Koska kannettava tietokone vaihtoon?
Olen ostanut yritys kannettavan vuonna 2010 uutena ja tässä sitä on pyöritelty tähän päivään asti, kuinka vanhoja koneita teillä muilla on käytössä? Pitäisikö pikku hiljaa alkaa ostamaan uutta? Tässä mun yritys koneessa on intel i5 core ja win 10 pro ja itellä ei mitään tajuu muutenkaa koneista myyjä silloin vain suositteli yritys konetta joka kanssa kestää, kun olin hakemassa jotain halpaa aceria tai mitä ties asusta silloin katselin : D
Kommentit (13)
Just vaihdoin muistaakseni v 2015 ostetun win koneen.
Ostin MacBookin. 😊
Mä käytän töissä yrityskoneita ja yleensä 2v kohdalla ne alkaa takkuamaan ja menee vaihtoon, oli merkki mikä hyvänsä.
2010 on järkyttävän vanha tietokoneeksi. Itsellä 2011 ostettu tämä kone ja pidän tätä aivan museo laitteena mutta käytän vain nettiä niin siinä menee kyllä.
Juu, en tiedä. Oma (mac) on ostettu n. 2014. Muuten toimii, mutta ei ota langattomasti yhteyttä tulostimeen - mutta kaapelikytkennällä tulostaminen sujuu. Ehkä uusimista voisi vähitellen harkita...
Ukko39 kirjoitti:
Mä käytän töissä yrityskoneita ja yleensä 2v kohdalla ne alkaa takkuamaan ja menee vaihtoon, oli merkki mikä hyvänsä.
Mulla oli sama homma Windows-koneiden kanssa, mutta mäkkiin vaihdettuani tuota ongelmaa ei enää ole. Tällä hetkellä käytössä 12 vuotta vanha Macbook, joka toimii ongelmitta.
Itellä nyt 2 vuotta vanha peliläppäri. Pyörittää edelleen hyvin pelejä, toki olen kertaalleen poistanut kaikki tiedostot ja asentanut Windowsin uudelleen.
Pelittää edelleen täydellisesti, joten käytän siihen asti, että muutan ja saan säästettyä pöytäkoneeseen.
Sen jälkeen aion käyttää töiden tekemiseen ja videoiden muokkaamiseen.
N31
Ohan mullakin vanha thinkpad vuodelta 2010 tai 2011 ja ei hidastele tai töki koska käytän pelkästään ihan perus käyttöön tietokonetta. Miksi menisin vaihtamaan uudempaa kun tämä täysin toimiva peli. ja win10 pystyi latamaan tähän suoraan.
Mikäli nykyinen kannettava toimii vielä kohtuullisesti, niin kannattaa odottaa kesään 2022 asti, jolloin kauppoihin tulevissa uusissa tietokoneissa pitäisi olla laajasti saatavilla ja valmiiksi asennettuna Windows 11 käyttöjärjestelmä.
Pöytäkone Linuxin Mintillä, ostettu 2016. Kerran päivitetty käyttis uudempaan, sen tuki loppuu 2025, eli sinne asti tod. näk mennään tällä. Sai muuten Briteistä keskusyksikön edullisesti v. 2016 kun oli Brexit ja punnan kurssi romahti.
Vuosilukua ei kannata tuijoittaa. Tietokone vaihtoon sitten, kun sillä ei enää pysty tekemään niitä asioita, mitä sillä tarvisi tehdä. Jos saat kaiken tarvittavan tehtyä sujuvasti vanhallakin, miksi vaihtaa?
Mutta jos ohjelmat takkuaa, niin se on mielestäni riittävä syy vaihtoon.
Nytkö ei ole jo W11 lähes kaikissa valmiina?
Vuoden 2010 laitteessa pahin pullonkaula lienee mekaaninen kiintolevy, jonka SATA-liitäntäiseen SSD:hen vaihtamalla kone vetristyy kummasti. Muutama kymppi hintaa. Käytännössä kannattaa laittaa Windows puhtaalta pöydältä.
Lapseni on vaihtanut 3-4 vuoden välein siksi, etteivät kestä pidempään.
Tuulettimet on menneet ja akut. Akun vaihto turhan kallista, kun ei itse voi vaihtaa. Tähän pitäisk tehdä laki ilmastosyistä, että pitää olla itE vaihdettavissa.
Minä vaihdan parin vuoden välein. Olen koneen tehokäyttäjä, joten ei ole liian usein. Toki pärjäisihän sitä vanhemmallakin laitteella.