Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Taapero puklaa maidosta - muista maitotuotteista ei

Vierailija
08.08.2015 |

Imetin 11kk, jonka jälkeen hissukseen siirryttiin lehmänmaitoon (ei siis korviketta välissä). Hapanmaitotuotteita lapsi on saanut 10kk iästä.

Yhtenä iltana hieman alle 1v ikäisenä lapsi oksensi koko maitosatsin voimakkaasti melkein heti sen juotuaan, eikä sitten maito enää kelvannut. Muutaman kuukauden päästä hän maistoi taas maitoa ja puklaili muutaman pikkupuklun (oksennuksen hajuisen, jos sillä on merkitystä) maidon jälkeen.

Muista maitotuotteista ei tule mitään, jugurtit ja juustot ynnä muut uppoaa ilman mitään oireilua. Maitoa en ole nyt taas tarjonnut, koska yhdistän tuon puklailun heti maitoon. Onkohan hän vain herkkä maidolle? Onko muiden lapsilla ollut samanlaista?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
08.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna juoda piimää. Ei se maito pakollista ruokajuomaa ole. Kiva, että muut maitotuetteet menee. Meillä oli aika sama tilanne, jätettiin maito juomana pois suosiolla ja ostettiin naperolle omat piimät. En tiedä mistä johtuu puklailu. Pikkuannoksia on maitoa annettu "siedätysmielessä".

Vierailija
2/6 |
08.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkään ei maito sovi, vaikka muut maitotuotteet käyvät. Onneksi päiväkodissakin on piimää tarjolla, joten sillä mennään. Korvike ei myöskään sopinut vauvana, hyvin pieni määrä meni, mutta isomman määrän puklasi ulos.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
08.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä rupesi maito sopimaan kuopus maalle vasta kolme vuotiaana. Siihen asti juomaan vesi ja piimä. Ruuanlaitossakaan ei voinut käyttää kuumentamatonta maitoa. Reagoi myös toisesta päästä maitoon.

Vierailija
4/6 |
08.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, älä anna lapselle maitoa. Voi pyhä yksinkertaisuus!

Vierailija
5/6 |
08.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä keskimmäiselle ei maito sellaisenaan heti sopinut, onhan sen tottumattomalle vatsalle vaineampi sulattaa kuin hapanmaitotuotteet. Meilläkin juotiin sitten piimää ja syötiin muita hapanmaitotuotteita. Joskus 1v4kk kieppeillä totuttelin sitten maitoon pikkutilkka kerrallaan ja alkoi sopia. Ripulia siis hällä oli oireena.
Homogenoimaton luomumaito kai voi sopia paremmin jos haluat sitä koittaa.

Vierailija
6/6 |
08.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeile keittää puurot maitoon. Tällöin saa jo noin 4dl maitoa puuron muodossa, jos siis syö sitä aamuin illoin. Loput sitten hapanmaitotuottein muodossa. Ei sitä maitoa ole pakko juoda.