Yrittäjät, mitä tekisitte?
Mitenkäs tässä tilanteessa menettelisi?
Asiakas tilaa palvelun, sovitaan hinnasta ja palvelun laajuudesta (esimerkiksi taidemaalarilta taulun). Asiakkaalla ei ole muita toiveita kuin että siinä on kesäinen maisema. Ok, taitelija maalaa taulun, vie sen asiakkaalle joka kiittelee vuolaasti.
Menee kuitenkin hetki, kun asiakas ottaa yhteyttä ja ilmoittaa että taulun maksaja (ei alkuperäinen tilaaja) haluaakin tauluun muutoksia, eikä ollut tauluun tyytyväinen vaikka itse tilaaja oli. Valituksen syytä kysyttäessä tulee ilmi että taulun laadussa tai kädenjäljessä ei ole mitään vikaa, asiakkaan läheinen(tämä maksaja) nyt vaan haluaa muutoksia.
Kyseessä ei ole tämä ala, mutta verrattavissa täysin. Hankala tilanne siitä että kyse on näkemyseroista eikä virheestä, jolloin mielestäni ilmaisia muutoksia on kohtuutonta vaatia ns. ulkopuolelta.
Kommentit (4)
Jos hinnasta on sovittu niin ystävällinen ilmoitus vain, että valitettavasti samaan hintaan ei työn valmistumisen jälkeen kuulu muutostyöt. Kerro ystävällisesti että muutokset ilman muuta on mahdollisia, mutta maksavat. T. Graafinen Suunnittelija
Työ on tehty tilaajan toiveiden mukaan, joten muutokset tehdään erillistyönä, esim. tuntilaskutuksella. Ilmoittaisin kohteliaasti, että totta kai muutokset onnistuvat, ja ne maksavat näin ja näin paljon. Liitteeksi erittely lisätyöhön kuluvasta ajasta.
Asiakas on aina oikeassa, ja hänellä on oikeus muuttaa mieltään. Mutta tällöin hän maksaa myös muutoskustannukset.
En alkaisi muutoksiin ilmaiseksi