Puolalainen pormestari antoi Matteo Salvinille lahjaksi Putin-paidan: "Pyydän, että vierailette vastaanottokeskuksessa, jos puette sen päällenne"
Samanlainen t-paita on nähty Salvinin päällä, kun silloinen europarlamentaarikko vieraili punaisella torilla Moskovassa vuonna 2014. Verkkolehti Politicon mukaan(siirryt toiseen palveluun) Salvini poseerasi sama t-paita päällä myös EU-parlamentissa Strasbourgissa seuraavana vuonna.
Sittemmin poistamassaan Facebook-kirjoituksessa Salvini kertoi, että hän vaihtaisi kaksi Italian presidentti Sergio Mattarellaa siihen, mitä puolikas Putin on, Politico kirjoittaa.
Salvini on pitkään tunnustanut ihailuaan Putinille. Esimerkiksi vuonna 2017 Salvini solmi yhteistyösopimuksen Putinin Yhtenäinen Venäjä -puolueen kanssa.
– Pyydän, että vierailette vastaanottokeskuksessa, jos puette tämän paidan päällenne, Przemyślin pormestari Bakun totesi eilen.
Yle