Miten te työssäkäyvät varaatte lomamatkan esim 6-12kk päähän?
Kysyttekö jo valmiiksi pomolta lupaa saada silloin lomaa ja varaatte sitten vai miten?
Kommentit (23)
Yleensä netissä varaan ja ilmoitan sitten pomolle milloin pidän lomani.
Kysyn etukäteen, kävisikö tämä ajankohta.
Mulla on kesäloma tiedossa neljä vuotta eteenpäin tarkalleen, eli lomalista on siihen asti. Jos joku vaihtaa työpaikkaa, lomat tulee sitten uudella siihen samaan paikkaan, jos lomia kertyy. Työnantaja on lomat määrännyt ja saa määrätä. Jos ta sanoo, ettet saa lomaa silloin kun olet varannut matkan, niin sitten ei voi mitään, joko on lintsattava tai jätettävä menemättä. Ta voi loman ajankohdan määrätä.
Vitun lampaat.Minä sanon että loma on silloin ja silloin ja jos ei ole niin sitten on saikkua.
[quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 10:53"]Mulla on kesäloma tiedossa neljä vuotta eteenpäin tarkalleen, eli lomalista on siihen asti. Jos joku vaihtaa työpaikkaa, lomat tulee sitten uudella siihen samaan paikkaan, jos lomia kertyy. Työnantaja on lomat määrännyt ja saa määrätä. Jos ta sanoo, ettet saa lomaa silloin kun olet varannut matkan, niin sitten ei voi mitään, joko on lintsattava tai jätettävä menemättä. Ta voi loman ajankohdan määrätä.
[/quote]
Mutta mikäli työnantaja siirtää lomasi viime hetkellä on hän korvausvelvollinen perutusta lomamatkasta/loman siirtomaksuista. Näin kävi minulle ja jouduin liiton kautta hoitamaan asian kun ta ei ymmärtänyt selkeää lakipykälää.
Mä tiedän ennalta, milloin voin olla lomalla, milloin en. Liittyy mun työnkuvaan, eli tietyt ajanjaksot on kassan ja tilityksen kannalta vaan pois luettu, muuten voin lomailla milloin tahdon. Työkaverin kanssa joudun sitten pohtimaan, että toinen on paikalla, mutta ei olla koskaan onnistuttu varaamaan samalle ajankohdalle lomaa =). Se joka varaa loman, niin ilmoittaa ajankohdan ensin.
Mä olen aona kysynyt pomolta. Koska pomot on vaihtuneet tiuhaan, niin yksi ei voinut luvata minulle lomaa kun oli itše lähtemässä pois. Mutta työvuoroista vastaava lupasi hoitaa homman. Minulla oli myös hyvä syy lomaan.
Meillä suositellaan lomien pitämistä heinäkuussa, joten siihen ajankohtaan on aika turvallista tyrkätä myös lomamatkat.
[quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 11:11"]
[quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 10:53"]Mulla on kesäloma tiedossa neljä vuotta eteenpäin tarkalleen, eli lomalista on siihen asti. Jos joku vaihtaa työpaikkaa, lomat tulee sitten uudella siihen samaan paikkaan, jos lomia kertyy. Työnantaja on lomat määrännyt ja saa määrätä. Jos ta sanoo, ettet saa lomaa silloin kun olet varannut matkan, niin sitten ei voi mitään, joko on lintsattava tai jätettävä menemättä. Ta voi loman ajankohdan määrätä. [/quote] Mutta mikäli työnantaja siirtää lomasi viime hetkellä on hän korvausvelvollinen perutusta lomamatkasta/loman siirtomaksuista. Näin kävi minulle ja jouduin liiton kautta hoitamaan asian kun ta ei ymmärtänyt selkeää lakipykälää.
[/quote]
jep mutta ei tapauksessa, että ta on hyvissä ajoin sanonut, että loma on viikolla 13 ja silti varaa loman viikolle 10, ei onnistu, koska se ei ole viime hetken peruminen.
Varataan hyväksi katsottuun ajankohtaan ja järjestellään työt siten, että lomasta ei ole tuolloin haittaa. Loman voi ilmoittaa itse järjestelmään, mihin esimies käy ne sitten hyväksymässä. Eipä kai koskaan ole kukaan joutunut siirtämään.
Miehellä on kiertävä lomalista ja minä pystyn käytännössä arvioimaan loma-aikani, että milloin voi pitää. Kesä-heinäkuussa on oikein hyvää aikaa pitää lomaa. Talvilomasta kysyn että olisiko ok joku tietty viikko. Aina on käynyt.
[quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 10:52"]Kysyn etukäteen, kävisikö tämä ajankohta.
[/quote]
Teille alapeukuttajille; esimerkiksi meidän firmassa on pakko tehdä näin, kun työntekijöitä on vain kolme! Ei todellakaan onnistu se että ilmoittaa olevansa poissa ajan x-y. Olen töissä kaupassa eikä sitä oikein voi kiinnikään pitää..
Kylläpä pidetään itsestään selvänä tätä asiaa.. Miten tehdään, kun on 15 työntekijää ja 10 haluaa pitää lomansa samaan aikaan, ja on kuulemma matkoja, häitä jne. Ja kiertävät lomat on, mutta jos on useampi, joka on aloittanut työt edellisen lomakauden jälkeen.. Jos siis kyseessä esim. palvelutalo, jossa ei vuodenaika vaikuta työmäärään.
Voin sanoa, että pistää ärsyttämään ja työnantajahan on tietenkin aina väärässä, näiden "minun lomani on, kun minä haluan" ihmisten mielestä.
[quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 12:26"][quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 11:11"]
[quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 10:53"]Mulla on kesäloma tiedossa neljä vuotta eteenpäin tarkalleen, eli lomalista on siihen asti. Jos joku vaihtaa työpaikkaa, lomat tulee sitten uudella siihen samaan paikkaan, jos lomia kertyy. Työnantaja on lomat määrännyt ja saa määrätä. Jos ta sanoo, ettet saa lomaa silloin kun olet varannut matkan, niin sitten ei voi mitään, joko on lintsattava tai jätettävä menemättä. Ta voi loman ajankohdan määrätä. [/quote] Mutta mikäli työnantaja siirtää lomasi viime hetkellä on hän korvausvelvollinen perutusta lomamatkasta/loman siirtomaksuista. Näin kävi minulle ja jouduin liiton kautta hoitamaan asian kun ta ei ymmärtänyt selkeää lakipykälää.
[/quote]
jep mutta ei tapauksessa, että ta on hyvissä ajoin sanonut, että loma on viikolla 13 ja silti varaa loman viikolle 10, ei onnistu, koska se ei ole viime hetken peruminen.
[/quote]
Joo en sitä tarkoittanutkaan. Mulle oli määrätty loma viikoille x ja y, mutta kuukausi ennen loman alkua pomo sanoi että lomani onkin viikolla o ja ö koska töissä onkin tulossa todella kiireinen tilaus juuri viikoilla x ja y. Sehän on ihan selvää, että et saa hyvitystä mikäli varaat lomareissun väärälle viikolle ennenkuin tiedät varmaksi loma-aikasi.
Varaan matkan ja ajoissa esitän lomatoivomuksen ko. ajanjaksolle - tietty sitten se muu loma-aika menee muiden työkaverien loman armoilla, eli jos saan toivomani viikon lomaa niin loput kolme viikkoa menee sitten niin kuin muut haluavat. Meitä on viisi työntekijää ja yhden on oltava aina paikalla, ikinä ei ole sattunut että kaikkien "pakollinen" loma olisi samaan aikaan.
Olen aina saanut lomani juuri siihen mihin haluan. Asiantuntijana teollisuudessa.
Ja tottakai ekana jutellaan pomolle ja sitten varataan reissu.
Meillä pieni firma ja lomansa saa pitää ihan milloin haluaa, kunhan työt tulee tehtyä. Sijaisia ei siis koskaan palkata vaan omat työt pitää järjestää siten, että lomareissu osuu sopivaan aikaan. Työkaverin kanssa on sovittu, että kiireellisissä asioissa toinen tuuraa toisen loman ajan. Ei ole vielä tullut tilannetta, että olisimme halunneet lomamme täsmälleen samaan aikaan.
Mun töitä ei tee kukaan muu. Laitetaan vaan firma kiinni ja se on kiinni just silloin kun pomo eli firman ainoa omistaja haluaa oman lomansa pitää. Olen ainoa ulkopuolinen, lisäksi on pomon poika, joka tekee taas ihan eri hommia ja hän tekee milloin tekee.
Meillä on kiertävä lomalista ja sen mukaan mennään.
Ei kannata varailla matkoja muihin aikoihin, koska loma ei todennäköisesti osu matkan ajankohtaan.
(kaupassa töissä)
Sanelen pomolle, että mulla on matka varattu silloin ja silloin, joten on saatava loma siihen. Usein kyllä kysyn ennakkoon, että voinko ottaa loman tohon.