Kuuluuko koronaan voimakas silmäkipu ja päänsärky?
Kuume yli 38 ja jatkuva hellittämätön päänsärky sekä silmäkipu vaivaa. Ihan kamala tämä tunne. Lisäksi lievää yskää, mutta ei muita oireita. Onko teillä sairastuneilla ollut tällaista?
Kommentit (32)
Silmäkivulla alkoi maanantaina, keskiviikkona kuume, tosi huono olo ja positiivinen testi.
Vierailija kirjoitti:
Silmäkivulla alkoi maanantaina, keskiviikkona kuume, tosi huono olo ja positiivinen testi.
Voi olla sen takia tai rokotteen takia. Oletko ottanut monta?
Eikun siinä happi loppuu ja pierettää.
Päänsärky oli mulla ainakin voimakasta
Silmäkipu ja päänsärky viittaisi enemmän jännitykseen. Niska ja hartiat täysin jumissa, veikkaan.
Kellä teettää mitäkin! Ei me ihmiset samanlaisia olla.
Minulla juuri korona, olen rokottamaton. Silmäkivulla ja päänsäryllä alkoi, sitten tuli lihaskivut ja pieni lämpö. Silmässä oli myös pieni kipeä näppylä yläluomen alla. Kotitesti näytti negaa ensimmäiset oirepäivät ja positiivista vasta kun lämpöily ja säryt oli loppuneet. Nyt oireiden alusta viikko ja jäljellä vain yleinen uupunut ja aloitekyvytön olo. Voi olla myös ihan vain raittiin ilman ja tekemisen puutetta tuo olo kun ollaan koko perhe nysvätty sisällä lasten monta päivää kestäneen kuumeen vuoksi.
Silmäkipu perjantaina. Sunnuntaina pääkipu. Maanantaina kuumeinen olo, muttei kuumetta. Tiistaina voimakas nuha. Kotitesti nega tiistaina ja keskiviikkona. Torstaina kotitesti positiivinen.
Tänään tehään uus testi tyttärelle, kun eilen näytti negaa, hänelläkin silmäkipua, kuumetta lähes 39, lihassärkyä...
Onhan liikkeellä noita muitakin lieviä flunssia kuin korona. Influenssaa ei onneksi juuri ole. Ulkomailla minua nuorempi tuttu on sairaalassa saatuaan influenssan ja tila heikkenee.
Meillä oireena päänsärky ja ärsyttävä yskä. Koko perheellä kotitestit näyttivät viimeiseen asti negaa. Virallinen testi olikin sitten positiivinen
Kirjottakaa näihin aloituksiin oletteko rokotettu ja kuinka monta kertaa niin ei tarvitse erikseen kysyä.
Onko muilla alkanut huimauksella ja vatsakivulla, ripulilla, pahoinvoinnilla?
Siis silmäkivut on ihan yleinen omikronin oire mutta myös edustettuna rokotehaittaluettelossa.
Deltassa oli sahaavaa kuumetta, lihassärkyä ja tota hemmetin silmäkipua. Omikronissa yhden päivän kuume, niskasärkyä ja päänsärkyä, missään asennossa ei voinut nukkua. Meni ohi särkylääkkeellä. Olen rokottamaton.
Mulla päänsärkyä ja tukkoinen nenä. Kotitesti näytti negatiivista.
Mun tutuilla on ollut päänsärkyä, joillain myös silmäkipua. Yhdellä oli silmätulehdus mutta ei tietoa liittyikö se samaan aikaan sairastettuun koronaan.
Itsellä kolme kertaa rokotettuna oli vain lieviä flunssan oireita, ei kuumetta eikä särkyä.
Kun miehelläni oli korona, minulle tuli juuri tuollaisia oireita. Kotitesti näytti negatiivista, mutta saattoi se silti koronaa olla.