Ammatikseen valokuvaavat
Mulla on sosiaalisessa mediassa noin 300 tuttavaa, joiden joukossa on kaksi ammatikseen valokuvaavaa. Huomaa selvästi, että dissaavat harrastuksekseen kuvaavien tekeleitä. Meillä on paljon yhteisiä tuttuja, joilla on toinen toistaan upeampia kuvapäivityksiä, mutta nämä ammattilaiset eivät koskaan tykkää tai kommentoi niihin kuviin mitään. Tykkäilevät vain kun kyseessä on jonkun toiminimellä tekemä ihan yhtä hieno tai jopa vähemmän mielikuvituksellinen napsu. Olen seuraillut asiaa jo jonkun aikaa ja olen nyt varma asiasta. Onko muut huomanneet samaa? Mielestäni jotenkin huvittavaa, ihan kuin ammattilaisten kuvat olisivat aina ja iankaikkisesti kaikin puolin parempia.
Kommentit (11)
Lehtikuvista huomaa että ammatikseen valokuvaava yleensä ei enää ole asialla...
Harmittaako kun kuvistasi ei pidetä?
[quote author="Vierailija" time="05.07.2015 klo 16:49"]Ja tämä kutittaa persettäsi miten...?
[/quote]
Lue uudelleen, erityisesti loppu. Ap
[quote author="Vierailija" time="05.07.2015 klo 16:52"]Harmittaako kun kuvistasi ei pidetä?
[/quote]
Harmittaa, koska omassa somessani sellaisia ei ole! :( ap
Ei tykkää facebook-kuvasta = dissaamista...? Minä sitten dissaan hirveästi kaikkea. Mahdan olla hyvin vihattu ihminen.
Ammatikseen kuvaavat monesti kiinnittävät huomionsa eri asioihin kuvassa kuin sellainen joka ei ole ammattilainen. Kuitenkin itse tykkäilen niistäkin kuvista jotka eivät ole ammattilaislaatua mutta tiedän että osa ammattilaisista ei "uskalla" tykätä huonompaa laatua olevista kuvista vaikka sisällöstä tykkäisivät koska ajattelevat sen leimaavan heitä itseään ammattilaisina että ihmiset näkevät heidän tykkäyksensä huonolaatuisessa kuvassa - mikä minusta sinällään on naurettavaa. Lisäksi on varmasti muitakin syitä miksi eivät tykkäile, riippuen henkilöstä.
[quote author="Vierailija" time="05.07.2015 klo 17:01"]Ammatikseen kuvaavat monesti kiinnittävät huomionsa eri asioihin kuvassa kuin sellainen joka ei ole ammattilainen. Kuitenkin itse tykkäilen niistäkin kuvista jotka eivät ole ammattilaislaatua mutta tiedän että osa ammattilaisista ei "uskalla" tykätä huonompaa laatua olevista kuvista vaikka sisällöstä tykkäisivät koska ajattelevat sen leimaavan heitä itseään ammattilaisina että ihmiset näkevät heidän tykkäyksensä huonolaatuisessa kuvassa - mikä minusta sinällään on naurettavaa. Lisäksi on varmasti muitakin syitä miksi eivät tykkäile, riippuen henkilöstä.
[/quote]
Juuri tätä hain. Kiitos. Ap
Ei ammattilaisen ottamat kuvat ole aina täydellisen hyviä, kaikkea muuta. Laadullisesti ne voivat hipoa täydellisyyttä, mutta sisältö voi olla yhtä tyhjän kanssa. Esim. tällaiset tavallistakin tavallisemmat hää-, ylioppilas-, vauva- ym- muotokuvat.
Sanomalehdissä näkee päivittäin mielenkiintoisia kuvia, joiden ottaja on sama kuin jutun kirjoittaja eli ei varsinaisesti valokuvauksen ammattilainen.
Jos ammattilainen on ammattilaisena fb:ssä, niin silloin täytyy pitää julkisivu kunnossa.
Jos taas yksityishenkilönä, silloin voi helpommin tehdä mitä haluaa.
Ja tämä kutittaa persettäsi miten...?