Onko labrahoitajien/bioanalyytikoiden työyhteisöissä paljon kiusaamista?
Onkohan siis labrahoitajien/bioanalyytikkojen keskuudessa yhtä paljon työpaikkakiusaamista kuin hoitoalalla yleensä? Jos jollain olisi omia kokemuksia tai vaikka vain mutua.
Kommentit (11)
Riippuu tuurista, pääseekö kivaan työyhteisöön töihin vai kieroutuneeseen paskanpuhujajoukkoon. Tämäkin varmaan riippuu paljon erikoistumisalasta. Nättteenotossa julkisen puolen ruuhkaisimmissa paikoissa voi olla hyvinkin kireä tunnelma, kun taas yksityisellä rentoa ja mukavaa.
Itse olen terveyskeskuksen labrassa ja onhan se sellaista jatkuvaa piikittelyä.
Mitä enemmän harakoita aidalla sitä enemmän raakuntaa. Itse pysyttelen poissa naisvaltaisista työpaikoista ja pyrin valitsemaan työpaikan niin, että myös esimies on miespuolinen. Valitettavan moni nainen ei ole pätevä esimiestehtävässään ja menevät asioissa henkilökohtaisuuksiin, tai mulla on näistä ainakin monta negatiivista kokemusta.
[quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 12:39"]
Itse olen terveyskeskuksen labrassa ja onhan se sellaista jatkuvaa piikittelyä.
[/quote]siitähän teille maksetaan
Lisää kokemuksia/näkemyksiä? :)
ap
Ylös! Pohdin nimittäin tuolle alalle kouluttautumista.
Joukkoon mahtuu aina muutama mätämuna, jotka olemuksellaan myrkyttävät koko työilmapiiriä. Pieni palkka, jatkuva kiire, vähän työntekijöitä, työn vastuullisuus ja huonot työajat lisäävät ärsytystä.
En lähtisi alalle uudestaan. Mietin juuri alan vaihtoa. Tältä alalla on vaikea jatkokouluttautua.
Mutulla heittäisin että voipi olla jopa enemmän kiusaamista ja nokittelua kuin tavallisessa kanalassa.