Onko 42 nolo kengännumero naisella?
Kommentit (31)
Mulla on tämä koko ja eihän se hyvältä tunnu, kun on niin vaikea löytää kenkiä. Noloutta en tunne kuin juuri siellä kenkäostoksilla.
Miksi pitäisi olla noloa? Ei taida olla nykyään edes kovin harvinaista. Enemmän mielestäni noloja ovat kenkävalmistajat, jotka eivät tee riittävästi naisten kokoja. Ja kaikkein noloimpia tietysti sellaiset, jotka huomauttelevat toisen jalan koosta jotain ikävää.
Kyllä on totta että vaikea löytää kivoja kenkiä 15-vuotiaalle tytölle kokoa 42, mun lapsenlapsi!
Elän kyllä niin eri todellisuudessa :D
Miten joku kengän koko voisi olla noloa, en vaan käsitä. Olkoot vaikka 62, tuskin edes huomaisin ja jos huomaisinkin, ei kiinnostaisi yhtään.
Mies 40v
Itsellä on 42 jalka, enkä ole osannut sitä hävetä. 🤔
Lähinnä aiheuttaa ärsytystä, hirveän vaikea löytää nättejä kenkiä, erityisesti juhlakenkiä!
Aika räpylät. Kyllähän tuo noloa on nuorempana. Vanhempana ei välitä, vaikka kanootit tarvitsisi.
Miksi tuollainen ominaisuus olisi noloa? Varsinkin kun siihen ei voi itse vaikuttaa.
Venäläisellä voi olla oli yx Elise sillä myös joku 42-44. Käytti sellaisia viulu koteloita kenkinä.
Vierailija kirjoitti:
Miksi pitäisi olla noloa? Ei taida olla nykyään edes kovin harvinaista. Enemmän mielestäni noloja ovat kenkävalmistajat, jotka eivät tee riittävästi naisten kokoja. Ja kaikkein noloimpia tietysti sellaiset, jotka huomauttelevat toisen jalan koosta jotain ikävää.
Olet aivan oikeassa, on sairasta, että edelleen tällainen pienijalkaisuus-kauneusihanne elää kenkäteollisuudessa/-muodissa. Naisille tehdään liian kapeita ja pieniä kenkiä, ja moni nainen vielä tarkoituksella näitä ostaa, että jalat näyttäisivät siroilta. Kun vuosia kulkee puristavissa kengissä, niin lopputulos on karmea. Ihminen on kuitenkin jatkuvasti jalkojensa "päällä", niin hyviin, sopivan kokoisiin, puristamattomiin kenkiin kannattaa panostaa olipa jalka sitten kokoa 37 tai 42.
En ole koskaan ajatellut minkä kokoinen jalka jollain naisella on. Kuppikokoa olen kyllä mielessäni arvuutellut 😉
M35
Mulla on 42 ja ei todellakaan ole vaikea löytää kenkiä. En muista että kertaakaan olisi haluamastani mallista puuttunut 42.
Mulla on koko 43, eikä mua ainakaan häiritse itseäni kuin se, että aina saa mennä miesten osastolle etsimään sopivia kenkiä.
Mikään ei ole nolo, mille ei itse mitään voi.