fifty shades of grey - v***u mitä p****a!!!
Just katoin dvd:ltä ton elokuvan. ...ja täytyy sanoa että paskempa saa hakea! Tätäkö oikeesti on joka paikassa hehkutettu? !?! Koko leffan ajan oli vaan sellainen olo että Jokohan kohta tapahtus jotain, ja kun se loppu, niin jäi sellanen olo että olipa ylipitkä leffa, mutta ei silti kerennyt oikeen alkamaankaan kun jo loppui..
Kommentit (19)
[quote author="Vierailija" time="01.08.2015 klo 21:54"]Kiitos vinkistä, taitaakin tämä 35-v mamma jättää suosiolla greyt katsomatta ja lukematta.
Olenko ymmärtänyt oikein, että tarina siis käsittelee nykyajan ns. seksiorjuutta? Eli epävarma mimmi on dominoivan miehen alistuva orja?
[/quote]
Ei se mitään seksiorjuutta käsittele, vaan nuoren tytön ja pojan lällyjä sadomasoleikkejä.
[quote author="Vierailija" time="01.08.2015 klo 21:54"]Kiitos vinkistä, taitaakin tämä 35-v mamma jättää suosiolla greyt katsomatta ja lukematta.
Olenko ymmärtänyt oikein, että tarina siis käsittelee nykyajan ns. seksiorjuutta? Eli epävarma mimmi on dominoivan miehen alistuva orja?
[/quote] Sinulla on nyt sanat vähän hiukka hukassa :D
Se olis ollu hyvä, jos se olis ollu lyhyempi. Aika tylsistyneenä siellä teatterissa mäkin istuin...
[quote author="Vierailija" time="01.08.2015 klo 21:52"]Christianin näyttelijä olisi pitänyt olla vanhempi että siitä olisi tullut uskottavampi. Vai pelkäsikö kirjailija että maailmalla olevat kukkahattutädit nostavat talikot ja soihdut pystyyn kun pääosassa olisi ollut nuori nainen ja vanhempi mies?
[/quote] Aamen! Itse odotin jotain todella ihanaa miestä pääosaan (en siis tarkemmin katsonut ennen elokuvaa minkä näköinen mies siinä oli) mutta täytyy sanoa että tarina oli epäuskottava ja siitä puuttui sitä jotakin. Ehkäpä se vanhempi mies? Se oikeastaan kaatui siihen christianin nuoreen ikään. Näyttelijän taidoista en sano mitään...
kirjat olivat hyvät, mutta leffa pieni pettymys. leffa olikin vain yhdestä kirjasta tehty ja tarina jatkuu...
Leffa oli paska, mutta ei niin paska kuin kirjat. Ensimmäisen osan kirjoista rämmin väkisin puoleen väliin, mutta oli pakko jättää kesken, kun oli niin puuduttavaa.
haloo :D tottakai se leffa jää kesken kun sieltä tulossa 2 ja 3 osa.. uskomattomia ootte :D
[quote author="Vierailija" time="01.08.2015 klo 22:02"]
[quote author="Vierailija" time="01.08.2015 klo 21:54"]Kiitos vinkistä, taitaakin tämä 35-v mamma jättää suosiolla greyt katsomatta ja lukematta. Olenko ymmärtänyt oikein, että tarina siis käsittelee nykyajan ns. seksiorjuutta? Eli epävarma mimmi on dominoivan miehen alistuva orja? [/quote] Sinulla on nyt sanat vähän hiukka hukassa :D
[/quote]
Sanat "vähän hiukka hukassa"? No sullahan ne vasta sekaisin näyttävät olevankin... :D
[quote author="Vierailija" time="01.08.2015 klo 21:52"]
Christianin näyttelijä olisi pitänyt olla vanhempi että siitä olisi tullut uskottavampi. Vai pelkäsikö kirjailija että maailmalla olevat kukkahattutädit nostavat talikot ja soihdut pystyyn kun pääosassa olisi ollut nuori nainen ja vanhempi mies?
[/quote]
Mietitääs Sinkkuelämää ja Carrie ja Big. Toimi ja hemmetin hyvin toimikin. Sama scene kuitenkin.
Suurimmalle osalle katsojista olisi ollut varmaan liikaa jos nainen olisikin nauttinut kun sai leffan loppupuolella remmistä oikein kunnolla. Olisi ollut liikaa kuvata paria läpeensä rakastuneina naisen nukkuessa onnellisena miehensä kainalossa remmin jäljet takapuolessa. Tai mitä jos asetelma olisikin ollut toisin päin? Olisiko naisyleisö nähnyt sitä kauniina rakkaustarinana vaan vain perverssinä pornona?
En ole katsonut ja tuskin katsonkaan, koska erehdyin lukemaan kirjaa. En päässyt edes kauhean pitkälle, mutta enempään en pysty kun on niin shaibaa. Alkuperäiskielellä ihan luin ja on huonosti kirjoitettua tekstiä, käännös voisi jopa olla parempi.
Samaa mieltä. Näyttelijät myös epäuskottavia.
Ei paskasta kirjasta saa parempaa, mutta menee jenkeissä läpi, siellähän tissi on sensaatio tai katastrofi.
Christianin näyttelijä olisi pitänyt olla vanhempi että siitä olisi tullut uskottavampi. Vai pelkäsikö kirjailija että maailmalla olevat kukkahattutädit nostavat talikot ja soihdut pystyyn kun pääosassa olisi ollut nuori nainen ja vanhempi mies?
Miettikääs et joku alko vänkkää sitä kattoessa Puolassa....
Mulla toisinpäin. Kaikki haukku sitä leffaa vaikka kuinka ja oletin olevan tylsä ja surkea. Olikin selvästi parempi kuin ajattelin. Plussaa, että siinä oli ihan juoni eikä outoja seksijuttuja esitelty kovin hyväksyvästi vaan saattoi saada vaikutelman, että on traumoja taustalla mitkä ne fetismit aiheuttaa.
Kiitos vinkistä, taitaakin tämä 35-v mamma jättää suosiolla greyt katsomatta ja lukematta.
Olenko ymmärtänyt oikein, että tarina siis käsittelee nykyajan ns. seksiorjuutta? Eli epävarma mimmi on dominoivan miehen alistuva orja?
Huvittavaa miten tohkeissaan monet bloggaajat ovat Fifty shades on greystä olleet. Erityisesti nämä nuoret bloggaavat äiti-ihmiset, joilla on melko pieniä lapsia. Ehkä se heille on jotakin pakoa todellisuudesta?
No se oli IMDB:ssäkin saanut ihan huonot arvostelut. En aio edes katsoa leffaa.