Sain maksumuistutuksen, jossa ei ole mitään tietoja
ei siitä mistä lasku on, ei mitään yhteystietojakaan. Tilinumerokin puuttuu. Siinä on pelkkä summa 55e ja srk-palvelut. Lukee, että jos on kysyttävää, ota yhteyttä allaolevaan numeroon, jota ei sitten paperissa ole.
Googlettamalla srk-palvelut on jotain raskaan kaluston juttuja, mutta en ole koskaan kuullutkaan sellaisista mitään, ei tule mieleen MITÄÄN mitä olisin sellaisesta tilannut?!
Mitä minä tuolle teen? En voi soittaa kun en voi olla varma mikä yritys (siis laskutiedoissa vain lukee tuo srk, ei edes logoa tms), en voi maksaa mihinkään kun ei ole tietojakaan, eikä sen söherryksenkään (joku puhelimella luettava tunnus) tule muuta kuin joku pitkä numerosarja joka ei ole tilinumero.
Mitä mä tolle voin oikein tehdä???
Kommentit (11)
"Srk" taitaa viitata seurakuntaan. Joku on siis ajatellut huijata sinulta rahaa uskovaisuuden perusteella. Hän on ihan oikein päätellyt, että tilinumeron perusteella hänet voisi jäljittää, joten on jättänyt sen pois. Ei siis mikään järjen jättiläinen.
Kuten yllä on jo sanottu, paperinkeräykseen muitta mutkitta.
Mietin myös, että olisiko joku ei-niin fiksun huijausyritys. :D Tai jos tuosta puuttuu se itse lasku?!
ap
Onko joku perheestäsi osallistunut johonkin seurakunnan maksulliseen toimintaan, esim. ripari, muu leiri, kerho, retki, juhannusjuhla tms? Jos on, niin kysyisin seurakunnasta.
Huijaukselta kuulostaa, roskiin vaan. Jos kaikkia todennäköisyyksiä uhmaten sattuukin olemaan jokin oikea lasku, niin laskun lähettäjä tai perintätoimisto on uudelleen yhteydessä ja saat silloin asian selvitettyä.
Meillekin tuli maksumuistutus seurakunnalta, mutta siinä ei ollut tilitietoja eikä viitenumeroa
Deletoi heti. Paperimuistutuksen voi laittaa huoletta silppuriin.
[quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 20:44"]
Meillekin tuli maksumuistutus seurakunnalta, mutta siinä ei ollut tilitietoja eikä viitenumeroa
[/quote]
Vaikuttaa siltä, että laskutusjärjestelmässä on jokin ongelma. Kannattaa ilmoittaa seurakunnalle, jotta he tietävät korjata vian ja lähettää uudet laskut.
Onko sulla jotain laskuja maksamatta mistä voisi olla kyse? Jos ei ole tilinumeroa (en kyllä maksaisikaan tuollaista "laskua") tai yhteystietoja niin varmaan vaan odottelet kuuluuko perästä. Älä pistä roskiin! Jos yrittävät myöhemmin periä jotain lisäkuluja kun jätät maksamatta niin sulla on näyttää todisteeksi tuo kelvoton lasku.
[quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 20:48"][quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 20:44"]
Meillekin tuli maksumuistutus seurakunnalta, mutta siinä ei ollut tilitietoja eikä viitenumeroa
[/quote]
Vaikuttaa siltä, että laskutusjärjestelmässä on jokin ongelma. Kannattaa ilmoittaa seurakunnalle, jotta he tietävät korjata vian ja lähettää uudet laskut.
[/quote]
Soitettiin kyllä
Laita paperinkeräykseen.