo 11:18"]miks aloitit tämän langan, kukaan ei kiinnosta?
[/quote]
Täh?
[quote author="Vierailija" time="16.08.2015 klo 11:23"]Työnkuva on yleensä todella monipuolinen, niin hyvässä kuin pahassakin. Työntekikäresurssit ovat minimaaliset, joten järjestöt toimivat pitkälti kaikki tekee kaikkea -periaatteella. Jotkut tykkää, jotkut ei. Toisaalta työ on monesti aika vapaata esim. lomien suunnittelun suhteen. Lopullisena esimiehenä toimivat luottamushenkilöt, ja se voi olla hankalaa. Palkkaus on yleensä huono. Minun palkkani vaativasta työstä on noin 3000 e/kk. Ylitöitä tulee hirveästi, mutta saan pidettyä ne vapaana.
[/quote]
Mitä tarkoitat tuolla lopullisena esimiehenä luottamushenkilöt? Kiinnostavaa.
[quote author="Vierailija" time="16.08.2015 klo 11:24"][quote author="Vierailija" time="16.08.2015 klo 11:23"]Työnkuva on yleensä todella monipuolinen, niin hyvässä kuin pahassakin. Työntekikäresurssit ovat minimaaliset, joten järjestöt toimivat pitkälti kaikki tekee kaikkea -periaatteella. Jotkut tykkää, jotkut ei. Toisaalta työ on monesti aika vapaata esim. lomien suunnittelun suhteen. Lopullisena esimiehenä toimivat luottamushenkilöt, ja se voi olla hankalaa. Palkkaus on yleensä huono. Minun palkkani vaativasta työstä on noin 3000 e/kk. Ylitöitä tulee hirveästi, mutta saan pidettyä ne vapaana.
[/quote]
Mitä tarkoitat tuolla lopullisena esimiehenä luottamushenkilöt? Kiinnostavaa.
[/quote]
Järjestöjä johtaa aina hallitus tms., jossa ihmiset istuvat usein palkatta/palkkiotta päättämässä järjestön asioista. Varsinkin pienissä järjestöissä heillä on iso rooli myös työntekijöihin liittyviä kysymyksiä ratkaistaessa. Ja usein heidän kokemus esim. esimiestyöskentelystä on nolla.
[quote author="Vierailija" time="16.08.2015 klo 11:24"]
[quote author="Vierailija" time="16.08.2015 klo 11:23"]Työnkuva on yleensä todella monipuolinen, niin hyvässä kuin pahassakin. Työntekikäresurssit ovat minimaaliset, joten järjestöt toimivat pitkälti kaikki tekee kaikkea -periaatteella. Jotkut tykkää, jotkut ei. Toisaalta työ on monesti aika vapaata esim. lomien suunnittelun suhteen. Lopullisena esimiehenä toimivat luottamushenkilöt, ja se voi olla hankalaa. Palkkaus on yleensä huono. Minun palkkani vaativasta työstä on noin 3000 e/kk. Ylitöitä tulee hirveästi, mutta saan pidettyä ne vapaana. [/quote] Mitä tarkoitat tuolla lopullisena esimiehenä luottamushenkilöt? Kiinnostavaa.
[/quote]
Tämähän on ihan järjestötyön perusasia. Järjestössä on esim. palkattu järjestösihteeri, pääsihteeri, päällikkö tms. mutta hänen esimiehensä on luottamushenkilöistä kasattu hallitus ja viimekädessä puheenjohtaja. Koska järjestöala on kovin tuulinen ja ihmiset vaihtuvat, käy usein myös niin, että uusi puheenjohtaja ei tule toimeen pääsihteerin kanssa ja pääsihteeri saa lähteä. Viimeisimpänä ja näkyvimpänä Palloliitto. Pertti Alaja ja Kimmo J. Lipponen.
Mulla on valitettavasti tosi huono kokemus pienestä järjestöstä. Työ oli mukavaa ja työkaverit kivoja, mutta ylintä päätösvaltaa käyttävä hallitus oli ihan järkyttävä kiusaaja. Heillä ei ollut alkeellistakaan käsitystä johtamisesta. Heitä kiinnosti vaan, että itse pääsivät hienoon hotelliin pitämään kokouksia :) Yhteiskunnallisella vaikuttamisella tai työntekijöiden reilulla kohtelulla nyt ei ollut niin väliä.
Sopimukseni tehtiin aina vuodeksi kerrallaan, ja sitten se yllätys yllätys loppui kokonaan, kun jäin äitiyslomalle... Työntekijät vaihtuivat jostain syystä jatkuvasti.
Järjestöaktiiveilla on sulle tosi paljon neuvoja, miten hommat pitäisi hoitaa. Viikonloppuna kun on joku tapahtuma ja tulet maanantaina töihin, löytyy puhelinvastaajasta viesti, jossa joku huutaa vittua hokien, kuinka taaskin liitto on ryssinyt hommat, vaikka se ei edes kuulu sinun tai kenenkään muun toimistossa työtä tekevän hommiin ja ihan ne järjestöaktiivit itse ryssivät sen vitun homman.
Palkka yleensä paska ja työtunnit mittaamattomat. Mutta tää nyt lähinnä urheilijärjestöistä ja isoista projekteista. Varsinkin sitten sen loppuhuipennuksen, eli tapahtuman aikana ja noin kuukauden ennen sitä olet töissä 24/7 ilman erillistä korvausta. Mulle on mm. soitettu jouluillalliselle työasioissa jne.