Miten on varaa syödä ulkona, jos ei töissä
Miten joillain on varaa syödä ulkona vaikka eivät ole töissä. Kun katsoo instagram-kuvia, joka toinen päivä on kuvattuna annos jossain ravintolassa.
Itse olen syönyt vain joitain kertoja nyt lomalla ulkona ja silti tuntuu, että rahat eivät riitä.
Kommentit (8)
Tee eväät ja pyöräile puistoon. Syöt ne eväät siellä puisto penkillä = ulkona.
No jos vaikka ei maksa kuntosalia joka kk, osta karkkia, alkoholia, tupakkaa... jne. Tai ei osta mitään vaatteita pitkään aikaa. Kyllä minäkin pystyn työttömyyskorvauksella syödä ulkona, mutta silloin luovun jostain muusta. Muuten syön jauhelihaa ja makaronia.
Ei kaikki työttömät oo köyhiä. Ja moni saa ihan kivankokoista ansiosidonnaistakin ;)
No itse en esimerkiksi polta tai ryyppää, vaatteet ostan kirpputorilta ja parturissa käyn ehkä kerran vuodessa. Ihmiset käyttää rahaa niin eri tavoin ja kaikilla on erilaiset elämäntilanteet, esim. puoliso maksaa asumisen jne.
Lounaat ei maksa yhtä paljon kuin ravintolaruoka muuna aikana. Päivän muut ateriat voi olla vaikka puuroa. Jokainen saa käyttää rahansa mihin haluaa. Toisille hyvä ruoka on elämässä tärkeää. T. Työtön, joka käy ravintolassa syömässä
Jokunen vuosi sitten tiesin paikkoja, joissa oli lounaana seisova pöytä 5 euroa. Jos joka päivä söisi noin, niin 150 euroa menisi kuukaudessa ruokaan. Voi siis nähdä, että työttömyyskorvauksesta on ulkona syömiseen varaan.
Säästää jostain muusta/säästöillä ylipäänsä/työn aikana saaduilla lounasseteleillä/puolison lounasseteleillä/joku tarjoaa/huoraamalla/tiskaamalla korvaukseksi (no tää taitaa toimia vaan akkarissa)/syö vaan halpaa ruokaa?
Sulla kuulostaa olevan talous sen verran tiukalla, että se romahtaisi välittömästi jo ansiosidonnaisella.