MP 2020-luvusta?
Kommentit (11)
Alussa karmi, nyt on apatia iskenyt, ja "2020" on mennyt meemiksi. Mitä ikinä kauheaa tapahtuu maailmalla, niin "joo, tää on tätä 2020-menoa". Tai ehkä huumori on vain keino käsitellä negatiivisia tunteita.
Yhtä upeaa tykistytähän tää reilut 2 vuotta on ollut! Mitähän vielä luvassa...
No ainakaan ei tarvitse uhrata elämäänsä työlle, kun on oppinut, miten maailma makaa.
Ei ainakaa ihan semmonen ku moni ehkä ajatteli tai toivoi. :D
Jokin jännitys purkautuu. Länsihän on ollut hukassa, arvorelativismi ajaa ihmisiä näköalattomuuteen ja nihilismiin. Idässä sitten eri syyt mutta sielläkin ollaan kujalla, haikailemassa jotain nostilgista myyttistä suuruudenaikaa.
Itse olen innostunut kohentamaan ymmärrystäni historiasta ja pohtimaan loppuelämän pläniä. Sota on kauheaa mutta niin oli se pinnan alla kuplinut omituinen maailmanlopun rappio-ilmapiirikin. Muovisuus sanan kaikissa merkityksissä. Ehkä tämä pakottaa peruuttamaan takaisin perusasioiden äärelle hyvässäkin mielessä.
Ei ole tämmöistä ikinä ennen ollut.
Saa nähdä, mitä tästä vielä seuraa.
Ihmiskunnan viimeinen vuosikymmen.
Hyvin ainakin alkanut. Maailmanlaajuista pandemiaa pari vuotta ja siihen perään kolmas maailmansota