Opintovapaalle tai palkattomalle vapaalle lapsen aloittaessa koulun?
Hei,
Olen vakituisessa tehtävässä, kokoaikatöissä kunnallisena perhepäivähoitajana Keski-Suomessa.
Kuusivuotiaan lapseni koulupolku alkaa puolen vuoden kuluttua. Nyt on kuumeiset ajat miettiä, miten saan lapsen vietyä ja haettua koulusta.
Lapseni on erityishuollon ja myös erityisen tuen piirissä, joten voisin toki kysyä olisiko taksikuljetus mahdollinen.
Työntantajan mukaan ei ole mahdollista tehdä tässä työssä osittaisen hoitovapaan mukaan 6-tuntista tai 4-päiväistä viikkoa. Täysin ymmärrettävää, työmme tarkoitusta ja luonnetta ajatellen. Vaan voisin kuulemma mennä päiväkotiin, jossa erilaiset työtuntijärjestelyt sopivat.
Mutta olisikohan opintovapaan hakeminen fiksua? Samalla voisin keikkailla työnantajalle eri päiväkodeissa tarpeen mukaan?
Tai voinko keikkailla lisäksi muualle kuten kouluihin ja muihin päiväkoteihin vuokrafirman kautta, onko laillisesti mahdollista kun olen vakinaisessa työssä kaupungille?
Toimeentuloni ja arjen järjestelyt jännittävät, koska olen lapsen ainoa elossa oleva huoltaja. Kiitos vastauksistanne jo etukäteen :)
Opintovapaalla Täytyy opiskella.