Muutto uuteen taloon ja vieraiden "kierrättäminen"
Ihan mielenkiinnosta kysyn, että oletteko ihan oma-aloitteisesti kierrättäneet vieraita ympäri taloa (jokaisessa huoneessa) uuteen taloon/asuntoon muuton jälkeen? Meillä on pari sukulaista, jotka ovat jo pitkään yrittäneet kutsua itse itsensä kylään, jotta pääsevät "ihmettelemään taloa ja pihaa". Tarkoittaa siis henkilöt tietäen sitä, että haluaisivat käydä läpi jokaisen huoneen saunasta ja kellarista lähtien.
Minusta kun mennään jonnekin kylään niin mennään ihmisiä tapaamaan eikä tutkimaan toisten taloa kuin jossakin asuntomessuilla enkä aio heitä päästää muualle kuin keittiöön ja olohuoneeseen. Ei ainakaan itseäni toisten talot ja pihat niin paljoa kiinnosta, että menisin kiertelemään kuin ostoaikeissa. Nämä ihmiset myös arvostelevat avoimesti toisten asuntoja, voivat esimerkiksi laukoa, että "tuostakin puuttuu asia X" tai "ei hitto, en ikinä omassa asunnossa antaisi asian X mennä tuollaiseksi" jne. Eivät onneksi ole omia sukulaisia (muuten olisin kyllä jo sanonut suorat sanat). Osoittelevat suunnilleen sormella milloin mitäkin "vikaa" keksivät.
Tällainen vaan ärsytyksen purkaminen näin maanantain kunniaksi, hohhoijaa...
Kommentit (31)
Kyllä on aina tehty kotitarkastus, kun on tultu ekaa kertaa kylään.
No jos sanot moneen kertaan, että tervetuloa sitten meidän uuteen kotiin, niin suku olettaa, että esittelet kotiasi. Älä kehuskele ostoksellasi, älä kutsu käymään.
Lapset on kierrättäneet ympäri uutta taloa vieraita. Mulle on ihan sama mitä kukaan sanoo, en siitä loukkaannu. Ainoa mikä kiinnostaa on se että olen itse tyytyväinen omaan kotiini.
Minut on ainakin nimenomaan kutsuttu katsomaan uutta taloa ja on kierretty kaikki huoneet läpi ihan vaan talonväen tahdosta.
Ei ole pakko ottaa sinne uteliaita, tunkevia sukulaisia pävittelemään. Koti on teidän ja siellä on hyvä olla positiivinen energia. Päätät itse kuka kierrätetään.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä on aina tehty kotitarkastus, kun on tultu ekaa kertaa kylään.
Olen minäkin esitellyt, kun tiesin että vieraita kiinnostaa. Pelkkiä kehuja on aina tullut.
Ketään ei kiinnosta sinun talosi, kuvittelet vaan
Täh. Kyllä mua ainakin kiinnostaa ihmisten uudet kodit, jos nähdään niin kierretään ympäri ja omistajat voi esitellä sen minkä haluavat. Ei tosin tulisi mieleenkään arvostella negatiivisesti kenenkään uutta kotia eikä onneksi ole niin pahveja ystäviä tai sukulaisia myöskään että tekisivät niin.
Kyllä itse ylpeänä esittelen koko kodin eikä yleensä mitään negatiivista kommenttia ole kuulunut.
Itse myös mielenkiinnolla kierrän joka paikan jos minut kutsutaan jonkun uuteen kotiin, enkä ääneen sano mitään negatiivista, päinvastoin, yritän keksiä positiivista sanottavaa silloinkin kun jonkun muun koti ei ole minun makuni mukainen.
En yleensäkään välitä pitää mitään yhteyttä ihmisiin, jotka myrkyttävät ilmaa jatkuvalla negatiivisuudella enkä heitä kutsu kotiini.
No hehän haluavat vain nuuskimaan, jotta voivat jälkeenpäin arvostella. Tuo on tosi yleistä ollut aikaisemmin, että uudet talot on käyty läpi ja sitten hakuttu sukulaisille selän takana.
Juuri tämä!
Kuten sanoin eivät ole minun sukulaisia enkä ole heidän kanssaan ollut missään tekemisessä, sattuneista syistä. Mies kuitenkin haluaa heidät jossakin vaiheessa käymään, valitettavasti.
Näillä ei tosiaan ole mitään suodatinta suussa eli kun joku arvostelun kohde on mielessä niin se sitten myös kerrotaan, oli sitten repeytynyt tapetti tai laatikosta puuttuva nuppi. Sehän se onkin, että jos osaisivat edes keksiä positiivista sanottavaa mutta kun ei. Muutenkin ovat ihmisinä sellaisia, ettei kiinnosta nähdä eikä kuulla heistä yhtään mitään.
AP
Meidän tuttavapiirissä kyllä näytetään uudet asunnot huone kerrallaan. Siis isäntäväki itse haluaa myös asunnon esitellä. Minusta tämä on mukava tapa ja tykkään katsella asuntoja.
AP__ kirjoitti:
Juuri tämä!
Kuten sanoin eivät ole minun sukulaisia enkä ole heidän kanssaan ollut missään tekemisessä, sattuneista syistä. Mies kuitenkin haluaa heidät jossakin vaiheessa käymään, valitettavasti.
Näillä ei tosiaan ole mitään suodatinta suussa eli kun joku arvostelun kohde on mielessä niin se sitten myös kerrotaan, oli sitten repeytynyt tapetti tai laatikosta puuttuva nuppi. Sehän se onkin, että jos osaisivat edes keksiä positiivista sanottavaa mutta kun ei. Muutenkin ovat ihmisinä sellaisia, ettei kiinnosta nähdä eikä kuulla heistä yhtään mitään.
AP
On kai se miehenkin koti?
Mä en suoraan sanottuna käsitä sitä, että joskus isäntäväki haluaa esitellä kaikki nurkat makuuhuoneita ja perheen yksityisempiä kylpyhuoneita myöten. Hivenen vaivaannuttavaa. Toki esim. veljeni luona olen kiertänyt huoneet katsomassa, kun ollaan läheisempiä, mutta osa vähän vieraammistakin ihmisistä haluaa kierrättää ympäriinsä. En käsitä, ja en ainakaan itse halua makuuhuoneita muille esitellä.
Ei tarvitse kierrättää jos ei halua, mutta kyllähän niin usein tehdään. Yleensä uudessa kodissa asuvat ovat haluavat esitellä ja kyllä aika monia tuntuu kiinnostavan minkälainen uusi asunto/talo on.
Negatiivisia kommentteja antavien kanssa ei yleensäkään kannata olla tekemisissä, eikä ainakaan omaan kotiinsa selliasia kutsua
On kai se miehenkin koti?[/quote]
On toki, siksi saa ottaa heidät kylään jos niin haluaa. Kyse on siitä, että tarvitseeko heitä päästää pälyilemään ympäri taloa. Yhteisymmärryksessä ollaan sovittu, että pidetään heidät keittiössä ja olkkarissa. Voivat sitten vapaasti valittaa muille, kun eivät päässeet tutkimaan nurkkia suurennuslasin kanssa.
AP
Hassua, miten erilaisia me ihmiset olemme. Minulle on aina ollut jotenkin itsestään selvää, että jos itse olen kutsunut ihmisiä kylään ensimmäistä kertaa kotiini, on ihan normaalia, että he haluavat nähdä koko asunnon (ehkä nyt vaatekaappeja/huoneita ja varastoja lukuunottamatta). Samoin mielestäni on ihan kiva nähdä, miten joku kaveri tai sukulainen on uuden asuntonsa sisustanut ja millaisia huoneratkaisuita heillä on, sen sijaan, että kyläilyn ajan nökötetään vain keittiössä ja olkkarissa. Toki en väkisin tuputtaudu kenenkään asuntoa kiertämään, vaan kysäisen, onko ok vilkaista. Ja jos toinen sanoo, ettei halua, että esim. makkareita käydään katsomassa, on sekin ok.
Itse olen myös tottunut siihen, että uusi asunto esitellään. Olen itse esitellyt asuntoni ja ystävät ovat taas esitelleet oman asuntonsa.
😂 Olen joskus joutunut tällaiseen kierrättämiseen ja isäntäpariskunta on esitellyt tavallista taloaan kuin palatsia. Koomista.
Niin no, jos vieraat tulevat omasta mielestään tekemään ennemmin kuntotarkastusta kuin tavan kyläilyreissua, niin eipä varmaan tee mieli esitellä. Itse en kyllä sietäisi oman taloni arvostelua tai negatiivisia huomautuksia ollenkaan, onko näillä ihmisillä muutenkaan mitään käytöstapoja? Jos ei ole mitään hyvää sanottavaa niin sitten ei kannata sanoa yhtään mitään, moittikoot selän takana niin kuin muutkin eikä päin naamaa.