Suositelkaa halloum-juustoa
Suositelkaa jotain hyvää halloum-juustomerkkiä. Maistoin Pirkan halloumia ja se oli aivan törkeän suolaista! Ihan kamalaa! Juhannuksena puolestaan grillijuhlissa maistoin jotain todella hyvää halloumia, jota eräs tuttavani oli tuonut, mutta hän ei muistanut juuston merkkiä.
Mikä halloum on sinusta hyvää? Mikä ei ole niin törkeän suolaisen makuista?
Kommentit (10)
Hesarin halloumi-testin voitti pari vuotta sitten Lidlin myymä Eridanous, jota itsekin suosin. Se on suolaista, mutta kaikki halloumi on suolaista. Onneksi siitä ei kaiketi ole tehty vähäsuolaista versiota, sillä se olisi todennäköisesti yhtä kamalaa kuin kevyt feta.
Lidlin on hyvää. Sitähän voi hieman liottaa vedessä tai maidossa.
Tuttavasi halloumi oli varmaan Lidlistä. Ei vaan kehdannut sanoa!
Rainbowin halloumi on ihan parasta! Itse aina huuhtelen sen kylmällä vedellä, eikä näin ainakaan ole yhtään suolaista.
Lidlin halloumissa on paras rakenne. Halloumia voi liottaa kylmässä vedessä ja valuttaa talouspaperin päällä ennen paistamista, niin suolaisuus vähenee.
Rainbown halloumi on myös hyvää, oikeastaan ihan samanlaista kuin Lidlin.
Rainbown on ainakin vähemmän suolaista kuin Lidlin.
Kerran kokeilin sitä rainbowta ja mun mielestä se suli ihme liejuksi pannulla? Ehkä joku sekundaversio mutta en ole ostanut toiste.
Lidlin eridanous on paras! Myös ne yleisimmät mitä on Prismoissa jne., kreikkalaiset ja/tai kyproslaiset on OK.
Olisko filos. Suolaista sekin mutta pitää liottaa puoli päivää
.. ja Pirkko on paljon vähemmän suolaista kun se kreikkalainen, mitä K-kaupoissa myydään. Itse tykkään juuri siitä Pirkan pahvilaatikossa myytävästä halloumista eniten, pysyy grillattaessa parhaiten kasassakin ja on hyvän makuista.