Rautahammas heiluu :(
Aika edessä ja ihan kielellä tökkiessä tuntuu kuin vähän "muljuisi" ikenessä. Nyt aloin pelkäämään melkein hysteerisesti, että mitä jos se irtoaa. Yritän toki olla koskettelematta sitä.
Hampaat on huonossa kunnossa, mutta hoidatan niitä paraikaa ihan järkyttävän pitkässä prosessissa. Täytyy tietenkin hammaslääkärissä tuosta sanoa, mutta onko kellään rautahammas tuntunut heiluvan ihan muista syistä kuin reiästä tms? Kyseistä hammasta ei vihlo eikä tarkastuksessa noissa alahampaissa juuri reikiä näkynyt, etenkään tuossa edessä.
Kommentit (7)
[quote author="Vierailija" time="25.06.2015 klo 18:08"]Vitun daiju. Ei se irtoo ellei sulla ole ihan umpimädät hampaat. Rautahampaissa on kunnon juuret. :D Kuvittelet vaan että se heiluu.
[/quote]
No sitten on kyllä varmaan tunto- ja näköaistissa vikaa, eli vähintään yhtä iso syy huolestua ;)
[quote author="Vierailija" time="25.06.2015 klo 18:09"]Oisko parodontiittia?
[/quote]
Tuohon en osaa sanoa mitään, googlettamallakin olen yhä yhtä kysymysmerkkiä.
T. Ap, kuten myös nro 4
Minusta myös tuntuu, että yksi hammas heiluu! Ihan niinkuin olisi heilahtanut kun hammasväliharjan tungin siihen viereen! Ikinä ei ole ollut ainuttakaan reikää, mutta hammaskiveä tulee jatkuvasti, siksi pelkään myös tuota parodoniittia!
Oon ite 14v ja reikiä ei löydy ja hoidan mun hampait kunnollisesti mut nyt joku viikko sitten rupes tuntuu yläältä kulmahampaasta että se heiluis siis jos syön ja siin hampaan alapuolella on ruokaa nii ei tunnu oikeelta. Mun mielestä se on kyllä rautahammas nii mietin et mitä ihmettä tapahtuu.
Mun ylä-etuhampaissa tuntuu et ne heiluis.. Esimerkiks kun juon nii tuntuu et ne menee taaksepäin. Toisinsanoen vinoon. Mun pitää välillä työntää mun kielellä ne hampaat suoraan. En tiiä et mikä vikana.. :d Olen siis 13v ja hoidan mun hampaita säännöllisesti. Putsaan myös aina hammasväliharjalla hampaiden välit. Pelkään et se on jotai vakavaa... :(
[quote author="Vierailija" time="25.06.2015 klo 18:11"][quote author="Vierailija" time="25.06.2015 klo 18:09"]Oisko parodontiittia?
[/quote]
Tuohon en osaa sanoa mitään, googlettamallakin olen yhä yhtä kysymysmerkkiä.
T. Ap, kuten myös nro 4
[/quote]
Paro on hammasta kiinnittävien kudosten sairaus eli aiheuttaa luukatoa leukaluussa ja saa hampaat heilumaan.