Antakaa kaikki Kreikan velat anteeksi, niin kriisi ratkeaa sillä!!!!
Pelkkää rahaa se vaan on jota setelikoneet painavat.
Kommentit (5)
Hölömö. Kaikki suomen velat anteeksi mieluumin
Ihmettelen edelleen miksi velkainen Suomi antoi Kreikalle lainaa..
No mutta sittenhän muille maille, mm Suomelle, jää järkyttävät velat joita eivät pysty maksamaan, koska ollaan otettu lainaa muualta jotta on voitu maksaa Kreikalle.
Mun mielestä kun nyt tilanne on se että kaikki maat ovat velkaa toisilleen niin mitäs jos kaikki velat unohdettaisiin? Kukaan ei ole enää velkaa kenellekkään. Miltä kuulostaisi? Tietysti Pankeiltakin on otettu lainaa, en sitten tiedä mikä niiden tilanne on, ovatko pankit ottaneet toisiltaan lainaa?
Tietysti tätä nyt ei tule tapahtumaan ja varmastikkaan asia ei ole näin yksinkertainen mutta tämä vaan oli Out-of-box ajatus, vähän lapsenmielinen sellainen :D
No persilleenhän toi homma on mennyt ihan alkuunsa. Ei olis pitänyt mitään lainaa antaakaan, vaan antaa Kreikan heti erota eurosta.
Vaikka Kreikka saisi nyt kaikki velat anteeksi, niin se tarvitsisi kohta uutta lainaa. Maa elää yli varojen.
velan anteeksi annon maksaa takaajat tai velkojat eli Suomikin monta monta miljardia. Ja se on poissa suomalaisten elämästä eli leikataan taas tukirahoja saavilta.