Nykynuorten nostalgia on "back in the day 2014"
En tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa kun nuo pullamössöt muistelevat nostalgisesti vuotta 2014 kun olivat nuoria 😅🤣🤣🤣
Kommentit (8)
Itse asuin 2014 ihan eri puolella Suomea ja opiskelin vielä ja samana vuonna oli suuri muuttoprojekti. Kyllä se tämmöiselle varttuneemmallekin on jo nostalgista aikaa.
Niin no. Onhan siitä jo 8 vuotta aikaa. Usein vähän vanhemmalle väelle eivät oikein lähivuosiluvut mene jakeluun. Esim. Jos puhuu vuodesta 2010, niin ”ehei, sehän oli ihan pari vuotta sitten”, mutta jos sanookin jonkin tapahtuneen kaksitoista vuotta sitten, niin se onkin heille jo eri asia. Eivät usko millään sen olleen vuotta 2010.
... siis mikä tässä on se ongelma? kai ap tietää, että vuodesta 2014 on 8 vuotta aikaa jo?
Niin, ja vuonna -72 nykyboomeri muisteli nostalgisena vuotta 1964. Tottakai nuorelle ihmiselle 8 vuotta on pitkä aika, vailla viisikymppisen näkökulmasta ei ehkä olekaan.
Kaikki on suhteellista. Vanhempiesi ikäisten ihmisten mielestä voi olla hassua, jos sinä vaikka esimerkiksi nostalgisoit 90-lukua.
On se 8 vuotta kenelle tahansa ihan suht merkittävä osa elämästä. Itse elän ajatuksessa, että elämä etenisi usein 7. vuoden sykleissä. Paljon tuohon aikaväliin saa halutessaan mahdutettua. + yleensä kuka tahansa näyttää 8 vuotta vanhassa kuvassa nuoremmalta, siloposkisemmalta jne.
Onpa todella erikoista, että ihmiselle, joka on elänyt vasta aika vähän aikaa, 7 vuoden aika tuntuu pitkältä! Kerrassaan käsittämätön ilmiö. Hyvä, aloittaja, että otit tämän vaietun asian esille.