Mitä teen? Olen muuttamassa Imatralle työn perässä, en uskallakaan jos sota tulee!
Kommentit (19)
Pönttö, ei sillä ole siinä vaiheessa merkitystä vaikka asuisit Kurikassa, jos huono tilanne tulee...
Kai ne työt siellä säilyy vaikka imatra kuuluisi venäjään. Veroprosentti tippuisi puoleen ja bensa maksaisi euron.
Hyvin hyvin hyvin sisäsiittoinen paikka… Vaikea saada kavereita.
Imatran minäkin ottaisin, jos valita sais.
Vierailija kirjoitti:
mikä työ? oliko vaikea saada se?
Aikuiskoulutukseen liittyvä
Vierailija kirjoitti:
Imatran minäkin ottaisin, jos valita sais.
Siis osaksi venäjää? Vai omaksi asuinpaikaksi?
Se on oikeasti kaunis paikka ja Imatrankosken juoksutus upea näky!
Eiköhän sota menisi niin että ydinkärki losahtaisi helsinkiin. Ei niitä Imatrat kiinnosta!
Höpön höpön. Ei tänne tule mitään sotaa idästä.
Ei pelota täällä Imatralla.
Ja luulisin että itänaapurin on helpompi/kannattavampi tulla rytinällä yli Vaalimaalta kuin tuosta Svetosta. Tai nousta maihin Virolahdelta. Muttä tää on vaan mutuilua.
Onnea työpaikasta! Itse vain vuodesta toiseen työkokeilu-palkkatukityöllistettynä. Harmittaa että oikea palkkatyö on nyt kiven alla.
Covid vei Imatralta turismin, liikkeitä kuolee. Paitsi mäkkäriin näköjään pääsis. Tai erikoislääkäriksi.
Ihan sama missä maan kolkassa asuu. Tämä maa on vallattu tunneissa ja seuraavaksi asukkaat kuljetetaan Siperiaan työleireille. Kysykää vaikka virolaisilta. Nato olisi ainoa turvamme, mutta se ei sovi vasemmistolaisille.
Tuskin mitään sotaa tulee, tällä uutisoinnilla halutaan vaan viedä huomiota muista asioista.
Ihan normaalia elämää siellä eletään.
t. Savonlinnasta kotoisin oleva
Ei imatraa halua edes venäläiset. Valtauksen sattuessa jäänee imatran kommunistiseksi tasavallaksi.
Miksi ihmeessä Venäjä hyökkäisi Suomeen? Ei heillä ole mitään syytä tehdä sitä. Meillä ei ole mitään luonnonvaroja joita he haluaisivat tai merkittävää venäläistä väestöä. Suututtaisivat samalla koko muun Euroopan kun kävisivät Suomen kimppuun, joka on tunnettu neutraalina rauhan lähettiläänä.
Me asutaan täällä Imatralla, meiltä on kolme kilometriä rajalle. Eikä meitä pelota.
Tervetuloa asumaan tänne! Ite tykkään tästä pienestä kaupungista.
Imatran voisi ANTAA venäjälle ihan ilman sotaakin.
Kuinka monta kertaa viimeisen 70 vuoden aikana kun Venäjä on sotinut idässä tai etelässä, se on hyökännyt myös tänne? Ajatelkaa nyt ihmiset vähän omilla aivoillanne. Vain nato olisi syy Venäjälle hyökätä tänne, me suomalaiset emme ole uhka venäläisille.
Mua kiinnostaa myös miten rajan asukkaat suhtautuu? Pelottaako? Vai luottavaisin mielin?